Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  Darien114552268's Rating My Rating
1
Where the Day Takes You (1992,  R)
Click to Rate
2
Made in America (1993,  PG-13)
Made in America 2.5 Stars
Girl meets unlikely father her mother never knew.
Click to Rate
3
Six Degrees of Separation (1993,  R)
Six Degrees of Separation 3.0 Stars
New Yorkers find out a guest is an imposter.
Click to Rate
4
Bad Boys (1995,  R)
Bad Boys 3.0 Stars
Undercover Miami detectives switch lives while investigating murders linked to stolen heroin.
Click to Rate
5
Independence Day (1996,  PG-13)
Independence Day 3.0 Stars
Earthlings vs. evil aliens in 15-mile-wide ships.
Click to Rate
6
Men in Black (1997,  PG-13)
Click to Rate
7
Enemy of the State (1998,  R)
Click to Rate
8
Wild Wild West (1999,  PG-13)
Click to Rate
9
Welcome to Hollywood (2000,  R)
Click to Rate
10
The Legend of Bagger Vance (2000,  PG-13)
The Legend of Bagger Vance 3.0 Stars
A golf caddy helps a disillusioned young war veteran. Based on the book by Steven Pressfield.
Click to Rate
11
Ali (2001,  R)
Click to Rate
12
Men in Black II (2002,  PG-13)
Click to Rate
13
Bad Boys II (2003,  R)
Click to Rate
14
Jersey Girl (2004,  PG-13)
Click to Rate
15
I, Robot (2004,  PG-13)
I, Robot 3.0 Stars
I like this movie a lot. I say Will Smith is the best movie maker of all movie makers. He made this movie real good. Its's sad that nobody listens to him. But when what he said happens they finally believe him. Good movie. Not the best movie that Will Smith ever made. But it's a good movie.
Click to Rate
16
Shark Tale (2004,  PG)
Shark Tale 2.5 Stars
A bottom feeder pretends to be a shark slayer. Animated.
Click to Rate
17
Hitch (2005,  PG-13)
Click to Rate
18
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness 3.0 Stars
A single father struggles to carve out a better life for himself and his son.
Click to Rate
19
I Am Legend (2007,  PG-13)
I Am Legend 3.0 Stars
I love this movie by Will Smith. You know what I don't get. How doees something kill the whole world. But anyway it's a good movie.
Click to Rate
20
Hancock (2008,  PG-13)
Hancock 2.0 Stars
Disappointingly unffocused action flick about an unpopular superhero (Will Smith) who tries to turn his image around.
Click to Rate
21
Seven Pounds (2008,  Unrated)
Click to Rate
22
Going Overboard (1989,  R)
Click to Rate
23
Shakes the Clown (1992,  R)
Click to Rate
24
Coneheads (1993,  PG)
Coneheads 2.5 Stars
Stranded on Earth, aliens try surburbia.
Click to Rate
25
Airheads (1994,  PG-13)
Airheads 2.0 Stars
Would-be rockers take radio station hostage.
Click to Rate
26
Mixed Nuts (1994,  PG-13)
Click to Rate
27
Billy Madison (1994,  PG-13)
Billy Madison 1.5 Stars
An adult goof-off goes back to elementary school in order to run his father's company.
Click to Rate
28
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
Click to Rate
29
Bulletproof (1996,  R)
Bulletproof 1.5 Stars
Mobster's goons pursue underling and cop.
Click to Rate
30
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
The Wedding Singer 3.0 Stars
A spirited entertainer and a waitress with a boorish fiance work at the same weddings.
Click to Rate
31
Dirty Work (1998,  PG-13)
Dirty Work 2.5 Stars
A detective tangles with his deal lover's murderous pimp.
Click to Rate
32
The Waterboy (1998,  PG-13)
The Waterboy 2.0 Stars
The Waterboy is a good movie. The only thing is that Adam Sandler is young and talks like a little kid. But the movie is funny. I like the way that he tackles the football players that bully on him and call him a waterboy. Now he is a good football player.
Click to Rate
33
Big Daddy (1999,  PG-13)
Big Daddy 1.5 Stars
Hoping to lure back his exasperated girlfriend, a goofy slacker gains custody of a 5-year-old boy.
Click to Rate
34
Little Nicky (2000,  PG-13)
Little Nicky 2.5 Stars
The son of Satan must retrieve his brothers in New York City.
Click to Rate
35
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
Mr. Deeds 1.0 Star
A small-town pizzeria owner inherits $40 billion.
Click to Rate
36
Punch-Drunk Love (2002,  R)
Punch-Drunk Love 3.0 Stars
An oddball follows his dream woman to Hawaii.
Click to Rate
37
Adam Sandler's Eight Crazy Nights (2002,  PG-13)
Click to Rate
38
Anger Management (2003,  PG-13)
Anger Management 2.0 Stars
A meek businessman clashes with an aggresive therapist.
Click to Rate
39
Pauly Shore is Dead (2003,  R)
Click to Rate
40
Stupidity (2003,  Unrated)
Click to Rate
41
50 First Dates (2004,  PG-13)
50 First Dates 2.0 Stars
A veterinarian tries to make a woman who has short-term memory loss fall in love with him.
Click to Rate
42
Spanglish (2004,  PG-13)
Click to Rate
43
The Longest Yard (2005,  PG-13)
The Longest Yard 2.5 Stars
My favorite movie. I like Adam Sandler movies.
Click to Rate
44
Click (2006,  PG-13)
Click 2.5 Stars
An overworked architect obtains a universal remote that allows him to control the world around him.
Click to Rate
45
Reign Over Me (2007,  R)
Reign Over Me 3.0 Stars
A grief-stricken man rekindles his friendship with his former college roommate.
Click to Rate
46
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
I Now Pronounce You Chuck and Larry 1.5 Stars
Two straight firefighters pose as gay partners for insurance purposes.
Click to Rate
47
You Don't Mess with the Zohan (2008,  PG-13)
You Don't Mess with the Zohan 2.0 Stars
As an Israeli superfighter-turned-hair stylist, Adam Sandler has a funny accent and tough-guy demeanor, but this gross-out-fest gets more mileage, oddly,from its innocent politics than it's hairdressing or immigrant jokes.
Click to Rate
48
Bedtime Stories (2008,  Unrated)
Click to Rate
49
Necessary Roughness (1991,  PG-13)
Click to Rate
50
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
Home Alone 2: Lost in New York 2.5 Stars
A left-behind boy battles two burglars he faced before.
Click to Rate
51
Surf Ninjas (1993,  PG)
Click to Rate
52
Demolition Man (1993,  R)
Demolition Man 2.5 Stars
Two enemies meet again in 2032 San Angeles.
Click to Rate
53
The Beverly Hillbillies (1993,  PG)
The Beverly Hillbillies 2.0 Stars
Jed Clampett and his Ozarks clan strike oil and move to Southern California.