My Favorite Movies

  darknightdetective39's Rating My Rating
1
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight 5.0 Stars
Brilliance. There's no words of praise high enough. If ever a superhero film deserved to held on high as an eternal great classic, this is the one. For the simply reason that this is not a superhero film. It's a crime thriller/drama. Batman has never been, nor was he ever ment to be a superhero. He's simply a hero with a little flair. As for the Joker, wow. I never thought anyone could even compete with Jack Nickelson, but Heath Ledger blows his performance out of the water. He's demonic, terrifying, and yet mesmerizing. You can't take your eyes off him, no matter how much you want too. He bloodily carves his way though this film, making even other cinema villian look like a sissy in comparison. This film is the reason they coined the term "must-see", because movies like this come along only once in a lifetime.
Click to Rate
2
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
3
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
4
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
5
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
6
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
7
The Patriot (2000,  R)
Click to Rate
8
300 (2007,  R)
Click to Rate
9
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Click to Rate
10
Spider-Man (2002,  PG-13)
Click to Rate
11
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
Click to Rate
12
The Passion of the Christ (2004,  R)
The Passion of the Christ 5.0 Stars
This is quite simply the closest they can possibly get to the real crucifixion.
Click to Rate
13
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness 4.5 Stars
A beautifu father-&-son story that truely captures the American dream.
Click to Rate
14
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
First Blood (Rambo: First Blood) 5.0 Stars
A revolutionary, bold film that broke all the action movie rules. This is undeniably the greatest achivement of Stallone's career and potentially the greatest action film of all time.
Click to Rate
15
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
Click to Rate
16
Rambo III (1988,  R)
Click to Rate
17
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
Click to Rate
18
Batman (1989,  PG-13)
Click to Rate
19
Batman Returns (1992,  PG-13)
Click to Rate
20
Equilibrium (2002,  R)
Equilibrium 5.0 Stars
This is the most undervalued science fiction film ever. Phenomonal acting and drama, mind-blowing special effects. This deserves to be remembered as a sci-fi classic.
Click to Rate
21
Dirty Harry (1971,  R)
Click to Rate
22
Captain Blood (1935,  Unrated)
Click to Rate
23
The Matrix (1999,  R)
Click to Rate
24
The Matrix Reloaded (2003,  R)
Click to Rate
25
The Matrix Revolutions (2003,  R)
Click to Rate
26
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
Click to Rate
27
Justice League: The New Frontier (2008,  Unrated)
Click to Rate
28
The Invincible Iron Man (2007,  PG-13)
Click to Rate
29
Superman: Doomsday (2007,  PG-13)
Click to Rate
30
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
The Mask of Zorro 4.0 Stars
The first true, old-fashioned swashbuckler to come out in a long time. This is everything movies should be, as well as the first time Zorro is actually played by a latino.
Click to Rate
31
The Legend of Zorro (2005,  PG)
Click to Rate
32
Hellboy (2004,  PG-13)
Click to Rate
33
Air Force One (1997,  R)
Click to Rate
34
National Treasure (2004,  PG)
Click to Rate
35
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
Click to Rate
36
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
37
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate
38
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Click to Rate
39
Fantastic Four (2005,  PG-13)
Click to Rate
40
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
Click to Rate
41
Transformers (2007,  PG-13)
Click to Rate
42
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
Click to Rate
43
The Iron Giant (1999,  PG)
The Iron Giant 4.0 Stars
This movie is highly under rated. It's the greatest misunderstood monster movie since King Kong.
Click to Rate
44
Harvey (1951,  Unrated)
Click to Rate
45
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Click to Rate
46
Space Jam (1996,  PG)
Click to Rate
47
The Incredibles (2004,  PG)
Click to Rate
48
The Prince of Egypt (1998,  PG)
Click to Rate
49
The Absent-Minded Professor (1961,  G)
Click to Rate
50
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
Click to Rate
51
The Adventures of Robin Hood (1938,  PG)
Click to Rate
52
The Animatrix (2003,  Unrated)
Click to Rate
53
Apollo 13 (1995,  PG)
Click to Rate
54
Batman Beyond - Return of the Joker (2000,  PG)
Click to Rate