My Favorite Movies
| darabutler2011's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Lonesome Dove (, Unrated) |
|
| 2 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 3 |
Street Kings (2008, R) |
|
| 4 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
| 5 |
The Longest Yard (2005, PG-13) |
|
| 6 |
Billy Madison (1995, PG-13) |
|
| 7 |
Bad News Bears (2005, PG-13) |
|
| 8 |
The Ghost and the Darkness (1996, R) |
|
| 9 |
Radio (2003, PG) |
|
| 10 |
300 (2007, R) |
|
| 11 |
Bridge to Terabithia (2007, PG) |
|
| 12 |
Secondhand Lions (2003, PG) |
|
| 13 |
Scary Movie 4 (2006, PG-13) |
|
| 14 |
Scary Movie 2 (2001, R) |
|
| 15 |
Scary Movie 3 (2003, PG-13) |
|
| 16 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 17 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 18 |
The Cowboy Way (1994, PG-13) |
|
| 19 |
The Cowboys (1972, PG) |
|
| 20 |
Big Jake (1971, PG-13) |
|
| 21 |
The Horse Soldiers (1959, Unrated) |
|
| 22 |
Shooter (2007, R) |
|
| 23 |
Fried Green Tomatoes (1991, PG-13) |
|
| 24 |
John Q (2002, PG-13) |
|
| 25 |
The Quiet Man (1952, Unrated) |
|
| 26 |
Toy Story (1995, G) |
|
| 27 |
Blues Brothers 2000 (1997, PG-13) |
|
| 28 |
The Blues Brothers (1980, R) |
|
| 29 |
She Wore a Yellow Ribbon (1949, Unrated) |
|
| 30 |
The Man Who Shot Liberty Valance (1962, Unrated) |
|
| 31 |
Fort Apache (1948, Unrated) |
|
| 32 |
Betrayed (1988, R) |
|
| 33 |
The Junction Boys (2002, Unrated) |
|
| 34 |
Major League (1989, R) |
|
| 35 |
Major League 2 (1994, PG) |
|
| 36 |
A League of Their Own (1992, PG) |
|
| 37 |
Chasers (1994, R) |
|
| 38 |
Cool Hand Luke (1967, Unrated) |
|
| 39 |
Glory Road (2006, PG) |
|
| 40 |
8 Seconds (1994, PG-13) |
|
| 41 |
Friday Night Lights (2004, PG-13) |
|
| 42 |
My Dog Skip (2000, PG) |
|
| 43 |
Facing the Giants (2006, PG) |
|
| 44 |
Little Giants (1994, PG) |
|
| 45 |
Cars (2006, G) |
|
| 46 |
Larry the Cable Guy: Health Inspector (2006, PG-13) |
|
| 47 |
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (, Unrated) |
|
| 48 |
Blue Collar Comedy Tour: The Movie (2003, PG-13) |
|
| 49 |
Dreamer: Inspired by a True Story (2005, PG) |
|
| 50 |
Platoon (1986, R) |
|
| 51 |
Of Mice and Men (1992, PG-13) |
|
| 52 |
Children of Men (2006, R) |
|
| 53 |
X-Men: The Last Stand (2006, PG-13) |
|
| 54 |
Men in Black II (2002, PG-13) |
|
| 55 |
Men of Honor (2000, R) |
|
| 56 |
Mystery Men (1999, PG-13) |
|
| 57 |
Saw II (2005, R) |
|
| 58 |
Last of the Dogmen (1995, PG) |
|
| 59 |
Super Troopers (2001, R) |
|
| 60 |
The Super Mario Bros. (1990, PG) |
|
| 61 |
Sniper (1993, R) |
|
| 62 |
Sniper 2 (2003, R) |
|
| 63 |
Sniper 3 (2004, R) |
|
| 64 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
| 65 |
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006, PG-13) |
|
| 66 |
Rio Bravo (1998, Unrated) |
|
| 67 |
Stagecoach (1939, Unrated) |
|
| 68 |
Kicking & Screaming (2005, PG) |
|
| 69 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 70 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 71 |
Hot Shots! Part Deux (1993, PG-13) |
|
| 72 |
The Hot Chick (2002, PG-13) |
|
| 73 |
Daredevil (2003, PG-13) |
|
| 74 |
Con Air (1997, R) |
|
| 75 |
