My Favorite Movies


  cygnusxtreme1's Rating My Rating
1
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
Here's one for the underdog!
2
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
The most romantic and engaging movie I've seen of this genre...not to be missed.
3
While You Were Sleeping (1995,  PG)
While You Were Sleeping
Amazing Film...sweet, simple and takes you away from your troubles anytime you watch it!
4
The Italian Job (2003,  PG-13)
The Italian Job
Incredible story...A Few that you REALLY want to root for, and an enemy that you want to go DOWN...Action, Tremendous Music, Suspense...A fantastic thrill ride! Can't miss it!
5
What a Girl Wants (2003,  PG)
What a Girl Wants
A surprising love story...great acting by Colin Firth. Tremendous!
6
Braveheart (1995,  R)
Braveheart
Riveting from start to finish...a storyline that grabs hold and doesn't let go...
7
Saving Private Ryan (1998,  R)
Saving Private Ryan
Realistic account of the events of D-Day, and an inspiring story that plainly, delivers. Brilliant!
8
Collateral (2004,  R)
Collateral
Michael Mann outdid himself in this twisting story...phenomenal acting, music and feel...What are you waiting for?!?!
9
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption
Acting, Story, Narration, Spirit...all top notch!
10
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta
Staggeringly intelligent film! A MUST!
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Pulls it all together! GREAT Special Effects. The best of the newest releases.
12
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
An unprecidented achievement in film making! Adventure to the max!
13
The Matrix Reloaded (2003,  R)
The Matrix Reloaded
The most thrilling of the three movies, you should see them all in order. This is not a stand alone movie
14
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
15
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
Robin Hood: Prince of Thieves
A beautiful film to take in and experience! Costner, Freeman...are amazing!
16
Beauty and the Beast (1991,  G)
Beauty and the Beast
The Best Disney Animated Film EVER!
17
Liar Liar (1997,  PG-13)
Liar Liar
Perhaps the most incredible comedy film ever created! I challenge you to say: "I've had better!" lol
18
The Family Man (2000,  PG-13)
The Family Man
An awesome example of the pursuit of riches over family and vice-versa!
19
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
Excellent story, dark and twisted, but you can't walk away! Pulls you in tight!
20
The Island (2005,  PG-13)
The Island
Mysterious beginnings, but a tremendous pull through the finish!
21
Slap Shot (1977,  R)
Slap Shot
A True Gem for us diehard hockey fans! We GET IT!
22
Shrek (2001,  PG)
Shrek
Who HASN'T seen this!?! Enuf said!
23
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
Dances With Wolves
Takes you back to another era, and you can't help but believe that you're there!
24
Billy Madison (1995,  PG-13)
Billy Madison
Goofy, Silly, Stupid at times...but you can't help but laugh!
25
Wedding Crashers (2005,  R)
Wedding Crashers
What a fun ride! CRAZY story...one for the ages!
26
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
Happy Gilmore
Excellent movie! The scenes with Bob Barker are well worth the price of admission!
27
Troy (2004,  R)
Troy
Historically inaccurate, but a VERY enjoyable story... excellent effects!
28
The Pride of the Yankees (1942,  Unrated)
The Pride of the Yankees
Perhaps one of the most sweet, endearing and sad movies ever made...only a soulless creature could make it through this movie without shedding a tear...
29
The Natural (1984,  PG)
30
The Game (1997,  R)
The Game
Tremendous concept for a film! Catchy, excellent action and drama! Go see it!
31
Road to Perdition (2002,  R)
32
Dune (1984,  PG-13)
Dune
An awesome story and beautifully filmed. Pales in comparison to the book, but that could never be given it's just due via a film.
33
The Green Mile (1999,  R)
34
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
The Bourne Identity
Awesome plot, action galore! A sure fire hit!
35
Amadeus (1984,  R)
Amadeus
Magnificent Acting, Directing, Well deserving of the Oscar for Best Picture.
36
Mr. Holland's Opus (1995,  PG)
Mr. Holland's Opus
What a fabulous tribute film for the few extraordinary teachers in our lives that helped mold us!
37
Tears of the Sun (2003,  R)
38
The Terminator (1984,  R)
39
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
40
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
Robin Hood - Men in Tights
I laughed my ass off, Mel Brooks' Best (Even better than Blazing Saddles!!)
41
Minority Report (2002,  PG-13)
42
Ben-Hur (1959,  G)
43
Gandhi (1982,  PG)
44
The Patriot (2000,  R)
45
Peter Pan (2003,  PG)
Peter Pan
Brilliant adaptation, great music and a fantasic storyline
46
GoldenEye (1995,  PG-13)
GoldenEye
My Favorite Bond Film! Great Plot, Action Galore! A Classic!
47
There's Something About Mary (1998,  R)
48
Top Gun (1986,  PG)
49
Mannequin (1987,  PG)
Mannequin
I had a MAJOR crush on Kim Cattrall!!! Wow, this film was the one that really shook me to my core re: her! lol
50
Rudolph the Red-Nosed Reindeer (1964,  Unrated)
51
The Secret of My Success (1987,  PG-13)
The Secret of My Success
Great film! Fox's best work. Funny and romantic...you won't be disappointed!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments