My Favorite Movies
The best movies of all time.
And my favourite ones at the same time =)
| Creasy's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Léon (The Professional) (1994, R) |
|
| 2 |
Heat (1995, R) |
|
| 3 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|
| 4 |
Braveheart (1995, R)
Most epic movie ever, by far. The images, the score, the atmosphere. |
|
| 5 |
Stay (2005, R) |
|
| 6 |
Man on Fire (2004, R) |
|
| 7 |
The Last of the Mohicans (1992, R) |
|
| 8 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 9 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 10 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 11 |
Memento (2000, R) |
|
| 12 |
Training Day (2001, R) |
|
| 13 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 14 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |
|
| 15 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 16 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
| 17 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
| 18 |
The Crow (1994, R) |
|
| 19 |
300 (2007, R) |
|
| 20 |
25th Hour (2002, R) |
|
| 21 |
Kiss Kiss, Bang Bang (2005, R) |
|
| 22 |
Blade Runner (1982, R) |
|
| 23 |
Armageddon (1998, PG-13) |
|
| 24 |
Being John Malkovich (1999, R) |
|
| 25 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 26 |
Gattaca (1997, PG-13) |
|
| 27 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
| 28 |
Mission Impossible (1996, PG-13) |
|
| 29 |
The Machinist (2004, R) |
|
| 30 |
Unbreakable (2000, PG-13) |
|
| 31 |
Ronin (1998, R) |
|
| 32 |
Phoenix (1998, R) |
|
| 33 |
Domino (2005, R) |
|
| 34 |
Mulholland Drive (2001, R) |
|
| 35 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 36 |
Stardust (2007, PG-13) |
|
| 37 |
Once (2007, R)
I still don't know where the 120.000$ went. It looks like crap (like all digital movies). It looks worse than a student production (and by looks I don't mean the technical quality which obviously is bad, just the art work overall). |





































