My Favorite Movies


  DannyShreve130156711's Rating My Rating
1
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
2
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
3
Scary Movie 2 (2001,  R)
4
Scary Movie (2000,  R)
5
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
6
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
7
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
8
Resident Evil (2002,  R)
9
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
10
Dead Silence (2007,  R)
11
Rocky (1976,  PG)
12
Rocky II (1979,  PG)
13
Rocky III (1982,  PG)
14
Rocky IV (1985,  PG)
15
Rocky Balboa (2006,  PG)
16
Saw (2004,  R)
17
Saw II (2005,  R)
18
Saw III (2006,  R)
19
Scream (1996,  R)
20
Scream 2 (1997,  R)
21
Scream 3 (2000,  R)
22
Shaun of the Dead (2004,  R)
23
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
24
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
25
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
26
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
27
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
28
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
29
Dawn of the Dead (1979,  R)
30
Dawn of the Dead (2004,  R)
31
V for Vendetta (2006,  R)
32
Dead Silence (Silence) (The Only Witness) (2003,  R)
33
Dead Silence (1998,  R)
34
Dead Silence (2002,  R)
35
Dead Silence (1997,  R)
36
Wayne's World (1992,  PG-13)
37
Wayne's World 2 (1993,  PG-13)
38
Wedding Crashers (2005,  R)
39
Without A Paddle (2004,  PG-13)
40
The Godfather (1972,  R)
41
The Godfather, Part II (1974,  R)
42
The Godfather, Part III (1990,  R)
43
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
44
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
45
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
46
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
47
A Nightmare on Elm Street (2010,  Unrated)
48
Freddy's Dead - The Final Nightmare (1991,  R)
49
Wes Craven's New Nightmare (1994,  R)
50
Rush Hour (1998,  PG-13)
51
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
52
Radio (2003,  PG)
53
Jackass - The Movie (2002,  R)
54
Jackass: Number Two (2006,  R)
55
Jason X (2002,  R)
56
I, Robot (2004,  PG-13)
57
I Am Legend (2007,  PG-13)
58
Halloween (1978,  R)
59
Halloween II (1981,  R)
60
Halloween III - Season of the Witch (1982,  R)
61
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
62
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989,  R)
63
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) (1998,  R)
64
Halloween H2O (1998,  R)
65
Halloween - Resurrection (2002,  R)
66
Halloween (2007,  R)
67
Friday the 13th (1980,  R)
68
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
69
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
70
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
71
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
72
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
73
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
74
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
75
Shriek if You Know What I Did Last Friday the 13th (2000,  R)
76
Date Movie (2006,  PG-13)
77
Epic Movie (2007,  PG-13)
78
Meet the Spartans (2008,  PG-13)
79
Disaster Movie (2008,  PG-13)
80
Blade - Trinity (2004,  R)
81
Blade (1998,  R)
82
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
83
Blade Runner (1982,  R)
84
Blades of Glory (2007,  PG-13)
85
Alien (1979,  R)
86
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
87
Alien 3 (1992,  R)
88
Alien Resurrection (1997,  R)
89
American Pie (1999,  R)
90
American Pie 2 (2001,  R)
91
American Pie 5: The Naked Mile (2006,  R)
92
The Crow - Salvation (2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments