My Favorite Movies

  crazyluluangel's Rating My Rating
1
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale 5.0 Stars
A really really good movie. It changes from the previous Bond's movie (Die Another Day was simply a joke). Lot of action of course, suspens, excellent performance from Daniel Craig and Eva Green and really full of surprises. I consider this movie like the best Bond I ever saw (all the other ones were with Pierce Brosnan). I stongly recommend it!
Click to Rate
2
Sweet November (2001,  PG-13)
Sweet November 5.0 Stars
Cried like a baby...
Reeves and Theron were simply excellent. The chemistry was terrific and the life lesson so true! Loved it, loved it!
Click to Rate
3
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic 5.0 Stars
Really, is there anything more to say? An unbelieble love story, great scenario & special effects and most of all, an heart breaking performance from DiCaprio and Winslet!
Click to Rate
4
Love Actually (2003,  R)
Love Actually 5.0 Stars
Truly one of the best movies I saw in my entire life... this one is a classic.
Click to Rate
5
Schindler's List (1993,  R)
Schindler's List 5.0 Stars
I can't even describe how ex-cellent this movie is.
Certainly the best one Speilberg ever did in his entire carreer.
You must watch it to learn.
Click to Rate
6
The Count of Monte Cristo (,  Unrated)
The Count of Monte Cristo 5.0 Stars
I started watching it since i was seven yrs old! This franchise is a classic... It's so captivating, i can't get enough of it!
Click to Rate
7
La Chèvre (The Goat) (1981,  Unrated)
La Chèvre (The Goat) 5.0 Stars
Un des films cultes de mon comique préféré, Pierre Richard!
So good...
Click to Rate
8
The Man in the Iron Mask (1997,  PG-13)
Click to Rate
9
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
Click to Rate
10
The Dinner Game (Le Dîner de cons) (1998,  PG-13)
The Dinner Game (Le Dîner de cons) 5.0 Stars
Ah, this Pignon!
Click to Rate
11
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
Ever After - A Cinderella Story 5.0 Stars
I've to said, i'm not really proud of it but i did cry every single time...
Click to Rate
12
The Mummy (1999,  PG-13)
Click to Rate
13
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
Click to Rate
14
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
Catch Me If You Can 5.0 Stars
Leonardo is terrific in this movie!
This one shows indeniabily his acting talent...
Click to Rate
15
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
Romeo + Juliet 5.0 Stars
Ste-amy! And truly emotional...
I cried, as usual.
Click to Rate
16
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook 5.0 Stars
I don't even know were or how to start... truly one of the best movies i ever saw!
Click to Rate
17
Ice Age (2002,  PG)
Ice Age 5.0 Stars
One of the best family movies i've ever saw!
Cute characters, cute story, excellent movie.
Click to Rate
18
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
Click to Rate
19
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) (1987,  PG)
Click to Rate
20
Chicken Run (2000,  G)
Chicken Run 5.0 Stars
Never laugh that much watchin' a "family movie"!
They're so cute and the story is so interrestin', you'll get into it!
Click to Rate
21
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
Mission Impossible 2 5.0 Stars
Way better than the first one!
Action, action and action!
Tom Cruise and the others are terrific...
This is not simply one of those "cliché" action movies were the good one has to fight the bad, bad, terrorist!
There is also a beautiful love story and a lot of "rebondissements".
When you reech the climax in this movie, you brain is litteraly workin' with the characters...
You MUST watch it!
Click to Rate
22
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
Click to Rate
23
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
Click to Rate
24
Shrek (2001,  PG)
Click to Rate
25
Shrek 2 (2004,  PG)
Shrek 2 5.0 Stars
Shrek, my man!
Click to Rate
26
The War of the Roses (1989,  R)
Click to Rate
27
Casablanca (1942,  Unrated)
Click to Rate
28
Philadelphia (1993,  PG-13)
Philadelphia 5.0 Stars
Excellent movie... everybody should watch this one!
Tom Hanks is a terrific actor... Denzel and Antonio too =)
Click to Rate
29
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate
30
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
31
Brice de Nice (2005,  Unrated)
Click to Rate
32
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Click to Rate
33
L'aile ou la cuisse (The Wing and the Thigh) (1976,  Unrated)
L'aile ou la cuisse (The Wing and the Thigh) 5.0 Stars
The title says everything...
Click to Rate
34
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
Click to Rate
35
Sleepy Hollow (1999,  R)
Click to Rate
36
The Devil's Advocate (1997,  R)
The Devil's Advocate 5.0 Stars
wOw... truly terrific!
Click to Rate
37
Troy (2004,  R)
Troy 5.0 Stars
First, i was really septic about this movie. Too much pretty faces, not enough actin' i thought. Well... i eat fully my words. This film was wonderful! The fight are incredibly well done, the music, the actors of course and also, the story still the same. Ex-cellent! Simply to die for.
Click to Rate
38
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
39
Phone Booth (2003,  R)
Phone Booth 4.5 Stars
True life lesson... and e-xcellent movie!
Click to Rate
40
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
Click to Rate
41
X2 (2003,  PG-13)
Click to Rate
42
The Departed (2006,  R)
The Departed 4.5 Stars
What a movie!
Click to Rate
43
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
44
Amistad (1997,  R)
Click to Rate
45
Erin Brockovich (2000,  R)
Click to Rate
46
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
Click to Rate
47
Charlie's Angels - Full Throttle (2003,  PG-13)
Click to Rate
48
Vanilla Sky (2001,  R)
Click to Rate
49
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Click to Rate
50
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
Click to Rate
51
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
Click to Rate
52
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Click to Rate
53
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious 5.0 Stars
Two words: Paul Walker.
Lot of action, HOT cars and of course, the bootylicious Paul Walker.
Funny too.