Look Who's Talking (1989, PG-13) |
|
| 76 |
Look Who's Talking, Too (1990, PG-13) |
|
| 77 |
Look Who's Talking Now (1993, PG-13) |
|
| 78 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 79 |
The Lion King 2 - Simba's Pride (1998, G) |
|
| 80 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 81 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 82 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 83 |
Rudy (1993, PG) |
|
| 84 |
Broken Bridges (2006, PG-13) |
|
| 85 |
Smokey and the Bandit (1977, PG) |
|
| 86 |
Smokey and the Bandit II (1980, PG) |
|
| 87 |
The Legend of Zorro (2005, PG) |
|
| 88 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004, PG-13) |
|
| 89 |
The Legend of Billie Jean (1985, PG-13) |
|
| 90 |
The Beverly Hillbillies (1993, PG) |
|
| 91 |
Beverly Hills Ninja (1997, PG-13) |
|
| 92 |
National Lampoon's European Vacation (1985, PG-13) |
|
| 93 |
Every Which Way But Loose (1978, PG) |
|
| 94 |
Coal Miner's Daughter (1980, PG) |
|
| 95 |
National Lampoon's Vacation (1983, R) |
|
| 96 |
How the Grinch Stole Christmas (1967, G) |
|
| 97 |
Christmas with the Kranks (2004, PG) |
|
| 98 |
Larry The Cable Guy - Git-R-Done (2004, Unrated) |
|
| 99 |
Larry the Cable Guy: Morning Constitutions (2007, Unrated) |
|
| 100 |
Blue Collar Comedy Tour: One for the Road (2006, Unrated) |
|
| 101 |
Behind Enemy Lines (2001, PG-13) |
|
| 102 |
We Were Soldiers (2002, R) |
|
| 103 |
Charlie and the Chocolate Factory (2005, PG) |
|
| 104 |
The Bone Collector (1999, R) |
|
| 105 |
Days of Thunder (1990, R) |
|
| 106 |
Butch and Sundance: The Early Days (1972, PG) |
|
| 107 |
Bewitched (2005, PG-13) |
|
| 108 |
The Waterboy (1998, PG-13) |
|
| 109 |
The Patriot (2000, R) |
|
| 110 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 111 |
The Rock (1996, R) |
|
| 112 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
| 113 |
Elf (2003, PG) |
|
| 114 |
Ella Enchanted (2004, PG) |
|
| 115 |
Sweet Home Alabama (2002, PG-13) |
|
| 116 |
Failure to Launch (2006, PG-13) |
|
| 117 |
The Benchwarmers (2006, PG-13) |
|
| 118 |
16 Blocks (2006, PG-13) |
|
| 119 |
Gridiron Gang (2006, PG-13) |
|
| 120 |
The Legend of Sleepy Hollow (1999, PG) |
|
| 121 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 122 |
Twister (1996, PG-13) |
|
| 123 |
Nell (1994, PG-13) |
|
| 124 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 125 |
Rocky Balboa (2006, PG) |
|
| 126 |
Rocky (1976, PG) |
|
| 127 |
Rocky IV (1985, PG) |
|
| 128 |
Rocky V (1990, PG-13) |
|
| 129 |
Rocky III (1982, PG) |
|
| 130 |
Major Payne (1994, PG-13) |
|
| 131 |
Rocky II (1979, PG) |
|
| 132 |
Passed Away (1992, PG-13) |
|
| 133 |
High School Musical (2006, Unrated) |
|
| 134 |
Flags of Our Fathers (2006, R) |
|
| 135 |
Stuck On You (2003, PG-13) |
|
| 136 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 137 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 138 |
Rob Roy (1995, R) |
|
| 139 |
The Number 23 (2007, R) |
|
| 140 |
Delta Farce (2007, PG-13) |
|
| 141 |
Premonition (2007, PG-13) |
|
| 142 |
Saw (2004, R) |
|
| 143 |
Daddy Day Care (2003, PG) |
|
| 144 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
| 145 |
Blades of Glory (2007, PG-13) |
|
| 146 |
The Man in the Iron Mask (1998, PG-13) |
|
| 147 |
The Quick and the Dead (1995, R) |
|
| 148 |
The Babysitter's Seduction (1995, Unrated) |
|
| 149 |
The Babysitter (1995, R) |
|
| 150 |
Hot Shots! (1991, PG-13) |
|
| 151 |
Spaceballs (1987, PG) |
|
| 152 |
National Lampoon's Loaded Weapon 1 (1993, PG-13) |
|
| 153 |
The Outsiders (1983, PG) |
|
| 154 |
Operation Dumbo Drop (1995, PG) |
|
| 155 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
| 156 |
Cheaper by the Dozen 2 (2005, PG) |
|
| 157 |
Cheaper by the Dozen (2003, PG) |
|
| 158 |
Crocodile Dundee (1986, PG-13) |
|
| 159 |
Crocodile Dundee II (1988, PG) |
|
| 160 |
Crocodile Dundee in Los Angeles (2001, PG) |
|
| 161 |
Sleepless in Seattle (1993, PG) |
|
| 162 |
Robin Hood - Men in Tights (1993, PG-13) |
|
| 163 |
Leprechaun in the Hood (2000, R) |
|
| 164 |
A Little Trip to Heaven (2007, R) |
|
| 165 |
Nanny McPhee (2006, PG) |
|
| 166 |
Old School (2003, R) |
|
| 167 |
Wedding Crashers (2005, R) |
|
| 168 |
Dr. Seuss - The Cat in the Hat (2003, PG) |
|
| 169 |
Broken Trail (2006, Unrated) |
|
| 170 |
October Sky (1999, PG) |
|
| 171 |
The Astronaut Farmer (2006, PG) |
|
| 172 |
G.I. Jane (1997, R) |
|
| 173 |
Black Hawk Down (2001, R) |
|
| 174 |
Hotel Rwanda (2004, PG-13) |
|
| 175 |
Hart's War (2002, R) |
|
| 176 |
For Love of the Game (1999, PG-13) |
|
| 177 |
Accepted (2006, PG-13) |
|
| 178 |
Dodgeball - A True Underdog Story (2004, PG-13) |
|
| 179 |
Dragonfly (2002, PG-13) |
|
| 180 |
Wyatt Earp (1994, PG-13) |
|
| 181 |
Waterworld (1995, PG-13) |
|
| 182 |
Message in a Bottle (1999, PG-13) |
|
| 183 |
How the Grinch Stole Christmas (2000, PG) |
|
| 184 |
Blind Fury (1990, R) |
|
| 185 |
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003, PG-13) |
|
| 186 |
Legally Blonde (2001, PG-13) |
|
| 187 |
Field of Dreams (1989, PG) |
|
| 188 |
Angels in the Outfield (1994, PG) |
|
| 189 |
Jurassic Park III (2001, PG-13) |
|
| 190 |
Click (2006, PG-13) |
|
| 191 |
National Lampoon's Christmas Vacation (1989, PG-13) |
|
| 192 |
Flicka (2006, PG) |
|
| 193 |
Jackass - The Movie (2002, R) |
|
| 194 |
Apollo 13 (1995, PG) |
|
| 195 |
Space Cowboys (2000, PG-13) |
|
| 196 |
Man of the House (2005, PG-13) |
|
| 197 |
The Missing (2003, R) |
|
| 198 |
Men in Black (1997, PG-13) |
|
| 199 |
Inspector Gadget (1999, PG) |
|
| 200 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
| 201 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 202 |
The Horse Whisperer (1998, PG-13) |
|
| 203 |
Spirit - Stallion of the Cimarron (2002, G) |
|
| 204 |
An Unfinished Life (2005, PG-13) |
|
| 205 |
Sling Blade (1997, R) |
|
| 206 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 207 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 208 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 209 |
Batman & Robin (1997, PG-13) |
|
| 210 |
The World According to Garp (1982, R) |
|
| 211 |
Flubber (1997, PG) |
|
| 212 |
The Rookie (2002, G) |
|
| 213 |
Invincible (2006, PG) |
|
| 214 |
Ghost (1990, R) |
|
| 215 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 216 |
Rookie of the Year (1993, PG) |
|
| 217 |
