My Favorite Movies


  csquared3's Rating My Rating
1
Beauty and the Beast (1991,  G)
Beauty and the Beast
Beauty and the Beast is the Casablanca of animation. Moreso than other animated movies from the '90s Disney renaissance, this one's perfectly paced with some wonderful character development—and as Howard Ashman's swan song, it's got a lot more heart.
2
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
The Balrog vs. Gandalf scene alone is worth the price of admission, but then, so are a dozen other moments that are just as potent. It's the perfect beginning to the epic trilogy of the decade (and dare I say, "century"?).

The Extended Cut, of course, is the preferred one to watch.
3
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu) (1994,  Unrated)
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu)
Even after Crouching Tiger and Brokeback, this is still Ang Lee's best film. Surprises abound at every turn, and you will never see the climax coming. It's a touching and funny story about food, modern life, family, and tradition.

Get over the subtitles, you philistines. You don't know what you're missing.
4
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
Everyone (Magnificent Seven, Three Amigos, Bug's Life, to name a few) keeps stealing this movie's plot for a reason. Mifune and Shimura are awesome, as always.
5
The Princess Bride (1987,  PG)
The Princess Bride
"Rob Reiner, please make me a witty, sweet but not overly saccharine, totally quotable fantasy swashbuckling romance cult classic."

"As you wish."
6
Casablanca (1943,  PG)
Casablanca
The. Perfect. Movie.
7
Schindler's List (1993,  R)
Schindler's List
Spielberg's masterpiece. Even at his most restrained, he still falls to the temptation of a few gimmicks (e.g., red coat girl), but they're all surprisingly functional and ultimately serve the narrative's purpose.

Liam Neeson gives a wonderfully controlled performance. His final monologue is a little manipulative--but after holding a straight poker face for nearly three hours, both his character and the audience need that release.
8
The Seven Samurai (2009,  Unrated)
9
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
Like an adrenaline shot to the heart. If it's not Tarantino's best film, then it's certainly his most fun one.
10
Big Fish (2003,  PG-13)
11
The Usual Suspects (1995,  R)
The Usual Suspects
Best crime movie of the 90s. This is the film that took the term "unreliable narrator" to new heights, made Kevin Spacey a star, and turned director Bryan Singer into THE go-to-guy for directing ensemble superhero fare. Phenomenal cast.
12
Serenity (2005,  PG-13)
Serenity
The first 15 minutes include the most brilliantly packaged piece of exposition I've ever seen: a narration within a flashback within a flashback within a villain's introduction. Then, after a single-cut sweep through the ship and all its inhabitants, you have everything you need to know about the Firefly/Serenity universe.

I promise: if the first 15 minutes don't have you hooked, you can turn off the movie. But you won't. And you'll be rewarded with the best sci-fi film of the decade.
13
Stand by Me (1986,  R)
14
Babe (1995,  G)
Babe
Surprisingly intelligent and charming without being syrupy. It sounds weird, but Babe really does transcend the whole animal kiddie genre; one critic even rightfully crowned it "the Citizen Kane of talking pig pictures." Cromwell delivers a beautifully understated performance as Farmer Hoggett.
15
The Piano (1993,  R)
16
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
The Wedding Singer
One big '80s lovefest, and Adam Sandler's best movie. Sandler's stock character actually exudes genuine charm and idealism in this one.
17
Juno (2007,  PG-13)
Juno
Beautifully shot, brilliantly written, exquisitely acted by a pitch-perfect cast.

Great friggin' soundtrack, too.
18
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Carrey and Winslet, cast against type, are brilliant in this literally mind-bending reinvention of the romantic comedy. Gondry brings Kaufman's surrealist, Oscar-winning script to vertiginous life.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments