My Favorite Movies
Give list a short description
| corazontriste101's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
|
| 2 |
Gladiator (2000, R) |
|
|
| 3 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
|
| 4 |
White Chicks (2004, PG-13) |
|
|
| 5 |
Braveheart (1995, R) |
|
|
| 6 |
Austin Powers in Goldmember (2002, PG-13) |
|
|
| 7 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
|
| 8 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
|
| 9 |
Wedding Crashers (2005, R) |
|
|
| 10 |
Love Actually (2003, R) |
|
|
| 11 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
|
| 12 |
Zoolander (2001, PG-13) |
|
|
| 13 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
|
| 14 |
Mona Lisa Smile (2003, PG-13) |
|
|
| 15 |
Grand Champion (2002, G) |
|
|
| 16 |
Dying Young (1991, R) |
|
|
| 17 |
Runaway Bride (1999, PG) |
|
|
| 18 |
The Ant Bully (2006, PG) |
|
|
| 19 |
Sleeping with the Enemy (1991, R) |
|
|
| 20 |
The Pelican Brief (1993, PG-13) |
|
|
| 21 |
Stepmom (1998, PG-13) |
|
|
| 22 |
I Love Trouble (1994, PG) |
|
|
| 23 |
Conspiracy Theory (1997, R) |
|
|
| 24 |
Satisfaction (1988, PG-13) |
|
|
| 25 |
Everyone Says I Love You (1996, R) |
|
|
| 26 |
America's Sweethearts (2001, PG-13) |
|
|
| 27 |
My Best Friend's Wedding (1997, PG-13) |
|
|
| 28 |
Lady and the Tramp (1955, G) |
|
|
| 29 |
Hannah and Her Sisters (1986, PG-13) |
|
|
| 30 |
The Ten Commandments (1923, Unrated) |
|
|
| 31 |
Before Your Eyes: Angelie's Secret (1995, PG) |
|
|
| 32 |
Confessions of a Dangerous Mind (2003, R) |
|
|
| 33 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
|
| 34 |
Closer (2004, R) |
|
|
| 35 |
Aquamarine (2006, PG) |
|
|
| 36 |
The Mexican (2001, R) |
|
|
| 37 |
Ready to Wear (Prêt-à-Porter) (1994, R) |
|
|
| 38 |
Duplicity (2009, Unrated) |
|
|
| 39 |
The Bridges of Madison County (1995, PG-13) |
|