The Dukes of Hazzard (2005, PG-13) |
|
| 218 |
The Wedding Planner (2001, PG-13) |
|
| 219 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
| 220 |
Sahara (2005, PG-13) |
|
| 221 |
Blue Collar Comedy Tour Rides Again (2004, Unrated) |
|
| 222 |
Drumline (2002, PG-13) |
|
| 223 |
The Ringer (2005, PG-13) |
|
| 224 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
| 225 |
Unbreakable (2000, PG-13) |
|
| 226 |
Lady in the Water (2006, PG-13) |
|
| 227 |
Signs (2002, PG-13) |
|
| 228 |
Tombstone (1993, R) |
|
| 229 |
Meet the Parents (2000, PG-13) |
|
| 230 |
Meet The Fockers (2004, PG-13) |
|
| 231 |
There's Something About Mary (1998, R) |
|
| 232 |
Madagascar (2005, PG) |
|
| 233 |
Open Season (2006, PG) |
|
| 234 |
Over the Hedge (2006, PG) |
|
| 235 |
Batman Returns (1992, PG-13) |
|
| 236 |
Saving Silverman (Evil Woman) (2001, R) |
|
| 237 |
Batman Forever (1995, PG-13) |
|
| 238 |
The Black Dahlia (2006, R) |
|
| 239 |
Doom (2005, R) |
|
| 240 |
Jeff Dunham: Spark of Insanity (2007, Unrated) |
|
| 241 |
Jeff Dunham: Arguing with Myself (2005, Unrated) |
|
| 242 |
Stand by Me (1986, R) |
|
| 243 |
The Golden Child (1986, PG-13) |
|
| 244 |
The Mummy Returns (2001, PG-13) |
|
| 245 |
The Scorpion King (2002, PG-13) |
|
| 246 |
Good Burger (1997, PG) |
|
| 247 |
Anger Management (2003, PG-13) |
|
| 248 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
| 249 |
The Incredibles (2004, PG) |
|
| 250 |
Coach Carter (2005, PG-13) |
|
| 251 |
Uncle Buck (1989, PG) |
|
| 252 |
The Simpsons Movie (2007, PG-13) |
|
| 253 |
High School Musical 2 (2007, G) |
|
| 254 |
Wendy Wu: Homecoming Warrior (2006, PG) |
|
| 255 |
Life is Ruff (2005, G) |
|
| 256 |
Read it and Weep (2006, Unrated) |
|
| 257 |
Mom at Sixteen (2005, Unrated) |
|
| 258 |
Too Young to Be a Dad (2002, Unrated) |
|
| 259 |
Fifteen and Pregnant (1998, Unrated) |
|
| 260 |
Montana Sky (2007, PG) |
|
| 261 |
Carolina Moon (2007, Unrated) |
|
| 262 |
Mr. Brooks (2007, R) |
|
| 263 |
Evan Almighty (2007, PG) |
|
| 264 |
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007, PG) |
|
| 265 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
| 266 |
Shanghai Knights (2003, PG-13) |
|
| 267 |
Shanghai Noon (2000, PG-13) |
|
| 268 |
Rush Hour 2 (2001, PG-13) |
|
| 269 |
Spy Hard (1996, PG-13) |
|
| 270 |
The Animal (2001, PG-13) |
|
| 271 |
Identity (2003, R) |
|
| 272 |
Secret Cutting (Painful Secrets) (2000, Unrated) |
|
| 273 |
Come Early Morning (2006, R) |
|
| 274 |
Home of the Brave (2006, R) |
|
| 275 |
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007, PG-13) |
|
| 276 |
Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theatres (2007, R) |
|
| 277 |
The Edge (1997, R) |
|
| 278 |
Bio-Dome (1996, PG-13) |
|
| 279 |
Fools Rush In (1997, PG-13) |
|
| 280 |
Tru Confessions (2002, Unrated) |
|
| 281 |
Sounder (2003, PG) |
|
| 282 |
Varsity Blues (1999, R) |
|
| 283 |
Miracle (2004, PG) |
|
| 284 |
K-911 (1999, PG-13) |
|
| 285 |
What Women Want (2001, PG-13) |
|
| 286 |
Turner and Hooch (1989, PG) |
|
| 287 |
See Spot Run (2001, PG) |
|
| 288 |
Simon Birch (1998, PG) |
|
| 289 |
Knocked Up (2007, R) |
|
| 290 |
Hudson Hawk (1991, R) |
