My Favorite Movies

  danm5150's Rating My Rating
1
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
Dances With Wolves 5.0 Stars
One of my all time favorites. Incredible story. Director's cut is worth the extra half hour.
Click to Rate
2
Aliens (Alien 2) (1986,  R)
Aliens (Alien 2) 5.0 Stars
One of the rare cases where the sequel is better than the original. One of my favs and again, watch the director's cut, definitely worth it.
Click to Rate
3
Alien (1979,  R)
Alien 4.5 Stars
Classic sci-fi horror that defined an entire genre. Respect must be shown.
Click to Rate
4
Blade Runner (1982,  R)
Blade Runner 5.0 Stars
Ground breaking Sci-fi. Set the standard for modern sci-fi. Still holds up today. Director's cut is better than original release.
Click to Rate
5
The Princess Bride (1987,  PG)
The Princess Bride 5.0 Stars
Classic, must see movie. Some of the best lines ever.
Click to Rate
6
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
7
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
8
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King 5.0 Stars
ONe of the best trilogies ever.
Click to Rate
9
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins 4.5 Stars
Best Batman since the original. Christian Bale was excellent as the Dark Knight.
Click to Rate
10
Batman (1989,  PG-13)
Batman 3.5 Stars
Nicholson makes the movie, but Keaton does a nice job. Tim Burton's direction brought Gotham alive.
Click to Rate
11
Reign of Fire (2002,  PG-13)
Click to Rate
12
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 5.0 Stars
Best of all the Star Wars movies.
Click to Rate
13
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.5 Stars
Would have been better with Wookies as orignally planned. Damn Ewoks.
Click to Rate
14
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
15
Kill Bill, Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill, Volume 1 4.0 Stars
Tarantino makes a solid comeback.
Click to Rate
16
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
17
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction 5.0 Stars
Groundbreaking film that changed an entire genre.
Click to Rate
18
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 5.0 Stars
Has there even been a better action/adventure movie? Complete package.
Click to Rate
19
The Lost Boys (1987,  R)
The Lost Boys 4.0 Stars
Top rate vampire flick. Fast and fun.
Click to Rate
20
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade 4.5 Stars
Nice wrap up to the trilogy. Nice recovery from Temple.
Click to Rate
21
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom 3.0 Stars
Weakest of the trilogy, but still better than most movies. Got tired of Kate Capshaw's screaming.
Click to Rate
22
The Matrix (1999,  R)
The Matrix 4.5 Stars
Incredible, groundbreaking movie, too bad the sequels sucked so bad.
Click to Rate
23
Grindhouse (,  Unrated)
Grindhouse 4.0 Stars
This is one of me most fun movies I have seen in a long time. The Planet Terror is a blast. Tarantino almost runs "Death Proof" into neutral with all the talking scenes, but the chase scenes make up for it.
Click to Rate
24
GoodFellas (1990,  R)
GoodFellas 5.0 Stars
One of the greatest films ever made. Should have won the Oscar.
Click to Rate
25
The Last of the Mohicans (1992,  R)
Click to Rate
26
Pitch Black (2000,  R)
Click to Rate
27
A Few Good Men (1992,  R)
Click to Rate
28
Beverly Hills Cop (1984,  R)
Click to Rate
29
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
30
Braveheart (1995,  R)
Braveheart 5.0 Stars
Fantastic.
Click to Rate
31
Always (1989,  PG)
Always 5.0 Stars
I feel one of Spielberg's best movies. The characters really bring this store alive. Beats the hell out of Ghost.
Click to Rate
32
The Beast From 20,000 Fathoms (1953,  Unrated)
The Beast From 20,000 Fathoms 3.5 Stars
Classic monster movie. One of the movies that sparks my interest in movies at a young age. Will always have a special meaning for me.
Click to Rate
33
Big Fish (2003,  PG-13)
Big Fish 5.0 Stars
Incredible story with incredible acting. You really get sucked in by the tall tales. Tim Burton at his best.
Click to Rate
34
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum 5.0 Stars
Close to a perfect movie. This series just gets better and better.
Click to Rate
35
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy 4.5 Stars
One hell of a sequel. I really enjoyed the first one, and they improved over the original. The fight/chase scenes are some of the best I have seen on film.
Click to Rate
36
Caddyshack (1980,  R)
Caddyshack 5.0 Stars
One of the best comedies of all time.
Click to Rate
37
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
National Lampoon's Animal House 5.0 Stars
One of the best comedies ever. Another must see movie.
Click to Rate
38
Jaws (1975,  PG)
Jaws 5.0 Stars
Holy crap! One of the best made movies ever!
Click to Rate
39
Young Frankenstein (1974,  PG)
Click to Rate
40
Blazing Saddles (1974,  R)
Blazing Saddles 5.0 Stars
One of my favorite Mel Brooks movies. On my must see movies of all time list.
Click to Rate
41
King Kong (1933) (1933,  Unrated)
King Kong (1933) 4.0 Stars
This is one of the pioneering movies of sci-fi fantasy.
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments