My Favorite Movies


  DarkPrincess60541096's Rating My Rating
1
Army of Darkness (1993,  R)
2
The Crow (1994,  R)
3
The Crow: City of Angels (1996,  R)
4
Interview with the Vampire (1994,  R)
5
Tales from the Crypt: Demon Knight (1995,  R)
6
To Die For (1995,  R)
7
Vampire in Brooklyn (1995,  R)
8
The People Under The Stairs (1991,  R)
9
Bride of Chucky (1998,  R)
10
Seed Of Chucky (2004,  R)
11
The Village (2004,  PG-13)
12
Halloween H2O (1998,  R)
13
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989,  R)
14
Pet Sematary (1989,  R)
15
Children of the Corn (1984,  R)
16
The Shining (1980,  R)
17
Resident Evil (2002,  R)
18
House of 1000 Corpses (2003,  R)
19
Queen of the Damned (2002,  R)
20
It (1927,  Unrated)
21
Christine (1983,  R)
22
Land of the Dead (2005,  R)
23
Maximum Overdrive (1986,  R)
24
The Tommyknockers (1993,  R)
25
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
26
Blade (1998,  R)
27
Wishmaster 4: The Prophecy Fulfilled (2002,  R)
28
The Return of the Living Dead (1985,  R)
29
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
30
The Scorpion King (2002,  PG-13)
31
Shaun of the Dead (2004,  R)
32
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
33
The Craft (1996,  R)
34
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
35
Shrek (2001,  PG)
36
Shrek 2 (2004,  PG)
37
Think Big (1990,  PG-13)
38
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
39
In the Army Now (1994,  PG)
40
Howard the Duck (1986,  PG)
41
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit (2005,  G)
42
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
43
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
44
Groundhog Day (1993,  PG)
45
Stripes (1981,  R)
46
Office Space (1999,  R)
47
Three Amigos! (1986,  PG)
48
Richie Rich (1994,  PG)
49
The Dukes of Hazzard (2005,  PG-13)
50
Flubber (1997,  PG)
51
Overboard (1987,  PG)
52
Spaceballs (1987,  PG)
53
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
54
Bringing Down The House (2003,  PG-13)
55
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
56
Robin Williams: Live on Broadway (2002,  Unrated)
57
Shanghai Noon (2000,  PG-13)
58
Doc Hollywood (1991,  PG-13)
59
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
60
American Pie (1999,  R)
61
American Pie 2 (2001,  R)
62
Joe Dirt (2001,  PG-13)
63
Captain Ron (1992,  PG-13)
64
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
65
Suburban Commando (1991,  PG)
66
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
67
The Big Lebowski (1998,  R)
68
Hook (1991,  PG)
69
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
70
Rush Hour (1998,  PG-13)
71
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
72
Hocus Pocus (1993,  PG)
73
The Blues Brothers (1980,  R)
74
Alchemy (2005,  PG-13)
75
When Harry Met Sally (1989,  R)
76
Legally Blonde (2001,  PG-13)
77
Little Nicky (2000,  PG-13)
78
Clue (1985,  PG)
79
Clueless (1995,  PG-13)
80
Penn & Teller: Off the Deep End (2005,  Unrated)
81
Pretty Woman (1990,  R)
82
Half Baked (1998,  R)
83
Runaway Bride (1999,  PG)
84
You've Got Mail (1998,  PG)
85
While You Were Sleeping (1995,  PG)
86
Stand by Me (1986,  R)
87
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
88
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
89
Tommy Boy (1995,  PG-13)
90
George of the Jungle (1997,  PG)
91
School of Rock (2003,  PG-13)
92
Cool Runnings (1993,  PG)
93
Matilda (1996,  PG)
94
Popeye (1980,  PG)
95
Crocodile Dundee (1986,  PG-13)
96
Crocodile Dundee II (1988,  PG)
97
Super Troopers (2001,  R)
98
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
99
The Dark Crystal (1982,  PG)
100
Sister Act (1992,  PG)
101
Sister Act 2: Back in the Habit (1993,  PG)
102
Trading Places (1983,  R)
103
The Garbage Pail Kids Movie (1987,  PG)
104
Dirty Rotten Scoundrels (1988,  PG)
105
Down Periscope (1996,  PG-13)
106
A Night at the Roxbury (1998,  PG-13)
107
The Addams Family (1991,  PG-13)
108
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
109
50 First Dates (2004,  PG-13)
110
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
111
Deuce Bigalow: Male Gigolo (1999,  R)
112
Deuce Bigalow: European Gigolo (2005,  R)
113
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
114
Empire Records (1995,  PG-13)
115
Can't Buy Me Love (1987,  PG-13)
116
Grease (1978,  PG)
117
Grease 2 (1982,  PG)
118
Full Metal Jacket (1987,  R)
119
A Cinderella Story (2004,  PG)
120
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
121
The Wedding Date (2005,  PG-13)
122
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
123
Beavis and Butt-Head Do America (1996,  PG-13)
124
Parenthood (1989,  PG-13)
125
The Lizzie McGuire Movie (2003,  PG)
126
Short Circuit (1986,  PG)
127
Uncle Buck (1989,  PG)
128
The Great Outdoors (1988,  PG)
129
License to Drive (1988,  PG-13)
130
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
131
Billy Madison (1995,  PG-13)
132
Big Daddy (1999,  PG-13)
133
The Whole Nine Yards (2000,  R)
134
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
135
Turner and Hooch (1989,  PG)
136
Up in Smoke (1978,  R)
137
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
138
Home Alone (1990,  PG)
139
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
140
Home Alone 3 (1997,  PG)
141
Sixteen Candles (1984,  PG)
142
Rock Star (2001,  R)
143
Old School (2003,  R)
144
Dance Me Outside (1994,  R)
145
Home Fries (1998,  PG-13)
146
Bad Santa (2003,  R)
147
Kull the Conqueror (1997,  PG-13)
148
Desperado (1995,  R)
149
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
150
Born to Be Wild (1995,  PG)
151
Dr. Dolittle 2 (2001,  PG)
152
Men in Black (1997,  PG-13)
153
3 Ninjas (1992,  PG)
154
The Mask (1994,  PG-13)
155
If Looks Could Kill (1991,  PG-13)
156
X-Men (2000,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments