My Favorite Movies


  1. daisy184
  2. daisy (Moder...

In no paticular order.

  daisy184's Rating My Rating
1
The Devil's Rejects (2005,  R)
The Devil's Rejects
I love this movie, the more i see it the more i like it, the characters grown on you.Photobucket
2
Bubba Ho-Tep (2003,  R)
Bubba Ho-Tep
Briliant movie, refreshingly different with a fair few laughs.
Definatly in my top 5Photobucket
3
Il Fantasma dell'Opera (The Phantom of the Opera) (1998,  R)
Il Fantasma dell'Opera (The Phantom of the Opera)
my fav argento film... I LOVE IT!
4
The Exorcist (1973,  R)
5
Saw (2004,  R)
Saw
yay ........ my kinda thing...
6
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Ghost Rider
I loved this...better than i expected.
7
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) (2006,  PG-13)
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter)
I loved this movie.
Not my usual thing but other half got it and its fab..
8
The Medusa Touch (1978,  PG)
9
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) (2007,  R)
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2)
Brilliant!....... much better than Aliens vs predator 1 but still not as good as Aliens.. 9/10
10
Hitman (2007,  R)
11
Profoundly Normal (2003,  Unrated)
Profoundly Normal
This was a touching and awesome film, it really made me think about the way people with learning difficulties are treated.
It makes your blood boil in places and weep in others as well as cheering for the couple.
This is a true story played brilliantly by Kirstey Alley and Delroy Lindo.
12
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
El Orfanato (The Orphanage)
This was an awesome movie, spooky with many parts that make you jump but definatly not a horror.
It has you hanging for what happens next and isnt predictable.
A fast paced movie with doesnt lull in any parts.
Its a tragady that breaks your heart when all become apparent at the end but turns out in sort of a good way.
Even for those who dont like subtitles its still a 'must see'.
I only watched it last night and im ready to watch it again!
13
Misery (1990,  R)
Misery
awesome movie with lots of tension and suspense.
Kathy Bates plays the role of a psycho fan of a novel writer brilliantly.
Not many movies created from books hold up well but this one definatly does.
14
The Man Without a Face (1993,  PG-13)
The Man Without a Face
Another brilliant performance from Mel Gibson.
15
Kung Fu Panda (2008,  PG)
Kung Fu Panda
This is an awesome family movie, lots of laughs and interesting all th way though.
16
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
I was actually suprised that this was as good as it was.
Indi hasnt lost anything with age, great family movie.
17
The Water Horse: Legend of the Deep (2007,  PG)
The Water Horse: Legend of the Deep
Fab movie for all the family, funny moments, sad moments and gripping moments.
Cant wait for the sequel.
18
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) (2005,  R)
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior)
Brillaint movie,fast paced and loads of action
19
Awakenings (1990,  PG-13)
20
Predator 2 (1990,  R)
Predator 2
Again excellent, thought the first just had the edge tho
21
Predator (1987,  R)
Predator
An awesome movie, plenty of gore and suspense.
Got to be up there in the top ten!
22
I Am Legend (2007,  PG-13)
I Am Legend
I loved this movie.
Great performace from will smith.
23
Hocus Pocus (1993,  PG)
Hocus Pocus
Fabulous movie, definatly in my top 5 of family movies.
Brilliant performance from all the cast.
24
Sinbad - Legend of the Seven Seas (2003,  PG)
25
The King and I (1956,  G)
26
Memphis Belle (1990,  PG-13)
27
Dragon: The Bruce Lee Story (1993,  PG-13)
Dragon: The Bruce Lee Story
Brilliant movie with superb acting.Photobucket
28
Face/Off (1997,  R)
Face/Off
Superb performance from both main actors.
29
Nell (1994,  PG-13)
30
Girl, Interrupted (1999,  R)
Girl, Interrupted
One of my favorite movies.
31
Schindler's List (1993,  R)
32
Dead Birds (2004,  R)
33
Disturbia (2007,  PG-13)
Disturbia
id put off watching this for ages, wasnt expecting it to be that good but in fact it was the opposite, brilliant movie!..
Its got it all, gut renching heartbreaking moments at the start, a few funny moments, heaps of tension and suspension and a few scarey parts... I loved this!!!
34
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
National Treasure: Book of Secrets
quite enjoyed this and i wasnt expecting to for some reason, was pleasantly suprised
35
Saw (short film) (2003,  Unrated)
36
Saw III (2006,  R)
37
Steel Magnolias (1989,  PG)
Steel Magnolias
Another fantastic tear jerker.
38
White Noise 2: The Light (2007,  PG-13)
White Noise 2: The Light
Very different from the first movie, sometimes a little hard to follow but really good.
39
1408 (2007,  PG-13)
1408
Excellent movie with some unexpected twists. Lots of tension and suspense.
40
Hellboy (2004,  PG-13)
Hellboy
loved this movie, one I can watch again and again.
41
Bloodrayne (2006,  R)
Bloodrayne
bloody good movie....very bloody!
42
Empire of the Sun (1987,  PG)
43
X-Men Evolution - Mutants Rising (,  Unrated)
44
The NeverEnding Story III - Escape From Fantasia (1996,  G)
45
The War of the Worlds (1953,  G)
46
The Last Emperor (1987,  PG-13)
47
Dog Soldiers (2002,  R)
48
Needful Things (1993,  R)
49
The Color Purple (1985,  PG-13)
50
Tombstone (1993,  R)
51
Reservoir Dogs (1992,  R)
52
Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey (1988,  PG-13)
53
Mimic (1997,  R)
54
Sleeping with the Enemy (1991,  R)
55
Dante's Peak (1997,  PG-13)
56
The Medallion (2003,  PG-13)
57
House On Haunted Hill (,  Unrated)
58
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
59
Lake Placid (1999,  R)
60
Taxi Driver (1976,  R)
61
Creep (2005,  R)
Creep
Really enjoyed this jumpy horror movie.
Loads of tense moments.
62
Armageddon (1998,  PG-13)
63
The Hills Have Eyes (1977,  R)
64
Psycho (1960,  R)
65
13 Ghosts (1960,  Unrated)
66
Platoon (1986,  R)
67
Jurassic Park (1993,  PG-13)
68
The Hills Have Eyes (2006,  R)
69
The Shining (1980,  R)
70
The Addams Family (1991,  PG-13)
71
Gone With the Wind (1939,  G)
72
Constantine (2005,  R)
73
Silent Hill (2006,  R)
74
Red Dragon (2002,  R)
75
The Others (2001,  PG-13)
76
The Amityville Horror (2005,  R)
77
The Bone Collector (1999,  R)
78
Resident Evil (2002,  R)
79
Blade Runner (1982,  R)
80
Wrong Turn (2003,  R)
81
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
82
Signs (2002,  PG-13)
83
Jurassic Park III (2001,  PG-13)
84
Dragonheart (1996,  PG-13)
85
Ice Age (2002,  PG)
86
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
87
Forrest Gump (1994,  PG-13)
88
The Terminator (1984,  R)
89
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
90
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
91
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
92
The Lion King (1994,  G)
93
Blade (1998,  R)
94
Monsters, Inc. (2001,  G)
95
The Emperor's New Groove (2000,  G)
96
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
97
Men in Black (1997,  PG-13)
98
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
99
Final Destination (2000,  R)
100
Antz (1998,  PG)
101
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
The Sixth Sense
Nice twist at the end.
102
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
103
Finding Nemo (2003,  G)
104
Braveheart (1995,  R)
105
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
106
The Matrix (1999,  R)
107
White Chicks (2004,  PG-13)
108
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
109
Wedding Crashers (2005,  R)
110
Shrek 2 (2004,  PG)
111
TMNT: Teenage Mutant Ninja Turtles (2007,  PG)
112
Bring It On: All or Nothing (2006,  PG-13)
113
The Abandoned (2007,  R)
The Abandoned
This was a real good horror. Deep story line, sometimes hard to follow.
Keeps you glued waiting for what comes next.
114
Hostel: Part II (2007,  R)
Hostel: Part II
I found this better than the first one.
Not as gorey as the first but better storyline.
115
The Fifth Element (1997,  PG-13)
The Fifth Element
Great sci fi, well worth watching.
116
The 'Burbs (1989,  PG)
117
Flatliners (1990,  R)
118
Little Women (1994,  PG)
119
Maverick (1994,  PG)
120
The Jewel of the Nile (1985,  PG)
121
Enemy Mine (1985,  PG-13)
122
Dangerous Minds (1995,  R)
123
Tank Girl (1995,  R)
124
Star Trek Generations (1994,  PG)
125
Star Trek - Insurrection (1998,  PG)
126
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
127
Return to Oz (1985,  PG)
128
Driving Miss Daisy (1989,  PG)
129
Thelma & Louise (1991,  R)
130
The Butterfly Effect (2004,  R)
131
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
132
Me, Myself & Irene (2000,  R)
133
Sister Act 2: Back in the Habit (1993,  PG)
134
Addams Family Values (1993,  PG-13)
135
White Noise (2005,  PG-13)
136
Gremlins (1984,  PG)
137
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
138
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
139
The Terminal (2004,  PG-13)
140
Step Up 2 the Streets (2008,  PG-13)
Step Up 2 the Streets
This is a predictable yet very enjoyable movie.
The only reason i gave it 4 and a half stars instead of 5 is that it didnt last long enough.
141
Screamers (1996,  R)
142
Walking Tall (2004,  PG-13)
143
Aliens (1986,  R)
Aliens
My all time NUMBER 1!! .... Superb movie....Its got everything, horror, suspense, tension, atmosphere, just cant fault it.Photobucket
144
Event Horizon (1997,  R)
Event Horizon
Excellent!... A horror and sci fi, loads of scarey atmosphere and fast paced.
can a movie get any better.
145
Hostel (2006,  R)
146
Cursed (2004,  PG-13)
Cursed
excellent horror. loads of werewolf action.
147
The Machinist (2004,  R)
148
Orphan (2009,  R)
Orphan
Highly recommended,
full of suspense with a touch of horror added.
definalty on my favs list
149
Role Models (2008,  R)
150
Blow (2001,  R)
151
Hard Candy (2006,  R)
Hard Candy
great movie, one of the only movies that doesnt have you feeling sorry for the victim.
152
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. sportboy
    sportboy posted 141 days ago

    I have seen loads of these Kung Fu Panda,Indiana Jones,men in black,the lion king and ice age 2 were all fantastic.