My Favorite Movies


  1. crazygaby20
  2. Gabbee!

Some of my fave movies!

  crazygaby20's Rating My Rating
1
Twilight (2008,  PG-13)
Twilight
Best thing ever! Robert Pattinson is my god! he's so hot and kristen stewart too!!!!! Best movie ever! i'm in luv!
2
Confessions of a Shopaholic (2009,  PG)
Confessions of a Shopaholic
It's Really a good movie! Liked It a lot! I see myself in Becky!! :P
3
Nancy Drew (2007,  PG)
Nancy Drew
I really like this movie and I recommand it to everybody!
You should really see this, if you didn't!
4
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
John Tucker Must Die
A Great teen movie! (But not for kids!)
John Tucker is popular, sexy, talented and a complete player. He dates three girls at once, the total stereotypes of every highschool, the chearleader, the brainiac and the slut. When a new very pretty, sweet and clever girl, Kate, comes to town after her mother's heart is broken yet again and packs their lives up again, they set out to use Kate in their scheme to humiliate John. But this fails and he breaks up with them after "finding his emotional needs". Now they seek to kick the gear to overdrive and use Kate to break his heart and be the ultimate challenge for him. They mold her into the ultimate high- school femme fatal mystery chic and help her get John's appetite wet.After all John Tucker Must Die...
5
A Cinderella Story (2004,  PG)
A Cinderella Story
This movie opens your heart and make you believe in fairytales... Awww!
6
Material Girls (2006,  PG)
Material Girls
I Loved that movie but I have to see it again...

Two wealthy sisters, both heiresses to their family's cosmetics fortune, are given a wake-up call when a scandal and ensuing investigation strip them of their wealth.
7
Aquamarine (2006,  PG)
Aquamarine
I luved that movie!!
Just great with Sara Paxton and Emma Roberts!!

Two teenage best friends, Claire (Emma Roberts) and Hailey (Joanna "JoJo" Levesque) regret that they will be separated in five days, since Hailey has to move to Australia because of her mother's job. One night, after a violent storm they find a mermaid, named Aquamarine (Sara Paxton) in the swimming pool of their beach club. The girls are frightened at first, but then curious. They start to talk with Aquamarine and promise her they will be back in the morning.

