My Favorite Movies
| darkangel66690's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Annie (1999, Unrated) |
|
| 2 |
The Painted Veil (2006, PG-13) |
|
| 3 |
Beyond the Sea (2004, PG-13) |
|
| 4 |
Call Me Claus (2001, Unrated) |
|
| 5 |
Down with Love (2003, PG-13) |
|
| 6 |
The Negotiator (1998, R) |
|
| 7 |
Sense and Sensibility (1995, PG) |
|
| 8 |
Fear (1996, R) |
|
| 9 |
Emma (1996, PG) |
|
| 10 |
Stigmata (1999, R) |
|
| 11 |
End of Days (1999, R) |
|
| 12 |
Vanity Fair (2004, PG-13) |
|
| 13 |
Shade (2003, R) |
|
| 14 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 15 |
The Man in the Iron Mask (1998, PG-13) |
|
| 16 |
Ghost Ship (2002, R) |
|
| 17 |
Assault on Precinct 13 (2005, R) |
|
| 18 |
Miller's Crossing (1990, R) |
|
| 19 |
Point of No Return (The Assassin) (1993, R) |
|
| 20 |
Spider (2002, R) |
|
| 21 |
Wah-Wah (2006, R) |
|
| 22 |
Jindabyne (2006, R) |
|
| 23 |
Prince of Jutland (Royal Deceit) (1994, R) |
|
| 24 |
P.S. (2004, R) |
|
| 25 |
Gothic (1987, R) |
|
| 26 |
Virginia's Run (2001, PG) |
|
| 27 |
The Bridge of San Luis Rey (2004, PG) |
|
| 28 |
Played (2006, R) |
|
| 29 |
Emotional Arithmetic (2008, PG-13) |
|
| 30 |
Killing Emmett Young (2003, Unrated) |
|
| 31 |
Patrick (2004, Unrated) |
|
| 32 |
High School Musical 3: Senior Year (2008, G) |
|
| 33 |
High School Musical (2006, Unrated) |
|
| 34 |
High School Musical 2 (2007, G) |
|
| 35 |
Alice Upside Down (2007, Unrated) |
|
| 36 |
The Adventures of Food Boy (2008, PG) |
|
| 37 |
Milk (2008, R) |
|
| 38 |
Halloweentown High (Halloweentown III) (2004, Unrated) |
|
| 39 |
Return to Halloweentown (Halloweentown IV) (2006, Unrated) |
|
| 40 |
Halloweentown (1998, Unrated) |
|
| 41 |
Halloweentown II: Kalabar's Revenge (2001, PG) |
|
| 42 |
Waitress (2007, PG-13) |
|
| 43 |
Serenity (2005, PG-13) |
|
| 44 |
Dracula 2000 (2000, R) |
|
| 45 |
The Golden Bowl (2000, R) |
|
| 46 |
The Net (1995, PG-13) |
|
| 47 |
The Invasion (2007, PG-13) |
|
| 48 |
Gosford Park (2001, R) |
|
| 49 |
Mimic (1997, R) |
|
| 50 |
Possession (2002, PG-13) |
|
| 51 |
Tristram Shandy: A Cock and Bull Story (2005, R) |
|
| 52 |
An Ideal Husband (1999, PG-13) |
|
| 53 |
Wuthering Heights (1992, PG) |
|
| 54 |
Enigma (2001, R) |
|
| 55 |
Happy, Texas (1999, PG-13) |
|
| 56 |
Cypher (2002, R) |
|
| 57 |
The Singing Detective (2003, R) |
|
| 58 |
Bobby Jones, Stroke of Genius (2004, PG) |
|
| 59 |
Gloria (1999, R) |
|
| 60 |
The Winslow Boy (1999, G) |
|
| 61 |
Carrington (1995, R) |
|
| 62 |
The Statement (2003, R) |
|
| 63 |
Guy X (2005, Unrated) |
|
| 64 |
Creation (2010, PG-13) |
|
| 65 |
The Misadventures of Margaret (1998, Unrated) |
|
| 66 |
A Village Affair (1995, Unrated) |

































































