My Favorite Movies


  CuteElfGirl's Rating My Rating
1
Click (2006,  PG-13)
Click
Just seen it and it's funny and sad...
.
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Nice movie!
3
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
Some cute guys.
4
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
Great action!
5
The Matrix Reloaded (2003,  R)
The Matrix Reloaded
Good
6
The Matrix Revolutions (2003,  R)
The Matrix Revolutions
Good background.
7
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 (,  G)
8
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 (,  G)
9
Star Wars vs. Star Trek (,  Unrated)
10
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Lots of awsome action.
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
12
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Good.
13
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
14
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
good.
15
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
16
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) (2001,  R)
17
Ghost Ship (2002,  R)
18
Immortel (ad vitam) (Immortal) (2004,  R)
19
Hemoglobin (1998,  R)
Hemoglobin
This is scary.
20
Dawn of the Dead (1979,  R)
Dawn of the Dead
This is very scary...
21
Scream 3 (2000,  R)
Scream 3
good;
22
Mosquito (Blood Fever) (Night Swarm) (1994,  R)
Mosquito (Blood Fever) (Night Swarm)
Good movie
23
Embrace of the Vampire (1994,  Unrated)
Embrace of the Vampire
Good .
24
WALL-E (2008,  G)
WALL-E
Good.
25
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2)
Its a good movie as is the first one more
action in this one.
26
Hancock (2008,  PG-13)
Hancock
Its good it was kind of hard to under stand.
27
Shutter (2008,  PG-13)
Shutter
its shocking....made me Jump a few times.
28
Troy (2004,  R)
Troy
Good.
29
Children of the Grave (2007,  Unrated)
Children of the Grave
Sad and scary.
30
Fireball 500 (1966,  Unrated)
Fireball 500
Good....an old movie
31
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
Coffee and Cigarettes
Its good and weird,
32
Bullshit (2003,  Unrated)
Bullshit
This is really BS.
33
Being John Malkovich (1999,  R)
Being John Malkovich
This is a cheesey movie.
34
Starship Troopers: Marauder (2008,  Unrated)
Starship Troopers: Marauder
its ok..
35
Dude, Where's My Car? (2000,  PG-13)
Dude, Where's My Car?
really funny
36
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
This is good.
37
Prom Night (2008,  PG-13)
Prom Night
This movie scares me.
38
Tropic Thunder (2008,  R)
Tropic Thunder
good and funny
39
Mirrors (2008,  R)
Mirrors
way to scary.
40
Hamburger Hill (1987,  R)
Hamburger Hill
its gross and very bloody
41
The Bride of Frankenstein (1935,  Unrated)
The Bride of Frankenstein
such an old movie.it was funny
42
Grumpier Old Men (1995,  PG-13)
Grumpier Old Men
Funny ,
43
Red Riding Hood (2005,  R)
Red Riding Hood
The story is a nightmare thats all to real
44
The Lost Boys (1987,  R)
The Lost Boys
this is good.
45
Tombstone (1993,  R)
Tombstone
great..
46
Pulse (2006,  PG-13)
Pulse
This is scary,
47
Cocaine Cowboys (2006,  R)
Cocaine Cowboys
Good;
48
The Hitcher (2007,  R)
The Hitcher
this is good .
49
Touched by Evil (1958,  Unrated)
Touched by Evil
Paula Abdul is good in this movie
50
BloodRayne II: Deliverance (2007,  R)
BloodRayne II: Deliverance
good
51
Darkman (1990,  R)
Darkman
great
52
The Happening (2008,  R)
The Happening
This is a lame movie.
53
Moonstruck (1987,  PG)
Moonstruck
it was ok
54
The Black Gate (2004,  Unrated)
The Black Gate
Cheap B-movie
55
The Vanishing (1993,  R)
The Vanishing
Great
56
The Strangers (2008,  R)
The Strangers
It sucks...end of story
57
You Don't Mess with the Zohan (2008,  PG-13)
You Don't Mess with the Zohan
I like Adam Sandler
58
StrangeLand (1998,  R)
StrangeLand
ok
59
Drugstore Cowboy (1989,  R)
Drugstore Cowboy
wow what people will do to get drugs
60
Return to the House on Haunted Hill (2007,  R)
Return to the House on Haunted Hill
This is so scary such an awesome house
61
Patch Adams (1998,  PG-13)
Patch Adams
good and funny.
62
Up in Smoke (1978,  R)
Up in Smoke
its funny
63
28 Days Later (2003,  R)
28 Days Later
Great movie scarey
64
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor (2008,  PG-13)
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor
it was ok.
65
Twilight (2008,  PG-13)
Twilight
Awesome! A must see!!!
66
Total Recall (1990,  R)
Total Recall
good to see
67
Thank You For Smoking (2006,  R)
Thank You For Smoking
good
68
The Boondock Saints (1999,  R)
The Boondock Saints
its a good movie....some parts are gay
69
The Santa Clause (1994,  PG)
The Santa Clause
Tim Allen is funny in this movie.