When they return, they find Aquamarine in the beach's snack shack, but with a human body instead of a mermaid's. Aquamarine tells them she can assume human form on land during the day if she does not get wet. Claire and Hailey befriend Aquamarine, who tells them that she came to land to find love, an idea she knows nothing about, but desires desperately. She tells them that she made a deal with her father: if she finds love in three days, she will not undergo an arranged marriage. She immediately notices a handsome lifeguard named Raymond (Jake McDorman) and enlists the help of the two girls to win his heart in return for the granting of a wish. The girls see their opportunity to keep Hailey from moving and immediately start helping her.
8
Sydney White (2007,  PG-13)
Sydney White
I just love Amanda Bynes... and her movies!
Sydney White has grown up amongst construction workers ever since her mother died (when she was 9). She earns a scholarship for college and hopes to follow in the footsteps of her mother and enter the Kappa sorority. When she realized the sorority life wasn't for her, she moved out of the house and moved into "The Vortex,"(Which is called Vortex because it sucks in losers) a house on Greek Row for people who don't belong. There, she meets 7 dorks (the 7 dwarves). She realizes what great people they are, and she gets one of them, Terrance, to run for Student Body President in order to take back what the Greeks have had for so long. When those dreams are denied (Terrance has already graduated), Sydney runs for president herself.
9
Picture This! (2008,  Unrated)
Picture This!
Ashley Tisdale stars in this hilarious teen comedy as Mandy, an unpopular high school senior who lands a date to the biggest party of the year with Drew, the schools hottest guy. But while her dreams are finally coming into focus, with the help of her friends, shell have to battle her overprotective dad and Drews ex-girlfriend, whos determined to keep Mandy away from the bash. In one crazy, adventure-filled day, Mandy strives to get to the party and discovers that popularity can come and go, but good friends will always be in the picture!
10
Bring It On: In It to Win It (2007,  PG-13)
Bring It On: In It to Win It
Southern California high school senior Carson arrives at the all-important "Cheer Camp Nationals" determined to lead her squad, the West High Sharks, to victory. But chic New Yorker Brooke and her team, the East High Jets, are equally steadfast in their pursuit of the competition's coveted "Spirit Stick." As tension mounts between the two rival squads, Carson falls for fellow cheerleader Penn, not realizing he's a Jet. When Brooke discovers the budding romance, she raises the stakes by challenging Carson to a one-on-one cheer-off. A spectacular "cheer fighting" sequence erupts into a no-holds-barred brawl and cheerleaders on both sides are suspended from the competition. With their dreams of taking home the top prize all but shattered, the leaders of both squads realize they'll have to take drastic measures to stay in the game.
11
Ice Princess (2005,  G)
Ice Princess
Brainy Casey Carlyle has never quite fit in. Caught between her fantasy of becoming a championship figure skater and her strong-willed mother, who has her on the fast track to Harvard, she can only hope to be like Nikki, Tiffany and Gen--three elite skating prodigies who are ruthlessly competing on the US National circuit (and have attitudes to match). But when Casey gets the chance to train with Gen and her coach, a disgraced former skating champion who also happens to be Gen's mother, she must dash her own mother's hopes in order to pursue her dream. Now, with only the support of Gen's teenage brother, a hunky Zamboni driver, Casey takes on the challenge of her life when she finds herself competing against the best to make it into the championship circuit and become a real "ice princess."
12
The Secret Life of Bees (2008,  PG-13)
The Secret Life of Bees
This Was very sad!
13
No Reservations (2007,  PG)
No Reservations
Kate (Catherine Zeta-Jones) is the master chef at the trendy 22 Bleecker Street Restaurant in Manhattan. She runs her kitchen at a rapid pace as she coordinates the making and preparing of all the fantastic meals and personally displays the food to perfection on every dish. She intimidates everyone around her, so her boss sends her to therapy. Kate hates to leave the kitchen when a customer wants to compliment her on one of her special dishes, but she is ready to leave the kitchen in a second when a customer insults her cooking. Kate's sister is killed in a car accident and her nine-year old daughter Zoe (Abigail Breslin) moves in with Kate. With all of Kate's problems, the boss hires a new chef to join the staff. Nick (Aaron Eckhart) is a rising star in his own right and could be the head chef of another restaurant, but he wants to work under Kate. Kate begins to feel threatened by Nick, because he has a different style of running the kitchen. Nick loves to listen to opera when he cooks and to make the staff laugh. With all that is going on in Kate's life, falling for a man is the last thing she was looking for. There is some kind of chemistry between Kate and Nick that can only go one way. Yet life will hit her in the head when Kate's boss offers Nick the head chef job. Douglas Young (the-movie-guy)
14
The Haunting Hour: Don't Think About It (2007,  PG)
The Haunting Hour: Don't Think About It
Emily Osment plays 13 year old gothic girl, Cassie, trying to fit in at her new school. To entertain herself, she plays a series of pranks on the popular kids (Brittany Curran from The Suite Life of Zack and Cody and Cody Linley from Hannah Montana) and her younger brother, Max. When she goes to a Halloween store looking for new tricks, she finds a little book called 'The Evil Thing.' The Evil Thing is a monster two kids made up, and if you think about it, it will haunt you. And if you try not to think about it, you can't think of anything else! Maybe that's why the book says ' Don't Think About It.' on the last page. And that's when the spooky adventure begins.
15
What Happens in Vegas (2008,  PG-13)
What Happens in Vegas
Joy McNally is driven career woman who is engaged but when her fiancé grows tired of her uptight attitude; he breaks up with her. Jack Fuller is a guy who likes to goof off, which makes his boss who also happens to be his father, fire him. Feeling down they both go to Las Vegas to forget about what happened to them. When they get there, a computer error puts them in the same room. And after getting drunk, they wake up to discover they got married, which they both want to get out of. But when they win 3 million dollars, the ownership of which comes into question. When they decide to take it to court, the judge decides that they should remain married for 6 months and attend counseling sessions. So Joy moves in with Jack. And they both learn that if one of them asks to get out of the marriage, the other will get the money. So they each try to drive the other to want to get out of the marriage.
16
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
Charlie's Angels
The captivating crime-fighting trio who are the masters of disguise, espionage and martial arts. When a devious mastermind embroils them in a plot to destroy individual privacy the Angels, aided by their loyal sidekick Bosley, set out to bring down the bad guys. But when a terrible secret is revealed it makes the Angels targets for assassination.
17
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
John and Jane Smith are a normal married couple, living a normal life in a normal suburb, working normal jobs...well, if you can call secretly being assassins "normal". But neither Jane nor John knows about their spouse's secret, until they are surprised to find each other as targets! But on their quest to kill each other, they learn a lot more about each other than they ever did in five (or six) years of marriage.
18
Wanted (2008,  R)
Wanted
A young man finds out his long lost father is an assassin. When his father is murdered, the son is recruited into his father's old organization and trained by a man named Sloan to follow in his dad's footsteps.



The anxious, clumsy and abused office clerk Wesley Allan Gibson has a hell and boring routine life: his obese boss humiliates him all the time and his girlfriend betrays him with his colleague and best friend during working period. When he meets the sexy Fox, Wesley is informed that his father was a professional killer that belonged to an ancient organization called Fraternity and killed by the skilled and powerful Cross, a hit-man that has betrayed the Fraternity. Wesley learns that his anxiety actually is a manifestation of his latent abilities and he joins the society under the command of Sloan. Trained by Fox, he changes his personality and attitude, being prepared to face the dangerous Cross and find a hidden secret.
19
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
Mamma Mia!
On a colorful Greek island, the plot serves as a background for a wealth of ABBA songs. A young woman about to be married discovers that any one of three men could be her father. She invites all three to the wedding without telling her mother, Donna, who was once the lead singer of Donna and the Dynamos. In the meantime, Donna has invited her backup singers, Rosie and Tanya.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments