My Favorite Movies

  dachsie80's Rating My Rating
1
Freaks (1932,  Unrated)
Click to Rate
2
Santa sangre (Holy Blood) (1989,  R)
Click to Rate
3
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
Click to Rate
4
Jungfrukällan (The Virgin Spring) (1960,  Unrated)
Click to Rate
5
Phantom of the Paradise (1974,  PG)
Click to Rate
6
Golden Door (2007,  PG-13)
Click to Rate
7
El Topo (1970,  Unrated)
Click to Rate
8
Easy Rider (1969,  R)
Click to Rate
9
Persona (1966,  Unrated)
Click to Rate
10
The Seventh Seal (,  Unrated)
Click to Rate
11
Desperate Living (Edited Version) (1977,  R)
Click to Rate
12
Cecil B. Demented (2000,  R)
Click to Rate
13
Pink Flamingos (1972,  NC-17)
Click to Rate
14
The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville, Belleville Rendez-vous) (2003,  PG-13)
Click to Rate
15
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Click to Rate
16
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
17
The Devil's Backbone (Espinazo del diablo, El) (2001,  R)
Click to Rate
18
Frida (2002,  R)
Click to Rate
19
Stand by Me (1986,  R)
Click to Rate
20
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
Click to Rate
21
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
Click to Rate
22
The Ugly Dachshund (1966,  Unrated)
Click to Rate
23
Rocky (1976,  PG)
Click to Rate
24
Tetsuo: The Ironman (1989,  Unrated)
Click to Rate
25
Suspiria (1977,  Unrated)
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments