My Favorite Movies


  danmei's Rating My Rating
1
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) (1993,  R)
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine)
A true gem of Chinese cinema. Leslie Cheung's top performance ever, and Gong Li is undeniably impressive. The way Leslie Cheung uses his body and how he alters his voice to reflect Dieyi's rather feminine character is incredible. We also get a chance to see You Ge, another very talented actor. My favorite movie of all times. I'm pretty sure nothing can surpass this one.
2
Da hong deng long gao gao gua (Raise the Red Lantern) (1991,  PG)
Da hong deng long gao gao gua (Raise the Red Lantern)
One of the early movies that brought Gong Li under the spotlight. She displays all her acting talent. "San tai tai" He Sai Fei's performance is also very much noticeable.
3
Huozhe (To Live) (Lifetimes) (Living) (1994,  R)
4
Looking for Richard (1996,  PG-13)
Looking for Richard
An inspired Al Pacino accompanied by a whole cast of talented actors, seeking to reveal how Shakespeare is perceived in the American society along with an intense exploration of the play Richard III. We get a chance to see Al Pacino the stage actor, rather than the usual gangster type of character.
5
La Finestra di fronte (Facing Windows) (2004,  R)
6
Mo li hua kai (Jasmine Women) (2004,  Unrated)
7
The Godfather, Part II (1974,  R)
8
Jackie Brown (1997,  R)
9
Pulp Fiction (1994,  R)
10
The Green Mile (1999,  R)
11
I Am Sam (2002,  PG-13)
12
Head-On (Gegen die Wand) (2005,  R)
13
Secret Window (2004,  PG-13)
14
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
15
Psycho (1960,  R)
16
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
17
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
18
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
19
Donnie Darko (2001,  R)
20
Balzac and the Little Chinese Seamstress (2005,  Unrated)
21
Code Unknown (Code inconnu: Récit incomplet de divers voyages) (2000,  Unrated)
22
Batman Begins (2005,  PG-13)
23
The Dark Knight (2008,  PG-13)
24
Together (2003,  PG)
25
Philadelphia (1993,  PG-13)
26
Memento (2000,  R)
27
Touch of Evil (1958,  PG-13)
28
Frankenstein (1931,  Unrated)
29
Back to the Future (1985,  PG)
30
Back to the Future Part II (1989,  PG)
31
Back to the Future Part III (1990,  PG)
32
Dog Day Afternoon (1975,  R)
33
Ed Wood (1994,  R)
34
The Godfather (1972,  R)
35
The Godfather, Part III (1990,  R)
36
Carlito's Way (1993,  R)
37
Cicek abbas (Abbas in Flower) (1982,  Unrated)
38
Little Miss Sunshine (2006,  R)
39
Empire of the Sun (1987,  PG)
40
Eskiya (The Bandit) (1996,  Unrated)
41
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa) (2005,  PG-13)
42
School of Rock (2003,  PG-13)
43
The Red Violin (1999,  R)
44
The Gods Must Be Crazy (1980,  PG)
45
The Gods Must Be Crazy II (1990,  PG)
46
Léon (The Professional) (1994,  R)
47
V for Vendetta (2006,  R)
48
His Secret Life (Le Fate ignoranti) (2001,  R)
49
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
50
The Last Emperor (1987,  PG-13)
51
The Elephant Man (1980,  PG)
52
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
53
The Party (1968,  PG)
54
Yin ji kau (Rouge) (1987,  Unrated)
55
Equilibrium (2002,  R)
56
Root of All Evil? (2006,  Unrated)
57
Okuribito (Departures) (2009,  PG-13)
58
Water (2005,  PG-13)
59
Happy Times (2002,  PG)
Happy Times
Very touching story, showing that deceit does not always come from bad intentions. Every character is so real, even including Zhao's "wen nuan" girlfriend and her son. There were moments that made me laugh, and moments that brought tears to my eyes, so I say this movie is definitely worth watching.
60
The Prestige (2006,  PG-13)
61
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) (2004,  R)
62
Mei Lanfang (Forever Enthralled) (2008,  Unrated)
63
Chinese Ghost Story (1987,  Unrated)
Chinese Ghost Story
The movie begins with the wonderful theme song, sung by Leslie Cheung himself. It is an epic Chinese story ornamented with a well adjusted dose of humor. The nocturnal sequences, the silk robes and colors are very well made.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments