My Favorite Movies
| craigmcparland's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 2 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 3 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|
| 4 |
Sin City (2005, R) |
|
| 5 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 6 |
True Romance (1993, R) |
|
| 7 |
Scarface (1983, R) |
|
| 8 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 9 |
Young Guns (1988, R) |
|
| 10 |
Snatch (2001, R) |
|
| 11 |
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969, PG) |
|
| 12 |
The Departed (2006, R) |
|
| 13 |
Saw (2004, R) |
|
| 14 |
Platoon (1986, R) |
|
| 15 |
Life (1999, R) |
|
| 16 |
Rocky IV (1985, PG) |
|
| 17 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 18 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005, PG-13) |
|
| 19 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 20 |
Lethal Weapon (1987, R) |
|
| 21 |
Lethal Weapon 4 (1998, R) |
|
| 22 |
Boyz n the Hood (1991, R) |
|
| 23 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 24 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 25 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 26 |
Con Air (1997, R) |
|
| 27 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13) |
|
| 28 |
The Texas Chainsaw Massacre (2003, R) |
|
| 29 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 30 |
Shaft (2000, R) |
|
| 31 |
The Girl Next Door (2004, R) |
|
| 32 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999, R) |
|
| 33 |
Carlito's Way (1993, R) |
|
| 34 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
| 35 |
Training Day (2001, R) |
|
| 36 |
300 (2007, R) |
|
| 37 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 38 |
The Last Samurai (2003, R) |
|
| 39 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 40 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 41 |
Unbreakable (2000, PG-13) |
|
| 42 |
Underworld (2003, R) |
|
| 43 |
Face/Off (1997, R) |
|
| 44 |
American History X (1998, R) |
|
| 45 |
Gladiator (1992, R) |
|
| 46 |
Live Free or Die Hard (2007, PG-13) |













































