My Favorite Movies


  DarkAngel7679's Rating My Rating
1
Life as a House (2001,  R)
Life as a House
Tear-jerker!!
2
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
I LOVE this movie.
3
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
Totally wicked.
4
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Ghost Rider
Awesome-ness. :)
5
City of Angels (1998,  PG-13)
City of Angels
How far would you go for love?
6
Remember the Titans (2000,  PG)
Remember the Titans
This is my favorite sports movie. Based on true events dating back to 1971 in Alexandria, Virginia, T.C. Williams High school is one of the first in it's district to integrate their students.

The hatred and tension is all around and intensifying as the football team sets an example for the rest of the school and the city as well.

It's rough at first, but Coach finds a way to open their minds and their hearts to one another. Uniting the team to become the greatest & best in their division.

It's an amazing & captivating film of acceptance, tolerance, respect, teamwork, brotherhood, and love.

Superb.
7
Radio (2003,  PG)
Radio
Love it.
8
Men of Honor (2000,  R)
Men of Honor
I absolutely LOVE this movie. Cuba Gooding, Jr kicks ass!
9
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
Such an excellent movie. So romantic and so sad.
10
Night at the Museum (2006,  PG)
Night at the Museum
This was really good. The only cheesey part was the fight between the men.
11
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty
Love Jim Carrey.
12
Happy Feet (2006,  PG)
Happy Feet
It's ok to be different.
13
Click (2006,  PG-13)
Click
Life flies by fast enough. Slow down and enjoy every moment, good and bad.
14
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo
Too cute not to love.
15
Braveheart (1995,  R)
Braveheart
Awesome! What more can I say?
16
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
A promise made.
17
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
E.T. - The Extra-Terrestrial
One classic I'll always love.
18
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
A promise held.
19
Hitch (2005,  PG-13)
Hitch
Match-maker finds himself a match!
20
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
A promise kept..
21
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
22
The Polar Express (2004,  G)
The Polar Express
I BELIEVE!!!! :)
23
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
24
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
Meet Joe Black
It's Gooood. Brad Pitt is kinda creepy though! lol
25
Pretty Woman (1990,  R)
Pretty Woman
Second chances.
26
Legends of the Fall (1994,  R)
Legends of the Fall
Awesome story
27
Dreamgirls (2006,  PG-13)
Dreamgirls
Awesome!
28
Saw (2004,  R)
Saw
Disturbing, but very good!
29
Saw II (2005,  R)
Saw II
Even more disturbing then the 1st, but still very good!
30
Saw III (2006,  R)
Saw III
The most disturbing and F*ck'd up one of out them all, but still awesome.
31
Deja Vu (2006,  PG-13)
Deja Vu
This puts the feeling of Deja Vu in a whole other perspective! Intense!!
32
Girl With a Pearl Earring (2003,  PG-13)
33
The Incredibles (2004,  PG)
The Incredibles
A superhero family! :)
34
The Cell (2000,  R)
The Cell
Had to watch this a few times before I really understood what was going on...I get it now, heh heh.. :)
35
American Pie (1999,  R)
American Pie
Funny!
36
The Truman Show (1998,  PG)
The Truman Show
Talk about living a sheltered life....holy crap.
37
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
Meet The Fockers
Hilarious!
38
Crash (2004,  R)
Crash
What happens today, reflects back upon you tomorrow.
39
Big Fish (2003,  PG-13)
Big Fish
Stretching the truth never hurts...or does it?
40
The Ring (2002,  PG-13)
The Ring
Creepy.
41
Armageddon (1998,  PG-13)
Armageddon
Could happen. And if it does, I hope they find a guy like this to help us out.
42
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
Austin Powers in Goldmember
I think this one is the funniest one of them all.
43
Saving Private Ryan (1998,  R)
Saving Private Ryan
Honorable war movie.
44
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
I didn't want this movie to end!!
45
Constantine (2005,  R)
Constantine
Deliver him from evil.
46
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
47
A Few Good Men (1992,  R)
A Few Good Men
Military Law movie. Pretty Good.
48
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
49
The Scorpion King (2002,  PG-13)
50
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
51
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
Pearl Harbor
Romantic war movies are always good.
52
Without A Paddle (2004,  PG-13)
Without A Paddle
What a fun movie to watch. These guys have such great chemistry onscreen! I wish I had friends this frickin' crazy!! lol
53
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump
Tom Hanks is truly an awesome actor.
54
Turner and Hooch (1989,  PG)
Turner and Hooch
These two have GREAT chemistry on screen. :)
55
Minority Report (2002,  PG-13)
56
The Rock (1996,  R)
57
The Prestige (2006,  PG-13)
The Prestige
Competitive illusionists! How far will they go to be #1?
58
The Illusionist (2006,  PG-13)
The Illusionist
Some of the illusions he pulls off will make your head spin!
59
Apocalypto (2006,  R)
Apocalypto
This was awesome! Damn!!
60
Eight Below (2006,  PG)
Eight Below
Keep the tissues handy! This was the saddest movie I've ever seen. Watching the dogs ordeal was heartbreaking.
61
The Wizard of Oz (1939,  G)
The Wizard of Oz
Another classic I'll always love.
62
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
"You can't catch me, I'm the gingerbread man!" Ok, maybe not the gingerbread man, but close! lol
63
Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas (,  PG)
Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas
Meaning of Xmas...is not in the gifts but within our hearts.
64
Me, Myself & Irene (2000,  R)
Me, Myself & Irene
Too freakin' funny! Jim Carrey is great!
65
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
Every child whose parents are divorcing or have divorced should see this.
66
Jerry Maguire (1996,  R)
Jerry Maguire
"You had me at hello."
67
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth)
This was awesome! Didn't want it to end!! I wish they would have expanded on the fantasy side of it a bit more.
68
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
You, Me and Dupree
This is me, hubby, and hubby's best friend. :) lol
69
Rush Hour (1998,  PG-13)
Rush Hour
These two are like peas and carrots!
70
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
Rush Hour 2
More, More, More!
71
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en)
Disgustingly good.
72
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
The Phantom of the Opera
A romantic musical.
73
Underworld (2003,  R)
Underworld
Vampires VS Werewolves. Cool.
74
Underworld: Evolution (2006,  R)
Underworld: Evolution
Vampires + Werewolves = evolution. Cool.
75
A League of Their Own (1992,  PG)
76
Equilibrium (2002,  R)
77
Rain Man (1988,  R)
Rain Man
Dustin Hoffman puts on a great performance!
78
XXX (2002,  PG-13)
XXX
Vin is a hottie. I could watch him all damn day!! lol Great action flick!
79
The Tuxedo (2002,  PG-13)
The Tuxedo
One of my favorite Jackie Chan movies. This dude so totally kicks ass.
80
Man on Fire (2004,  R)
Man on Fire
WOW! Denzel is brilliant in this flick.
81
Blood Diamond (2006,  R)
82
300 (2007,  R)
300
"THIS IS SPARTAA!!!"

OMG! I absolutely LOVED this film!! Awesome movie...absolutely awesome. If there is one movie you see, THIS is it.
83
Spirit - Stallion of the Cimarron (2002,  G)
Spirit - Stallion of the Cimarron
Some things were never meant to be tied up and caged.

A powerful story of friendships, trust, love and the meaning of freedom.
84
Reign Over Me (2007,  R)
Reign Over Me
I absolutely LOVE this film.

Don Cheadle and Adam Sandler are two names that ordinarily wouldn't mix but you will be surprised at how well they do in this film.

A. Sandler takes on a whole new role. If you're looking for anything remotely funny, look someplace else because it's not here. I am absolutely blown away by Sandler's performance in this film. We see a whole new side of him and his capabilities. He really stepped it up a notch and ... well... he just fit into the role perfectly. Don Cheadle is great, as always. I've never been disappointed with any of his roles. The two together is sheer perfection, imo.

Charlie Fineman (Sandler) is a man who lost his wife and his 3 daughters in the 9/11 attack on NYC. But losing his family wasn't the only thing he lost; he lost himself too. Heartbroken and alone, he withdraws himself from his family and friends; isolating himself in his own little world. Alan Johnson (Cheadle) is a long lost college roomate and tries to re-spark the friedship they once had and desperately attempts to help him through the grieving process....as hard and as painful as it is...

This film touches on the fact that everyone grieves differently, and we all travel that road at our own pace. And just because someone is taking forever to get over a loss, it doesn't necessarily make them insane. And Sometimes good intentions end up being harmful in the long run.
85
Night Watch (Nochnoi Dozor) (2006,  R)
Night Watch (Nochnoi Dozor)
Everything about this movie is Awesome!!

First and foremost, if you haven't noticed already, it's a Foreign Film! You'll either be reading subtitles throughout or you'll be lucky enough to get your hand on a dubbed version. I, personally, didn't like the dubbed version because I think they did a horrible job at trying to match up the words with the lip movements. But that's just my opinion. Friends of mine didn't seem to notice.

That said, this film revolves around the age old battle between Good & Evil or in this case, Light v.s. Dark. These "Others" spend their time watching each other to make sure the Truce that was made hundreds of years ago (after a medieval type battle) goes unbroken. As the story goes on, things happen and more information is revealed but ultimately these "Others" are waiting for a "Chosen One" who will choose his/her own path (either Light or Dark) and you can imagine what that would mean...

Great acting, awesome visual effects and stunning fight scenes. It was seriously one hell of a movie!!
86
Legend (1985,  PG)
Legend
A fantasy I could watch over and over.
87
Coraline (2009,  PG)
88
The Abyss (1989,  PG-13)
The Abyss
Although this is an older movie, I never get tired of watching it over and over!

I remember watching it for the first time as a kid...it was the first "grown-up" movie my Mom allowed me to watch. lol

The underwater flying...uh...THING...has always been intriguing. The idea that there's something bigger & better than us, out there; alluring.
89
The Dark Crystal (1982,  PG)
90
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
The most romantic movie I've ever seen!
91
The Green Mile (1999,  R)
The Green Mile
A long movie, but well worth the sore buns!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments