My Favorite Movies


  Crow2165's Rating My Rating
1
The Crow (1994,  R)
2
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
3
Almost Famous (2000,  R)
4
American Psycho (2000,  R)
5
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
6
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
7
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
8
Armageddon (1998,  PG-13)
9
Batman (1989,  PG-13)
10
Batman Begins (2005,  PG-13)
11
Batman Returns (1992,  PG-13)
12
Blade (1998,  R)
13
Blade - Trinity (2004,  R)
14
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
15
Cars (2006,  G)
16
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
17
Clerks (1994,  R)
18
Clerks II (2006,  R)
19
Con Air (1997,  R)
20
Cruel Intentions (1999,  R)
21
Die Hard (1988,  R)
22
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
23
Dogma (1999,  R)
24
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
25
Face/Off (1997,  R)
26
Fantastic Four (2005,  PG-13)
27
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
28
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
29
Fight Club (1999,  R)
30
Finding Nemo (2003,  G)
31
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
32
Good Will Hunting (1997,  R)
33
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
34
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
35
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
36
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
37
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
38
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
39
Interview with the Vampire (1994,  R)
40
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
41
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
42
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
43
King Kong (2005,  PG-13)
44
Knocked Up (2007,  R)
45
Liar Liar (1997,  PG-13)
46
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
47
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
48
Mallrats (1995,  R)
49
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
50
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
51
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
52
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
53
Office Space (1999,  R)
54
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
55
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
56
Pulp Fiction (1994,  R)
57
Requiem for a Dream (2000,  R)
58
Reservoir Dogs (1992,  R)
59
Rounders (1998,  R)
60
Rush Hour (1998,  PG-13)
61
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
62
Scream (1996,  R)
63
Seven (Se7en) (1995,  R)
64
Shark Tale (2004,  PG)
65
Shrek (2001,  PG)
66
Signs (2002,  PG-13)
67
Sin City (2005,  R)
68
Sleepy Hollow (1999,  R)
69
Snatch (2001,  R)
70
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
71
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
72
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
73
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
74
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
75
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
76
Superman Returns (2006,  PG-13)
77
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
78
The Boondock Saints (1999,  R)
79
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
80
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
81
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
82
The Incredibles (2004,  PG)
83
The Italian Job (2003,  PG-13)
84
The Lion King (1994,  G)
85
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
86
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
87
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
88
The Lost Boys (1987,  R)
89
The Mask (1994,  PG-13)
90
The Matrix (1999,  R)
91
The Matrix Reloaded (2003,  R)
92
The Matrix Revolutions (2003,  R)
93
The Mummy (1999,  PG-13)
94
The Notebook (2004,  PG-13)
95
The Silence of the Lambs (1991,  R)
96
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
97
The Usual Suspects (1995,  R)
98
Tombstone (1993,  R)
99
Top Gun (1986,  PG)
100
Toy Story (1995,  G)
101
Transformers (2007,  PG-13)
102
True Romance (1993,  R)
103
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
104
X-Men (2000,  PG-13)
105
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
106
X2 (2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments