Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  CoolThunder121829659's Rating My Rating
1
Pure Country (1992,  PG)
2
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
3
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pił) (1965,  R)
4
Two Mules For Sister Sara (1970,  PG)
5
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
6
High Plains Drifter (1973,  R)
7
Pale Rider (1985,  R)
8
Unforgiven (1992,  R)
9
Hang 'em High (1968,  PG-13)
10
Tombstone (1993,  R)
11
Enter the Dragon (1973,  R)
12
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) (1972,  R)
13
The Crow (1994,  R)
14
Lone Wolf McQuade (1983,  PG)
15
Force of One (1979,  PG)
16
Forced Vengeance (1982,  R)
17
Invasion U.S.A. (1985,  PG)
18
The Hitman (1991,  R)
19
Kickboxer (1989,  R)
20
The King of the Kickboxers (Karate Tiger 4) (No Retreat, No Surrender 4) (1991,  R)
21
Smokey and the Bandit (1977,  PG)
22
Smokey and the Bandit II (1980,  PG)
23
The Cannonball Run (1981,  PG)
24
Blade (1998,  R)
25
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
26
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
27
Braveheart (1995,  R)
28
Clerks (1994,  R)
29
Clerks II (2006,  R)
30
Con Air (1997,  R)
31
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
32
Jackass - The Movie (2002,  R)
33
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
34
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
35
Jackass: Number Two (2006,  R)
36
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
37
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
38
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
39
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
40
Predator (1987,  R)
41
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
42
Reservoir Dogs (1992,  R)
43
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
44
The Matrix (1999,  R)
45
The Matrix Reloaded (2003,  R)
46
The Matrix Revolutions (2003,  R)
47
The Transporter (2002,  PG-13)
48
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
49
The Wizard of Oz (1939,  G)
50
Transformers (2007,  PG-13)
51
Underworld (2003,  R)
52
Underworld: Evolution (2006,  R)
53
Van Helsing (2004,  PG-13)
54
Braddock: Missing in Action III (1988,  R)
55
American Kickboxer 2 (1994,  R)
56
Kickboxer 2: The Road Back (1990,  R)
57
300 (2007,  R)
58
Gladiator (2000,  R)
59
TC 2000 (1993,  R)
60
Showdown (1993,  PG-13)
61
Talons of the Eagle (1992,  R)
62
Bloodsport (1988,  R)
63
Bloodsport II: The Next Kumite (1996,  R)
64
Bloodsport III (1997,  R)
65
Bloodsport IV: The Dark Kumite (1999,  R)
66
Out for Justice (1991,  R)
67
Hard to Kill (1990,  R)
68
Above the Law (1988,  R)
69
Fist of the North Star (1995,  R)
70
No Retreat, No Surrender (1986,  PG)
71
Rage and Honor II (1993,  R)
72
Lady Dragon (1992,  R)
73
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
74
Never Back Down (2008,  PG-13)
75
Martial Law (1998,  R)
76
Martial Law II: Undercover (Karate Cop) (1992,  R)
77
Mission of Justice (Martial Law III) (1992,  R)
78
Martial Outlaw (1993,  R)
79
Deadly Bet (1992,  R)
80
No Retreat, No Surrender 3: Blood Brothers (Karate Tiger 3) (1990,  R)
81
Tiger Claws II (1997,  R)
82
Tiger Claws III (2001,  R)
83
Blackbelt (1992,  R)
84
Ring of Fire (1991,  R)
85
Ring of Fire II: Blood and Steel (1993,  R)
86
Ring of Fire 3: Lion Strike (1995,  R)
87
Highlander (1986,  R)
88
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) (1991,  R)
89
Highlander III: The Sorcerer (Highlander: The Final Dimension) (1993,  R)
90
Highlander - Endgame (2000,  R)
91
Highlander: The Source (,  Unrated)
92
8 Seconds (1994,  PG-13)
8 Seconds
This Is a true story about Lane Frost and Is one hell of a cowboy.
93
Capital Punishment (1996,  Unrated)
94
Kung Fu (1972,  Unrated)
95
Son of the Dragon (2006,  Unrated)
96
Harley Davidson and the Marlboro Man (1991,  R)
97
Desperado (1995,  R)
Desperado
I liked It so much I tatooed It on my arm.
98
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
99
The Frisco Kid (1979,  PG)
The Frisco Kid
Funny as hell. Areal Classic. My dad and I saw It togher when I was A kid.
100
To Be the Best (1993,  R)
101
Best of the Best (1989,  R)
102
Best of the Best 2 (1993,  R)
103
Best of the Best 3: No Turning Back (1995,  R)
104
The Quest (1996,  PG-13)
105
Cyborg (1989,  R)
106
Universal Soldier (1992,  R)
107
Lionheart (Wrong Bet) (A.W.O.L.: Absent Without Leave) (1991,  R)
108
Universal Soldier - The Return (1999,  R)
109
Death Warrant (1990,  R)
110
Double Impact (1991,  R)
111
Game of Death (1978,  R)
112
Bloodfist (1989,  R)
113
Bloodfist II (1990,  R)
114
Shootfighter: Fight to the Death (1993,  R)
115
Shootfighter 2 (1995,  R)
116
Cia Codename:Alexa (1992,  R)
117
C.I.A. II: Target Alexa (1994,  Unrated)
118
Snake Eater (1989,  R)
119
Final Impact (1992,  R)
120
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
121
Rambo III (1988,  R)
122
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
123
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
124
Titanic (1997,  PG-13)
125
Young Guns (1988,  R)
126
Young Guns II (1990,  PG-13)
127
Rio Bravo (1998,  Unrated)
128
My Friend Irma (1949,  Unrated)
My Friend Irma
Classics I grew up on.
129
The Delicate Delinquent (1957,  Unrated)
130
The Disorderly Orderly (1964,  Unrated)
131
What About Bob? (1991,  PG)
132
Blue Collar Comedy Tour: The Movie (2003,  PG-13)
133
Blue Collar Comedy Tour Rides Again (2004,  Unrated)
134
The One (2001,  PG-13)
135
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
136
You Don't Mess with the Zohan (2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments