Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  1. dancer220
  2. ~~~~Alexandr...

Give list a short description

  dancer220's Rating My Rating
1
Step Up 2 the Streets (2008,  PG-13)
Step Up 2 the Streets 5.0 Stars
OMG.....THIS MOVIE WAS AWSOME!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I loved it....all the dance moves were so awsome!!!
Click to Rate
2
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 5.0 Stars
OMG!!!!!!!!! This movie was soooooooo freakin AWSOME!!!!! I LOVED IT!!!! I think im gonna see it again and again...lol XD
Click to Rate
3
Eragon (2006,  PG)
Eragon 5.0 Stars
I absoultly love this movie!!! I have read the book and loved the author's writing!!
Click to Rate
4
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix 5.0 Stars
I LOVE THIS MOVIE!!!!!!!!! It was very awsome and can't wait 4 the next one!!!!!
Click to Rate
5
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 5.0 Stars
Love this movie its one of my favorites!!
Click to Rate
6
The American Mall (2008) (2008,  Unrated)
The American Mall (2008) 5.0 Stars
OMG...Neil from So You Think You Can Dance is in it and the i loved the movie..the dance moves were kinda cool as well...AHHHHH I LOVE U NEIL!!!! lol XD
Click to Rate
7
27 Dresses (2007,  PG-13)
27 Dresses Want To See
looks like a cute movie
Click to Rate
8
Hairspray (2007) (2007,  PG)
Hairspray (2007) 5.0 Stars
This movie was really awsome!! I loved all the dancing and singing it was really great.
Click to Rate
9
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Little Miss Sunshine 5.0 Stars
This family is way 2 crazy but u gotta love them!
Click to Rate
10
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
My Big Fat Greek Wedding 5.0 Stars
Reminds me of my BIG family!!!!!
Click to Rate
11
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember 4.5 Stars
Such a sweet movie!!!!
Click to Rate
12
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
13
Bring It On (2000,  PG-13)
Click to Rate
14
Bring It On: All or Nothing (2006,  PG-13)
Click to Rate
15
Blood and Chocolate (2007,  PG-13)
Click to Rate
16
Driving Lessons (2006,  PG-13)
Click to Rate
17
Fantastic Four (2005,  PG-13)
Click to Rate
18
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 5.0 Stars
I think this movie was better than the first. I love this movie!!
Click to Rate
19
50 First Dates (2004,  PG-13)
Click to Rate
20
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
21
Happy Feet (2006,  PG)
Click to Rate
22
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 5.0 Stars
LOVED IT!!!!!!!!!! It was just like the book!!!
Click to Rate
23
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader (2010) (,  Unrated)
Click to Rate
24
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
25
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
26
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
27
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
28
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  Unrated)
Click to Rate
29
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (,  Unrated)
Click to Rate
30
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
31
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate
32
Hitch (2005,  PG-13)
Hitch 4.0 Stars
Love Kevin James and Will Smith they are both very funny in this movie together.
Click to Rate
33
Raise Your Voice (2004,  PG)
Click to Rate
34
Nancy Drew (2007,  PG)
Click to Rate
35
Rush Hour (1998,  PG-13)
Click to Rate
36
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
Click to Rate
37
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
Rush Hour 3 5.0 Stars
omg this movies was soooo funny..i couldnt laughing at chris tucker..lol
Click to Rate
38
School of Rock (2003,  PG-13)
Click to Rate
39
She's the Man (2006,  PG-13)
She's the Man 5.0 Stars
I love this movie sooo much!!!! This is one of Amanda's funniest movies yet!
Click to Rate
40
Shrek (2001,  PG)
Click to Rate
41
Shrek 2 (2004,  PG)
Click to Rate
42
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
Shrek the Third (Shrek 3) 3.0 Stars
Loved it,but i like the first two better!
Click to Rate
43
Spider-Man (2002,  PG-13)
Click to Rate
44
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Click to Rate
45
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
Spider-Man 3 5.0 Stars
I like this one better than the other 2!
Click to Rate
46
Step Up (2006,  PG-13)
Step Up 4.5 Stars
This was areally cute movie!!
Click to Rate
47
Take the Lead (2006,  PG-13)
Click to Rate
48
Center Stage (2000,  PG-13)
Center Stage 4.0 Stars
I love all the dancing they do!!
Click to Rate
49
Over Her Dead Body (2008,  PG-13)
Click to Rate
50
Titanic (1997,  PG-13)
Click to Rate
51
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
Click to Rate
52
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
Click to Rate
53
The Sisterhood of the Traveling Pants 2 (2008,  PG-13)
The Sisterhood of the Traveling Pants 2 4.0 Stars
aw it was a cute chick flick!
Click to Rate