Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. darkstones
  2. ^

Give list a short description

  darkstones's Rating My Rating
1
The Passion of the Christ (2004,  R)
The Passion of the Christ 4.0 Stars
I have no words for this marvelous work
Click to Rate
2
Kingdom of Heaven (2005,  R)
Kingdom of Heaven 4.0 Stars
Set your mind on things above, not on things on the earth
Click to Rate
3
Firelight (1997,  R)
Firelight 4.0 Stars
The great love of a Mother
Click to Rate
4
Stardust (2007,  PG-13)
Stardust 4.0 Stars
A tale of a pure heart man finding his true love
Click to Rate
5
Double Jeopardy (1999,  R)
Double Jeopardy 4.0 Stars
The truth will set you free
Click to Rate
6
The Devil's Own (1997,  R)
The Devil's Own 4.0 Stars
Duty, friendship and honour
Click to Rate
7
Pavilion of Women (2000,  R)
Pavilion of Women 4.0 Stars
Cultural bounderies
Click to Rate
8
U.S. Marshals (1997,  PG-13)
U.S. Marshals 4.0 Stars
Politics
Click to Rate
9
Scent of a Woman (1992,  R)
Scent of a Woman 4.0 Stars
Beautiful
Click to Rate
10
The Man in the Iron Mask (1997,  PG-13)
The Man in the Iron Mask 4.0 Stars
Pass secret been revealed
Click to Rate
11
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo 4.0 Stars
A man's honour
Click to Rate
12
Made in Heaven (1987,  PG)
Made in Heaven 4.0 Stars
Soulmate
Click to Rate
13
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
Robin Hood: Prince of Thieves 4.0 Stars
Everything I do, I do it for you
Click to Rate
14
The Jackal (1997,  R)
The Jackal 4.0 Stars
Action wrapped
Click to Rate
15
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 4.0 Stars
Biblical adventure
Click to Rate
16
3:10 to Yuma (2007) (2007,  R)
3:10 to Yuma (2007) 4.0 Stars
A man with conscience
Click to Rate
17
First Knight (1995,  PG-13)
First Knight 4.0 Stars
xx Sean Connery xx
Click to Rate
18
The Brave One (2007,  R)
The Brave One 3.0 Stars
A female fighter
Click to Rate
19
Martin Luther (1953,  Unrated)
Martin Luther 4.0 Stars
Reformed
Click to Rate
20
King Arthur (2004,  PG-13)
King Arthur 4.0 Stars
HISTORY/LEGEND
Click to Rate
21
The Guardian (2006,  PG-13)
The Guardian 4.0 Stars
Priority
Click to Rate
22
The Last Sunset (1961,  Unrated)
The Last Sunset 4.0 Stars
Old fashioned gentleman
Click to Rate
23
Dying Young (1991,  R)
Dying Young 4.0 Stars
Companionship
Click to Rate
24
The Old Man and the Sea (1958,  Unrated)
The Old Man and the Sea 3.0 Stars
Man can be destroyed but not defeated
Click to Rate
25
City of Angels (1998,  PG-13)
City of Angels 4.0 Stars
Bitter-Sweet
Click to Rate
26
Armageddon (1998,  PG-13)
Armageddon 4.0 Stars
Heroic, loving man
Click to Rate
27
Con Air (1997,  R)
Con Air 4.0 Stars
Through it all
Click to Rate
28
Lorenzo's Oil (1992,  PG-13)
Lorenzo's Oil 4.0 Stars
A beautiful family drama of faith, unity and endless love
Click to Rate
29
The High and the Mighty (1954,  Unrated)
The High and the Mighty 4.0 Stars
There is nothing to hide in love
Click to Rate
30
Little Princess (1939,  G)
Little Princess 4.0 Stars
Daddy's girl adventure in waiting and finding her Dad back
Click to Rate
31
Jane Eyre (1971) (1971,  Unrated)
Click to Rate
32
Helen of Troy (2003,  Unrated)
Helen of Troy 4.0 Stars
Trojan horse
Click to Rate
33
The Horse Whisperer (1998,  PG-13)
The Horse Whisperer 4.0 Stars
Perseverance
Click to Rate
34
Radio (2003,  PG)
Radio 4.0 Stars
Bear one another's burdens
Click to Rate
35
The Family Man (2000,  PG-13)
The Family Man 4.0 Stars
Second chance
Click to Rate
36
The English Patient (1996,  R)
The English Patient 4.0 Stars
Classic
Click to Rate
37
School Ties (1992,  PG-13)
Click to Rate
38
Gladiator (2000,  R)
Gladiator 4.0 Stars
Envy - Strength - Honour
Click to Rate
39
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
Click to Rate
40
Great Expectations (1998,  R)
Click to Rate
41
Braveheart (1995,  R)
Braveheart 4.0 Stars
I love this movie.
Honour, dignity, freedom..
Click to Rate
42
Stella (1990,  PG-13)
Stella 4.0 Stars
A Mother's love
Click to Rate
43
Oliver Twist (2000,  PG-13)
Click to Rate
44
Dead Poets Society (1989,  PG)
Dead Poets Society 4.0 Stars
Generation gap
Click to Rate
45
The Bible: In the Beginning... (1966,  Unrated)
Click to Rate
46
The Greatest Story Ever Told (1965,  G)
The Greatest Story Ever Told 4.0 Stars
Greater love has no one than this,
than to lay one's life for his friends
Click to Rate
47
Brother Bear (2003,  G)
Brother Bear 3.0 Stars
A good story of brotherhood
Click to Rate
48
King of Kings (1962,  PG-13)
Click to Rate
49
The Last Temptation of Christ (1988,  R)
Click to Rate
50
Control (2004,  R)
Control 4.0 Stars
Never judge a book by its cover