|
| 291 |
A Night at the Roxbury (1998, PG-13) |
|
| 292 |
Superstar (1999, PG-13) |
|
| 293 |
Stomp the Yard (2007, PG-13) |
|
| 294 |
Dane Cook: Vicious Circle (2006, Unrated) |
|
| 295 |
Sin City (2005, R) |
|
| 296 |
Two For the Money (2005, R) |
|
| 297 |
Adam Sandler's Eight Crazy Nights (2002, PG-13) |
|
| 298 |
Sky High (2005, PG) |
|
| 299 |
Ghosts of Mississippi (1997, R) |
|
| 300 |
Just for Kicks (2003, PG) |
|
| 301 |
The Stupids (1996, PG) |
|
| 302 |
Guess Who (2005, PG-13) |
|
| 303 |
3000 Miles to Graceland (2001, R) |
|
| 304 |
Mr. 3000 (2004, PG-13) |
|
| 305 |
Snow Dogs (2002, PG) |
|
| 306 |
Eight Below (2006, PG) |
|
| 307 |
Balto (1995, G) |
|
| 308 |
Balto II: Wolf Quest (2002, G) |
|
| 309 |
Iron Will (1994, PG) |
|
| 310 |
All Dogs Go To Heaven (1989, G) |
|
| 311 |
All Dogs Go To Heaven 2 (1996, G) |
|
| 312 |
Beauty and the Beast (1991, G) |
|
| 313 |
Rudyard Kipling's The Jungle Book (1994, PG) |
|
| 314 |
Teen Wolf (1985, PG) |
|
| 315 |
An Inconvenient Truth (2006, PG) |
|
| 316 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 317 |
Valiant (2005, G) |
|
| 318 |
Flight of the Phoenix (2004, PG-13) |
|
| 319 |
Stuart Little (1999, PG) |
|
| 320 |
Great Balls of Fire! (1989, PG-13) |
|
| 321 |
Stuart Little 2 (2002, PG) |
|
| 322 |
Pure Country (1992, PG) |
|
| 323 |
A River Runs Through It (1992, PG) |
|
| 324 |
School Ties (1992, PG-13) |
|
| 325 |
Final Chapter: Walking Tall (The Man in the Back Seat) (1977, R) |
|
| 326 |
The Astronaut's Wife (1999, R) |
|
| 327 |
Gordy (1995, G) |
|
| 328 |
The Fox and the Hound (1981, G) |
|
| 329 |
Madea's Family Reunion (2002, PG-13) |
|
| 330 |
The Rugrats Movie (1998, G) |
|
| 331 |
Waiting (2005, R) |
|
| 332 |
Herbie: Fully Loaded (2005, G) |
|
| 333 |
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams (2002, PG) |
|
| 334 |
The Sword in the Stone (1963, G) |
|
| 335 |
Small Soldiers (1998, PG-13) |
|
| 336 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 337 |
Splash (1984, PG) |
|
| 338 |
A Christmas Story (1983, PG) |
|
| 339 |
An American Tail - Fievel Goes West (1991, G) |
|
| 340 |
Journey to the Center of the Earth (Journey to the Center of the Earth 3D) (2008, PG) |
|
| 341 |
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008, PG) |
|
| 342 |
Eagle Eye (2008, PG-13) |
|
| 343 |
Step Brothers (2008, R) |
|
| 344 |
My Fellow Americans (1996, PG-13) |
|
| 345 |
Fireproof (2008, PG) |
|
| 346 |
Beverly Hills Chihuahua (2008, PG) |
|
| 347 |
Miracle at St. Anna (2008, R) |
|
| 348 |
Freedom Writers (2007, PG-13) |
|
| 349 |
Enchanted (2007, PG) |
|
| 350 |
Seven Pounds (2008, PG-13) |
|
| 351 |
Bolt (2008, PG) |
|
| 352 |
Flywheel (2003, Unrated) |
|
| 353 |
Taken (2009, PG-13) |
|
| 354 |
Bedtime Stories (2008, PG) |
|
| 355 |
Gran Torino (2009, R) |





























































































































































































































































































































































