My Favorite Movies
| daggerLittleMommadag's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Monkeybone (2001, PG-13) |
|
| 2 |
Bless the Child (2000, R) |
|
| 3 |
May (2003, R) |
|
| 4 |
White Chicks (2004, PG-13) |
|
| 5 |
Epic Movie (2007, PG-13) |
|
| 6 |
The Devil's Rejects (2005, R) |
|
| 7 |
Date Movie (2006, PG-13) |
|
| 8 |
Dracula 3000 (2004, R) |
|
| 9 |
Eight Legged Freaks (2002, PG-13) |
|
| 10 |
Bram Stoker's Dracula (1992, R) |
|
| 11 |
Hostage (2005, R) |
|
| 12 |
Jason X (2002, R) |
|
| 13 |
See No Evil (2006, R) |
|
| 14 |
The Butterfly Effect (2004, R) |
|
| 15 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
| 16 |
The Toolbox Murders (1978, R) |
|
| 17 |
The Shining (1980, R) |
|
| 18 |
The Addams Family (1991, PG-13) |
|
| 19 |
White Noise (2005, PG-13) |
|
| 20 |
Kung Fu Hustle (2005, R) |
|
| 21 |
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) (1985, Unrated) |
|
| 22 |
Bloodrayne (2006, R) |
|
| 23 |
Heavenly Creatures (1994, R) |
|
| 24 |
Thirteen (2003, R) |
|
| 25 |
Charlie and the Chocolate Factory (2005, PG) |
|
| 26 |
Hellboy (2004, PG-13) |
|
| 27 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
| 28 |
Threesome (1994, R) |
|
| 29 |
Elf (2003, PG) |
|
| 30 |
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005, PG) |
|
| 31 |
The Witches (1990, PG) |
|
| 32 |
The Skeleton Key (2005, PG-13) |
|
| 33 |
Slayer (2006, Unrated) |
|
| 34 |
The Forsaken (2001, R) |
|
| 35 |
Queen of the Damned (2002, R) |
|
| 36 |
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004, PG-13) |
|
| 37 |
Van Helsing (2004, PG-13) |
|
| 38 |
Cujo (1983, R) |
|
| 39 |
Dragonheart (1996, PG-13) |
|
| 40 |
Merlin (1998, PG) |
|
| 41 |
The Sorcerer's Apprentice (2002, Unrated) |
|
| 42 |
The 40 Year Old Virgin (2005, R) |
|
| 43 |
The Passion of the Christ (2004, R) |
|
| 44 |
Dark Town (2004, Unrated) |
|
| 45 |
Adam & Evil (2004, Unrated) |
|
| 46 |
Manic (2002, R) |
|
| 47 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 48 |
The Forgotten (2004, PG-13) |
|
| 49 |
Napoleon Dynamite (2004, PG) |
|
| 50 |
Zatoichi (1989, Unrated) |
|
| 51 |
Vampire's Kiss (1989, R) |
|
| 52 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
| 53 |
Vampirella (1996, R) |
|
| 54 |
Sin City (2005, R) |
|
| 55 |
The Good Son (1993, R) |
|
| 56 |
The Village (2004, PG-13) |
|
| 57 |
Cube Zero (, R) |
|
| 58 |
Mortal Kombat: Annihilation (1997, PG-13) |
|
| 59 |
Hocus Pocus (1993, PG) |
|
| 60 |
Cursed (2004, PG-13) |



























































