Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  1. countrygirl264
  2. Jennifer

Fast n Furious Toyko Drift, sweet Home Alabama, Winn-Dixie, Mr & Mrs. Smith, The Break Up

  countrygirl264's Rating My Rating
1
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
Coyote Ugly 5.0 Stars
Loved it!!!!
Click to Rate
2
Because of Winn-Dixie (2005,  PG)
Because of Winn-Dixie 5.0 Stars
this is a great movie, i loved it!
Click to Rate
3
The Break-Up (2006,  PG-13)
The Break-Up 5.0 Stars
excellent loved it,made me cry!!!
Click to Rate
4
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama 5.0 Stars
i loved it! it made me cry!
Click to Rate
5
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 5.0 Stars
excellent movie, loved it!! great actors & actresses!!
Click to Rate
6
Silent Hill (2006,  R)
Silent Hill 4.0 Stars
good movie but hated the ending!
Click to Rate
7
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith 5.0 Stars
Loved it! Great duo together!
Click to Rate
8
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand 5.0 Stars
really good!!!
Click to Rate
9
Cars (2006,  G)
Cars 5.0 Stars
good movie for the whole family!
Click to Rate
10
The Descent (2006,  R)
The Descent 5.0 Stars
loved it, very good thriller!! very scary also!
Click to Rate
11
The Cave (2005,  PG-13)
The Cave 5.0 Stars
Great thriller! Loved this movie!
Click to Rate
12
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 5.0 Stars
Awesome movie. Best Disney movie Ive seen a llong time!!
Click to Rate
13
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Little Miss Sunshine 4.0 Stars
it was cute! good movie for the whole family..
Click to Rate
14
The Guardian (2006,  PG-13)
The Guardian 5.0 Stars
excellent movie! best movie ive seen in a long time. Kevin Costner & Ashton Kutcher were great together in this movie. I loved it so much I could watch it a 100 times! Definitly recommend this to everyone!
Click to Rate
15
Poseidon (2006,  PG-13)
Poseidon 5.0 Stars
Excellent movie! Josh Lucas is a great actor isn this movie, along with everyone else! Loved it!!
Click to Rate
16
Next (2007,  PG-13)
Next 5.0 Stars
Great movie!!
Click to Rate
17
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic 5.0 Stars
seen it, definitly a great all time love story!
Click to Rate
18
The Messengers (2007,  PG-13)
The Messengers 5.0 Stars
great movie, loved it!!!
Click to Rate
19
Prey (2006,  R)
Prey 5.0 Stars
excellent movie, loved it!
Click to Rate
20
Deja Vu (2006,  PG-13)
Click to Rate
21
Broken Bridges (2006,  PG-13)
Click to Rate
22
Shooter (2007,  R)
Shooter 5.0 Stars
Damn Good Movie! Loved it!
Click to Rate
23
Primeval (2007,  R)
Primeval 4.0 Stars
Pretty good movie. Liked it alot!
Click to Rate
24
Black Snake Moan (2007,  R)
Black Snake Moan 3.5 Stars
It wasnt too bad just couldnt believe Ricci played this role in this movie. Overall it was Good.
Click to Rate
25
Turistas (Paradise Lost) (2006,  R)
Turistas (Paradise Lost) 5.0 Stars
I liked it. It kept you on the edge the whole time! Has its gruesome moments! Pretty Good!
Click to Rate
26
The Breed (2006,  R)
The Breed 5.0 Stars
was really good. kept you on the edge!
Click to Rate
27
The Hills Have Eyes II (2007,  R)
The Hills Have Eyes II 4.5 Stars
It was good but there will be a 3rd. The ending wasnt too great but it was overall a GREAT movie!
Click to Rate
28
Premonition (2007,  PG-13)
Premonition 5.0 Stars
Excellent movie! Loved it!
Click to Rate
29
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
Stomp the Yard 5.0 Stars
Great movie. Had a great storyline!
Click to Rate
30
Dead Silence (2007,  R)
Dead Silence 5.0 Stars
best scary movie i have seen in a long time!!
Click to Rate
31
The Contract (2006,  R)
The Contract 5.0 Stars
Loved it! It was a great movie!
Click to Rate
32
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers 5.0 Stars
This was one of the coolest exciting movies Ive seen in a long time. I loved it! Seen in theatres!
Click to Rate
33
The Holiday (2006,  PG-13)
The Holiday 5.0 Stars
Good romance movie. this movie was cute!
Click to Rate
34
Music and Lyrics (2006,  PG-13)
Music and Lyrics 5.0 Stars
excellent movie, it was cute & funny at the same time! I loved it!
Click to Rate
35
Firehouse Dog (2007,  PG)
Firehouse Dog 5.0 Stars
good movie!
Click to Rate
36
Come Early Morning (2006,  R)
Come Early Morning 5.0 Stars
Good down to earth country girl type of movie. I thought it was good, but the ending sucked!
Click to Rate
37
Disturbia (2007,  PG-13)
Click to Rate
38
Breach (2007,  PG-13)
Breach 5.0 Stars
Pretty good movie. Liked it!
Click to Rate
39
Vacancy (2007,  R)
Click to Rate
40
Unaccompanied Minors (Grounded) (2006,  PG)
Unaccompanied Minors (Grounded) 4.5 Stars
pretty good!
Click to Rate
41
THR3E (2007,  PG-13)
THR3E 5.0 Stars
good thriller!
Click to Rate
42
Daddy's Little Girls (2007,  PG-13)
Daddy's Little Girls 5.0 Stars
excellent movie!!
Click to Rate
43
Madea's Family Reunion (2006,  PG-13)
Madea's Family Reunion 4.5 Stars
funny ass movie!!!!!!
Click to Rate
44
Walking Tall 2: The Payback (2006,  R)
Walking Tall 2: The Payback 4.5 Stars
pretty good movie!
Click to Rate
45
Madea's Class Reunion (2003,  Unrated)
Madea's Class Reunion 4.0 Stars
pretty damn hilarious!!
Click to Rate
46
Madea Goes to Jail (2005,  Unrated)
Madea Goes to Jail 4.0 Stars
pretty damn hilarious! i have enjoyed all these so far except the singing they do!
Click to Rate
47
Perfect Stranger (2007,  R)
Perfect Stranger 4.5 Stars
good!
Click to Rate
48
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
Diary of a Mad Black Woman 5.0 Stars
pretty damn good movie
Click to Rate
49
Blades of Glory (2007,  PG-13)
Blades of Glory 5.0 Stars
Good movie, it was funny as heck!
Click to Rate
50
Kickin' It Old Skool (2007,  PG-13)
Kickin' It Old Skool 5.0 Stars
pretty good movie. liked it!
Click to Rate
51
Aquamarine (2006,  PG)
Aquamarine 5.0 Stars
Excellent movie. Loved it!
Click to Rate
52
The Ex (2007,  PG-13)