My Favorite Movies


  crazysix2's Rating My Rating
1
Final Fantasy VII - Advent Children (2006,  PG-13)
2
No Retreat, No Surrender (1986,  PG)
3
Bloodsport (1988,  R)
4
Cyborg (1989,  R)
5
Kickboxer (1989,  R)
6
Lionheart (Wrong Bet) (A.W.O.L.: Absent Without Leave) (1991,  R)
7
Death Warrant (1990,  R)
8
Double Impact (1991,  R)
9
Nowhere to Run (1993,  R)
10
Hard Target (1993,  R)
11
Timecop (1994,  R)
12
Street Fighter (1994,  PG-13)
13
Sudden Death (1995,  R)
14
The Quest (1996,  PG-13)
15
Maximum Risk (1996,  R)
16
Double Team (1997,  R)
17
Knock Off (1998,  R)
18
Legionnaire (1998,  R)
19
Desert Heat (Inferno) (1999,  R)
20
Replicant (2001,  R)
21
The Order (2002,  R)
22
Derailed (2002,  R)
23
In Hell (2003,  R)
24
Wake of Death (2004,  R)
25
Second in Command (2006,  R)
26
The Hard Corps (2006,  R)
27
Until Death (2007,  R)
28
The Shepherd: Border Patrol (2008,  R)
29
Universal Soldier (1992,  R)
30
Universal Soldier - The Return (1999,  R)
31
JCVD (Van Dammage) (2008,  R)
32
Event Horizon (1997,  R)
33
Batman Begins (2005,  PG-13)
34
The Dark Knight (2008,  PG-13)
35
Boogeyman (2005,  PG-13)
36
Boogeyman 2 (2007,  Unrated)
37
The Pink Panther (2006,  PG)
38
Pink Panther 2 (2009,  PG)
39
Scream (1996,  R)
40
Scream 2 (1997,  R)
41
Scream 3 (2000,  R)
42
Shrek (2001,  PG)
43
Shrek 2 (2004,  PG)
44
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
45
Shrek the Halls (2007,  G)
46
Saw (2004,  R)
47
Saw II (2005,  R)
48
Saw III (2006,  R)
49
Saw IV (2007,  R)
50
Saw V (2008,  R)
51
A Man Apart (2003,  R)
52
Casino Royale (2006,  PG-13)
53
Quantum of Solace (2008,  PG-13)
54
Resident Evil (2002,  R)
55
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
56
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
57
Biohazard: Degeneration (Resident Evil: Degeneration) (2008,  Unrated)
58
Looney Tunes: Back in Action (2003,  PG)
59
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
60
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
61
Fast and Furious (2009,  PG-13)
62
I Spy (2002,  PG-13)
63
The X-Files - Fight the Future (1998,  PG-13)
64
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) (2008,  PG-13)
65
XXX (2002,  PG-13)
66
XXX: State of the Union (XXX: The Next Level) (2005,  PG-13)
67
Spider-Man (2002,  PG-13)
68
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
69
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
70
Hitch (2005,  PG-13)
71
Scooby-Doo (2002,  PG)
72
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed (2004,  PG)
73
The Island of Dr. Moreau (1996,  PG-13)
74
Tangled (2002,  R)
75
Edison (Edison Force) (2006,  R)
76
At First Sight (1999,  PG-13)
77
The Lake House (2006,  PG)
78
Premonition (2007,  PG-13)
79
Tropic Thunder (2008,  R)
80
Runaway Jury (2003,  PG-13)
81
The Forgotten (2004,  PG-13)
82
Unknown (2006,  Unrated)
83
The Game Plan (2007,  PG)
84
In Bruges (2008,  R)
85
The Santa Clause (1994,  PG)
86
The Mothman Prophecies (2002,  PG-13)
87
First Knight (1995,  PG-13)
88
Kung Fu Panda (2008,  PG)
89
Rescue Dawn (2007,  PG-13)
90
The Tracker (2001,  Unrated)
91
Bolt (2008,  PG)
92
Cloverfield (2008,  PG-13)
93
Soul Assassin (2002,  R)
94
Rollerball (2002,  PG-13)
95
The Last Time (2007,  Unrated)
96
Behind Enemy Lines (2001,  PG-13)
97
Gunmen (1993,  R)
98
Extreme Ops (2002,  PG-13)
99
Stay (2005,  R)
100
Daredevil (2003,  PG-13)
101
The Number 23 (2007,  R)
102
Phone Booth (2003,  R)
103
Red Eye (2005,  PG-13)
104
Sunshine (2007,  R)
105
Smokin' Aces (2007,  R)
106
Mindhunters (2005,  R)
107
Blood Diamond (2006,  R)
108
Basic (2003,  R)
109
Identity (2003,  R)
110
Lucky Number Slevin (2006,  R)
111
The Prestige (2006,  PG-13)
112
Shattered (Butterfly on a Wheel) (2007,  R)
113
The Island (2005,  PG-13)
114
Deja Vu (2006,  PG-13)
115
Shooter (2007,  R)
116
Constantine (2005,  R)
117
Tears of the Sun (2003,  R)
118
The Hitcher (2007,  R)
119
S.W.A.T. (2003,  PG-13)
120
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
121
Doom (2005,  R)
122
I Am Legend (2007,  PG-13)
123
Inside Man (2006,  R)
124
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
125
The Cave (2005,  PG-13)
126
Heat (1995,  R)
127
Dawn of the Dead (2004,  R)
128
Troy (2004,  R)
129
Vidocq (Dark Portals: The Chronicles of Vidocq) (2001,  R)
130
They Wait (2008,  Unrated)
131
The Good Shepherd (The Confessor) (2005,  Unrated)
132
The Amityville Horror (2005,  R)
133
Cradle 2 the Grave (2003,  R)
134
Chaos (2005,  R)
135
Eagle Eye (2008,  PG-13)
136
1408 (2007,  PG-13)
137
What Happens in Vegas (2008,  PG-13)
138
Red Planet (2000,  PG-13)
139
Trapped (2002,  R)
140
Silent Hill (2006,  R)
141
Pulse (2006,  PG-13)
142
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
143
The New World (2005,  PG-13)
144
Get Smart (2008,  PG-13)
145
Street Kings (2008,  R)
146
Signs (2002,  PG-13)
147
The Recruit (2003,  PG-13)
148
The Saint (1997,  PG-13)
149
The Ruins (2008,  R)
150
The Man in the Iron Mask (1998,  PG-13)
151
The Incredibles (2004,  PG)
152
War of the Worlds (2005,  PG-13)
153
The Ring (2002,  PG-13)
154
White Noise (2005,  PG-13)
155
Chill Factor (1999,  R)
156
Hitman (2007,  R)
157
Starship Troopers (1997,  R)
158
Gothika (2003,  R)
159
Collateral (2004,  R)
160
Hancock (2008,  PG-13)
161
My Bloody Valentine 3-D (2009,  R)
162
Killshot (2008,  R)
163
The Salton Sea (2002,  R)
164
Minority Report (2002,  PG-13)
165
The Haunting in Connecticut (2009,  PG-13)
166
Five Fingers (2006,  R)
167
Elf (2003,  PG)
168
Mirrors (2008,  R)
169
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
170
The Ghost and the Darkness (1996,  R)
171
Pride and Glory (2008,  R)
172
Defiance (2009,  R)
173
Cruel Intentions (1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments