My Favorite Movies
| CurtieWurtie9877498's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Life of David Gale (2003, R) |
|
| 2 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 3 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
| 4 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 5 |
Torch Song Trilogy (1988, R) |
|
| 6 |
I Heart Huckabees (2004, R) |
|
| 7 |
The Witches of Eastwick (1987, R) |
|
| 8 |
As Good As It Gets (1997, PG-13) |
|
| 9 |
Rosenstrasse (2004, PG-13) |
|
| 10 |
Dogma (1999, R) |
|
| 11 |
Separate But Equal (1991, PG) |
|
| 12 |
Guys and Dolls (1955, Unrated) |
|
| 13 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated) |
|
| 14 |
Something's Gotta Give (2003, PG-13) |
|
| 15 |
The Birdcage (1996, R) |
|
| 16 |
Transamerica (2005, R) |
|
| 17 |
The Awful Truth (1937, Unrated) |
|
| 18 |
Yentl (1983, PG) |
|
| 19 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 20 |
Citizen Kane (1941, PG) |
|
| 21 |
A Streetcar Named Desire (1951, PG) |
|
| 22 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 23 |
Chicago (2002, PG-13) |
|
| 24 |
Roman Holiday (1953, Unrated) |
|
| 25 |
Seven Brides for Seven Brothers (1954, G) |
|
| 26 |
Funny Girl (1968, G) |
|
| 27 |
Cabaret (1972, PG) |
|
| 28 |
Fiddler on the Roof (1971, G) |
|
| 29 |
Coal Miner's Daughter (1980, PG) |
|
| 30 |
Tootsie (1982, PG) |
|
| 31 |
Terms of Endearment (1983, PG) |
|
| 32 |
The Trouble With Harry (1955, PG) |
|
| 33 |
Some Came Running (1959, Unrated) |
|
| 34 |
Ask Any Girl (1959, Unrated) |
|
| 35 |
The Turning Point (1977, PG) |
|
| 36 |
Places in the Heart (1984, PG) |
|
| 37 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
| 38 |
Gandhi (1982, PG) |
|
| 39 |
It Happened One Night (1934, Unrated) |
|
| 40 |
Grand Hotel (1932, Unrated) |
|
| 41 |
You Can't Take It with You (1938, Unrated) |
|
| 42 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 43 |
How Green Was My Valley (1941, Unrated) |
|
| 44 |
Mrs. Miniver (1942, Unrated) |
|
| 45 |
The Best Years of Our Lives (1946, Unrated) |
|
| 46 |
An American in Paris (1951, Unrated) |
|
| 47 |
West Side Story (1961, Unrated) |
|
| 48 |
My Fair Lady (1964, G) |
|
| 49 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
| 50 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
| 51 |
Ordinary People (1980, R) |
|
| 52 |
Amadeus (1984, R) |
|
| 53 |
Moonstruck (1987, PG) |
|
| 54 |
Mississippi Burning (1988, R) |
|
| 55 |
Driving Miss Daisy (1989, PG) |
|
| 56 |
Dances With Wolves (1990, PG-13) |
|
| 57 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 58 |
A Few Good Men (1992, R) |
|
| 59 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 60 |
Brokeback Mountain (2005, R) |
|
| 61 |
Rumor Has It (2005, PG-13) |
|
| 62 |
Mrs. Winterbourne (1996, PG-13) |
|
| 63 |
Used People (1992, PG-13) |
|
| 64 |
Mask (1985, PG-13) |
|
| 65 |
Tea With Mussolini (1999, PG) |
|
| 66 |
Stuck On You (2003, PG-13) |
|
| 67 |
On a Clear Day You Can See Forever (1970, G) |
|
| 68 |
The Way We Were (1973, PG) |
|
| 69 |
The Main Event (1979, PG) |
|
| 70 |
The Mirror Has Two Faces (1997, PG-13) |
|
| 71 |
Nuts (1987, R) |
|
| 72 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
| 73 |
Hocus Pocus (1993, PG) |
|
| 74 |
How to Succeed in Business Without Really Trying (1967, Unrated) |
|
| 75 |
Pal Joey (1957, Unrated) |
|
| 76 |
Mamma Mia! (2008, PG-13) |
|
| 77 |
Religulous (2008, R) |













































