70
The Children (2008,  R)
The Children
.
71
Secret Window (2004,  PG-13)
Secret Window
Depp is great in this one.
72
Bully (2001,  R)
Bully
such mean people
73
Rosemary's Baby (1968,  R)
Rosemary's Baby
This is a creepy one
74
Lifeforce (1985,  R)
Lifeforce
These are weird Vampires.
75
Without A Paddle (2004,  PG-13)
Without A Paddle
so funny.good movie
76
Near Dark (1987,  R)
Near Dark
If you like a good Vampire movie
with some very good actors
this is one movie to see.
77
The Fly (1986,  R)
The Fly
This is a weird movie.
78
The Thing (1982,  R)
The Thing
I like Kurt Russell hes great in this scary
movie.
79
Predator (1987,  R)
Predator
great movie.
80
The Old Dark House (1932,  Unrated)
The Old Dark House
Good.
81
We're Back! A Dinosaur's Story (1993,  G)
We're Back! A Dinosaur's Story
Good.
82
The Devil's Chair (2008,  Unrated)
The Devil's Chair
Good for a B movie.
83
The Dentist (1996,  R)
The Dentist
Bloody and sick
84
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
Death Proof (Grindhouse Presents)
This is a great movie---- I like Kurt Russell.
85
Speak (2004,  Unrated)
Speak
Slow in the beginning but the ending is very sad.
86
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
good
87
The Day the Earth Stood Still (2008,  PG-13)
The Day the Earth Stood Still
This is a cool movie to see
88
The Triangle (2001,  Unrated)
The Triangle
This is good and kind of scarey.
89
Watchmen (2009,  R)
Watchmen
Seen it and it was great.
90
Fear of Clowns (2004,  Unrated)
Fear of Clowns
Kind of slow at first than gets better.
91
Joe Dirt (2001,  PG-13)
Joe Dirt
Its good and funny
92
The Wicker Man (1973,  R)
The Wicker Man
This movie is weird
93
The Hills Have Eyes II (The Hills Have Eyes 2) (2007,  R)
The Hills Have Eyes II (The Hills Have Eyes 2)
This is a scary and sick movie.
94
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en)
scary and creepy;
even after the2nd time
I seen it.
95
Vampires (1998,  R)
Vampires
good Vampire movie
96
Evil Bong (2006,  Unrated)
Evil Bong
This is funny.
97
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
O Brother, Where Art Thou?
its good I like the music
98
The Hunger (1983,  R)
The Hunger
I really like David Bowie in any movie.
99
Catwoman (2004,  PG-13)
Catwoman
good movie to see.
100
Escape from New York (1981,  R)
Escape from New York
I like New York this way and Russell is great
good movie.
101
Mad Max (1979,  R)
Mad Max
its good
102
Knowing (2009,  PG-13)
Knowing
This is really good to see.
103
Friday the 13th (2009,  R)
Friday the 13th
This is as scary as the others
104
Los Abrazos Rotos (Broken Embraces) (Broken Hugs) (2009,  R)
Los Abrazos Rotos (Broken Embraces) (Broken Hugs)
really want to see this.....
105
M*A*S*H (MASH) (1970,  PG)
M*A*S*H (MASH)
This is a good and funny movie
106
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
great
107
Bubba Ho-Tep (2003,  R)
Bubba Ho-Tep
This is funny Elvis is in a nursing Home..
108
Fast and Furious (2009,  PG-13)
Fast and Furious
This is really good a lot of action
109
The Omen (1976,  R)
The Omen
its ok to watch one toime
110
Haunted Honeymoon (1986,  PG)
Haunted Honeymoon
This old movie is really funny,
111
Tremors (1990,  R)
Tremors
I injoy all the Tremors movies.
112
Super Size Me (2004,  PG-13)
Super Size Me
All that fast food is bad but only you
control how much you eat of it.
113
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
Home Alone 2: Lost in New York
The first was funny this one is even better.
114
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
I Know What You Did Last Summer
This is a good one to see.
115
American Psycho (2000,  R)
American Psycho
Really like this one serial killers
this one is hard to catch.
116
Diary of the Dead (2007,  R)
Diary of the Dead
not bad needed more blood in it
117
Paul Blart: Mall Cop (2009,  PG)
Paul Blart: Mall Cop
This is funny Kevin James is great.
118
The Bridge of Terror (,  Unrated)
119
Night of the Living Dead 3D (2006,  R)
Night of the Living Dead 3D
This is scary good.
120
They (2002,  R)
They
This movie is cool kind of scary
121
The Fly II (1989,  R)
The Fly II
now that I have seen 1 and part 2 of the Fly
both good
122
The Marsh (2007,  R)
The Marsh
This movie was so scary
I slept with the light on.
123
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
Terminator Salvation
Some of the robot machines are huge in this movie
good action non stop,
124
Frankenfish (2004,  R)
Frankenfish
This movie was really Dumb
funny to watch

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments