Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  darlachick8604's Rating My Rating
1
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook 5.0 Stars
favorite movie of all time!!!!!
Click to Rate
2
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember 5.0 Stars
favorite movie of all time!!!!
Click to Rate
3
Zoolander (2001,  PG-13)
Zoolander 5.0 Stars
Funniest Movie of all TIME!!!!
Click to Rate
4
Chicago (2002,  PG-13)
Chicago 5.0 Stars
First Broadway Movie i have seen and my favorite one!!
Click to Rate
5
A Night at the Roxbury (1998,  PG-13)
A Night at the Roxbury 5.0 Stars
Absolutely Hillarious!!!
Click to Rate
6
Armageddon (1998,  PG-13)
Armageddon 5.0 Stars
favorite movie of all time!!!!! i cry everytime!!!
Click to Rate
7
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 5.0 Stars
Love this movie!!!!! "BUt why is the RUM gone?"!! cant wait to see the 2nd!!
Click to Rate
8
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 3.5 Stars
loved it....didnt quite like the ending....surprising...but maybe a something more....u definately know there will be another
Click to Rate
9
Clueless (1995,  PG-13)
Clueless 5.0 Stars
As If!!....great!!!
Click to Rate
10
Bring It On (2000,  PG-13)
Bring It On 5.0 Stars
I love the attitude this movie brings!!
Click to Rate
11
Pretty Woman (1990,  R)
Pretty Woman 4.5 Stars
I love Richard Gere...and i love his and Julias Chemistry between each other!!
Click to Rate
12
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
Pretty in Pink 3.5 Stars
Good movie...!!
Click to Rate
13
The Breakfast Club (1985,  R)
The Breakfast Club 4.5 Stars
Reminds me about high school and the stuff we would do in detention!!
Click to Rate
14
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Dirty Dancing 5.0 Stars
I love this movie!!!!.....i love the romance!!!!
Click to Rate
15
Grease (1978,  PG)
Grease 5.0 Stars
I love this movie.....i know it front to back....up and down...word for word and song for song!!!!!.....!!!=P
Click to Rate
16
Ghost (1990,  PG-13)
Ghost 4.5 Stars
Awesome........completly awesome!!!! *sniff*
Click to Rate
17
Remember the Titans (2000,  PG)
Remember the Titans 4.5 Stars
great movie...i think everyone should see this movie.....but would they all get the message..???
Click to Rate
18
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls 4.5 Stars
This movie and Zoolander are just the top 2 movies that me and my sister can quote the whole movie together!!! good times!!
Click to Rate
19
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
The Sixth Sense 5.0 Stars
Great thriller....love the ending!!
Click to Rate
20
Jackass - The Movie (2002,  R)
Jackass - The Movie 4.5 Stars
OMG...hillarious...and yet gross at the same time!!
Click to Rate
21
Jackass: Number Two (2006,  R)
Jackass: Number Two 4.5 Stars
More gross and disgusting....but hillarious!!
Click to Rate
22
Saw (2004,  R)
Saw 5.0 Stars
love these movies!!!
Click to Rate
23
Saw III (2006,  R)
Saw III 5.0 Stars
best of all 3!!!! totally wicked...!!!! hope there is another one!!!!
Click to Rate
24
American Pie (1999,  R)
American Pie 3.0 Stars
funny
Click to Rate
25
American Pie 2 (2001,  R)
American Pie 2 5.0 Stars
i give all the american pie movies top ratings!!!!
Click to Rate
26
American Wedding (2003,  R)
American Wedding 5.0 Stars
FUnny as HELL!!
Click to Rate
27
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
American Pie Presents - Band Camp 5.0 Stars
oh man...when he thought her pikalo case was a double dildo.....hillarious
Click to Rate
28
American Pie 5: The Naked Mile (2006,  R)
American Pie 5: The Naked Mile 5.0 Stars
this was funny
Click to Rate
29
Going Overboard (1994,  R)
Click to Rate
30
Bulletproof (1996,  R)
Click to Rate
31
Billy Madison (1995,  PG-13)
Billy Madison 5.0 Stars
soooo hott want to touch the hiny!!
Click to Rate
32
The Waterboy (1998,  PG-13)
Click to Rate
33
Big Daddy (1999,  PG-13)
Big Daddy 5.0 Stars
"i wipe my own ass!!" love this movie!!
Click to Rate
34
Anger Management (2003,  PG-13)
Anger Management 2.5 Stars
alright because it has adam sandler in it
Click to Rate
35
Little Nicky (2000,  PG-13)
Click to Rate
36
The Longest Yard (2005,  PG-13)
The Longest Yard 3.5 Stars
funny
Click to Rate
37
50 First Dates (2004,  PG-13)
50 First Dates 3.5 Stars
i love this movie
Click to Rate
38
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 3.5 Stars
"ricky booby" hahha hillarious!!
Click to Rate
39
Adam & Steve (2005,  Unrated)
Adam & Steve 5.0 Stars
I have quite a few gay friends...and this movie....i can relate to it!!
Click to Rate
40
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
John Tucker Must Die 5.0 Stars
very great movie!!! well thought up!!
Click to Rate
41
Friday (1995,  R)
Friday 5.0 Stars
good....funny
Click to Rate
42
Rush Hour (1998,  PG-13)
Rush Hour 5.0 Stars
hillarious do u understand the words that are coming out of my mouth????
Click to Rate
43
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
Click to Rate
44
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 4.5 Stars
love this movie
Click to Rate
45
Head Over Heels (2001,  PG-13)
Click to Rate
46
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
47
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
48
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 5.0 Stars
cant wait for the book or the new movie!!!!! LOVE HP!!!!
Click to Rate
49
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire 4.0 Stars
LOV