My Favorite Movies


  daniel179967223's Rating My Rating
1
Saving Private Ryan (1998,  R)
2
Flags of Our Fathers (2006,  R)
3
The Guardian (2006,  PG-13)
4
Black Hawk Down (2001,  R)
5
Saints and Soldiers (2004,  PG-13)
6
Days of Glory (Indigenes) (2007,  R)
7
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) (2008,  PG-13)
8
Forrest Gump (1994,  PG-13)
9
Hunde, wollt ihr ewig leben (Stalingrad: Dogs, Do You Want to Live Forever?) (Battle Inferno) (1959,  Unrated)
10
Stalingrad (1995,  Unrated)
11
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
12
Steiner - Das eiserne Kreuz, 2. Teil (Sergeant Steiner) (Breakthrough) (1979,  PG)
13
Twelve O'Clock High (1949,  Unrated)
14
Stalingrad (2003,  Unrated)
15
Windtalkers (2002,  R)
16
We Were Soldiers (2002,  R)
17
Rescue Dawn (2007,  PG-13)
18
Jarhead (2005,  R)
19
Platoon (1986,  R)
20
Apocalypto (2006,  R)
21
Letters from Iwo Jima (2006,  R)
22
The Hunt for Eagle One (2006,  R)
23
The Hunt for Eagle One: Crash Point (2006,  Unrated)
24
300 (2007,  R)
25
Tears of the Sun (2003,  R)
26
Blood Diamond (2006,  R)
27
Sands of Iwo Jima (1949,  Unrated)
28
Pearl Harbor: Commemorative Edition (2000,  Unrated)
29
The Russian Front: 1941-1945: Stalingrad to Kursk (2007,  Unrated)
30
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
31
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
32
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
33
Sin City (2005,  R)
34
The Godfather (1972,  R)
35
Transformers (2007,  PG-13)
36
Wedding Crashers (2005,  R)
37
Casualties of War (1989,  R)
38
Hamburger Hill (1987,  R)
39
World War Z (2009,  Unrated)
40
The Thin Red Line (1999,  R)
41
All Quiet on the Western Front (1979,  Unrated)
42
All Quiet on the Western Front (1930,  Unrated)
43
Gladiator (2000,  R)
44
Braveheart (1995,  R)
45
The Last Samurai (2003,  R)
46
The Green Berets (1968,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments