My Favorite Movies


  DarkKnightDagger's Rating My Rating
1
The Fountain (2006,  PG-13)
2
King Kong (1933,  Unrated)
3
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
4
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
5
Re-Animator (1985,  R)
6
Jaws (1975,  PG)
7
American Beauty (1999,  R)
8
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
9
The Elephant Man (1980,  PG)
10
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) (2008,  R)
11
Shaun of the Dead (2004,  R)
12
Serenity (2005,  PG-13)
13
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
14
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) (1957,  Unrated)
15
Blade Runner (1982,  R)
16
Brick (2006,  R)
17
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
18
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
19
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
20
Oldboy (2005,  R)
21
Harakiri (1964,  Unrated)
22
Casablanca (1943,  PG)
23
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
24
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) (1996,  R)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. TheBeginningAndTheEnd
    TheBeginningAndTheEnd posted 519 days ago

    Great list.