My Favorite Movies


  cutelittledead's Rating My Rating
1
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
the best!
2
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
3
Donnie Darko (2001,  R)
4
Closer (2004,  R)
5
Fight Club (1999,  R)
6
Gone With the Wind (1939,  G)
7
Casablanca (1943,  PG)
8
A Clockwork Orange (1971,  R)
9
The Shining (1980,  R)
10
Seven (Se7en) (1995,  R)
11
Big Fish (2003,  PG-13)
12
The Hours (2002,  PG-13)
13
Barton Fink (1991,  R)
14
Trainspotting (1996,  R)
15
Requiem for a Dream (2000,  R)
16
Constantine (2005,  R)
17
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
18
American History X (1998,  R)
19
25th Hour (2002,  R)
20
Memento (2000,  R)
21
American Beauty (1999,  R)
22
Eyes Wide Shut (1999,  R)
23
The Butterfly Effect (2004,  R)
24
Lost In Translation (2003,  R)
25
Love Actually (2003,  R)
26
The Virgin Suicides (2000,  R)
27
The Matrix (1999,  R)
28
Zodiac (2007,  R)
29
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
30
Brokeback Mountain (2005,  R)
31
Freaks (1932,  Unrated)
32
Collateral (2004,  R)
33
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
34
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
35
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
36
My Life Without Me (2003,  R)
37
Labyrinth (1986,  PG)
38
The Silence of the Lambs (1991,  R)
39
The Bone Collector (1999,  R)
40
Notting Hill (1999,  PG-13)
41
Saw (2004,  R)
42
You've Got Mail (1998,  PG)
43
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
44
Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo (1981,  R)
45
Casino (1995,  R)
46
Someone Like You (2001,  PG-13)
47
The Godfather, Part III (1990,  R)
48
Jerry Maguire (1996,  R)
49
The Godfather, Part II (1974,  R)
50
The Godfather (1972,  R)
51
Benny & Joon (1993,  PG)
52
Ladyhawke (1985,  PG-13)
53
American Splendor (2003,  R)
54
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
55
Legend (1985,  PG)
56
The Hudsucker Proxy (1994,  PG)
57
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
58
The Doors (1991,  R)
59
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
60
Vincent (1982,  G)
61
Chasing Amy (1997,  R)
62
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
63
Wayne's World (1992,  PG-13)
64
The Incredibles (2004,  PG)
65
Monsters, Inc. (2001,  G)
66
Shrek (2001,  PG)
67
Sleeping Beauty (1959,  G)
68
Poltergeist (1982,  PG)
69
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
70
Lady and the Tramp (1955,  G)
71
Snow White and the Seven Dwarfs (1937,  G)
72
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
Fried Green Tomatoes
i really love this movie!
73
Alice in Wonderland (1951,  G)
74
Citizen Kane (1941,  PG)
75
The Sound of Music (1965,  G)
76
Being John Malkovich (1999,  R)
77
Somewhere in Time (1980,  PG)
78
The Ring (2002,  PG-13)
79
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
80
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
81
Pinocchio - Walt Disney (1940,  G)
82
Beauty and the Beast (1991,  G)
83
Cinderella (1950,  G)
84
Mary Poppins (1964,  G)
85
The Little Mermaid (1989,  G)
86
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares) (2003,  R)
87
Manderlay (2006,  Unrated)
88
Lost Highway (1997,  R)
Lost Highway
one of the bests!
89
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
90
Dogville (2003,  R)
91
The Wizard of Oz (1939,  G)
92
28 Days Later (2003,  R)
93
High Fidelity (2000,  R)
94
Blood Simple (1984,  R)
95
Psycho (1960,  R)
96
The Elephant Man (1980,  PG)
97
The Breakfast Club (1985,  R)
98
Ghost World (2001,  R)
99
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
100
The Secret Garden (1993,  G)
101
The Last Kiss (2006,  R)
102
Natural Born Killers (1994,  NC-17)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments