My Favorite Movies


  DaRocK9's Rating My Rating
1
The Waterboy (1998,  PG-13)
2
Half Baked (1998,  R)
3
What's the Worst That Could Happen? (2001,  PG-13)
4
Pulp Fiction (1994,  R)
5
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
6
Bad Boys (1995,  R)
Bad Boys
Sweet!! This movie (like BadBoys2) Kicks ASS! if you havent seen it WATCH IT!
7
Bad Boys II (2003,  R)
Bad Boys II
I loved this movie start to finish!!! could there be a BadBoys3 in the Making????
8
Liar Liar (1997,  PG-13)
9
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
10
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
11
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
12
Resident Evil (2002,  R)
13
Big Daddy (1999,  PG-13)
14
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
Kick ass Movie, can watch it over and over again, you like cars WATCH THIS MOVIE!
15
28 Days Later (2003,  R)
16
50 First Dates (2004,  PG-13)
17
Halloween II (1981,  R)
18
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
19
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989,  R)
20
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) (1998,  R)
21
Halloween H2O (1998,  R)
22
Halloween - Resurrection (2002,  R)
23
Halloween (2007,  R)
Halloween
Die Hard Michael Myers fan, Seen 1-2-4-5-6-7-8 Many times, Own a few as well,, Michael Myers is the ULTIMATE Film Slasher!
24
There's Something About Mary (1998,  R)
25
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
The Wedding Singer
what can I say it's got Adam Sandler!!! Of course you got to watch it if you havent seen it!
26
The Usual Suspects (1995,  R)
27
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
Definitely deserves 5 stars!! Me and my 2 Buddies were Laughing our ass off from Start to Finish!

Spider Pig Spider Pig.......... lol
28
American Pie (1999,  R)
29
American Pie 2 (2001,  R)
30
American Wedding (2003,  R)
American Wedding
I thought that the creators were going to run out of hilarious scenes...... However I was wrong!!!! All of the American Pies Are GOLD!
31
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
32
Casino (1995,  R)
33
Coach Carter (2005,  PG-13)
34
Coming to America (1988,  R)
35
Disturbia (2007,  PG-13)
Disturbia
I loved this movie, Fantastic Beginning! A hot Chick a Kid kind of like me, David Morse as a villian Stalking Partying... Awesom!
36
Final Destination (2000,  R)
Final Destination
I really liked Final Destination, it kind of kept you guessing, and it was nice to see Tony Todd again! Some unexpected deaths in this one.
37
Final Destination 2 (2003,  R)
38
Final Destination 3 (2006,  R)
39
Friday (1995,  R)
40
Friday After Next (2002,  R)
41
Halloween (1978,  R)
42
Hot Fuzz (2007,  R)
43
Home Alone (1990,  PG)
44
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
45
Independence Day (1996,  PG-13)
Independence Day
awesom will smith rocks in this movie
46
Ladder 49 (2004,  PG-13)
47
Little Nicky (2000,  PG-13)
Little Nicky
Popeye's Chicken is Fucking Awesom,, and so is this movie if You like Sandler!
48
Love and Basketball (2000,  PG-13)
49
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
50
Meet the Parents (2000,  PG-13)
51
Men in Black II (2002,  PG-13)
52
Monsters, Inc. (2001,  G)
53
Next Friday (2000,  R)
54
Red Eye (2005,  PG-13)
55
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
Resident Evil: Extinction
I enjoyed it, Could have done without Ashanti in it. It was however too short. The idea of hundreds of Alices going after Wesker in the 4th one is definitely RIVETING!!!!! What sucked though was ALL the Zombies that Umbrella dropped off for the convoy and Alice, all LOOKED ALIKE, so that was Gay... Good flick though worthseeing if you like Resident Evil! Also The infected Crows- Great idea BUT if you ask me there should have ALWAYS been infected crows. Cuz of course they are feeding on the dead...
56
Rush Hour (1998,  PG-13)
Rush Hour
Awesom!!!! Putting Jackie Chan with Chris Tucker was INGENIOUS!
57
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
58
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
Rush Hour 3
Hilariuos Laughs from Start to Finish.. " what the hell you feeding that guy??"
59
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
60
Saving Private Ryan (1998,  R)
Saving Private Ryan
excellent display of military action! as well as a fantastic performance by Mr. Hanks.
61
Saw (2004,  R)
Saw
Sick Twisted Diabolical,, You name it Saw is it!
62
Saw II (2005,  R)
63
Saw III (2006,  R)
64
Scarface (1983,  R)
Scarface
Tony Montana Proves that he don't break his word or his Balls for NOBODY!
65
Scary Movie (2000,  R)
66
Scary Movie 2 (2001,  R)
67
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
68
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
Scary Movie 4
Hilariously stupid,,, worth watching if you enjoyed the previous 3, if you havent watch all 3 then watch the 4th lol.
69
Seven (Se7en) (1995,  R)
70
Sin City (2005,  R)
71
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
72
Speed (1994,  R)
73
Team America - World Police (2004,  R)
74
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
This Movie is the reason I know who Robert Patrick is lol, A great Movie! Arnold is Fantastic in it.
75
The Hills Have Eyes (2006,  R)
76
The Longest Yard (2005,  PG-13)
77
The Ringer (2005,  PG-13)
The Ringer
This Movie is Funny but not for those easily offended
78
Shaun of the Dead (2004,  R)
79
Blow (2001,  R)
80
Cellular (2004,  PG-13)
Cellular
This Movie was FANTASTIC! twists and turns and action throughout the whole movie. An excellent storyline that keeps you glued to the screen and cheering for the Good guys! I don't see any movie fan not enjoying this one!
81
Batman Begins (2005,  PG-13)
82
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
awesom!!!! I can't wait for angels and demons!
83
A League of Their Own (1992,  PG)
84
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
85
Billy Madison (1995,  PG-13)
86
Exit Wounds (2001,  R)
87
Half Past Dead (2002,  PG-13)
88
The Shining (1980,  R)
The Shining
I"m surprised there hasn't yet been a remake!
89
Enemy of the State (1998,  R)
90
Men in Black (1997,  PG-13)
91
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
92
Rules of Engagement (2000,  R)
93
Hostel (2006,  R)
Hostel
Sick Twisted Diabolical like I said for Saw but this crosses the line into INHUMANE and Mind Boggling. A movie where you find out that your everyday citizen is Sicker than you think.
94
American Psycho (2000,  R)
95
GoodFellas (1990,  R)
96
The Rock (1996,  R)
The Rock
My all time favourite movie I love it start to finish!!! Truly one of the best!!!
97
The Green Mile (1999,  R)
The Green Mile
One of my all-time Favourite Movies!! I first read the book,, and then read it again! It is DEFINITELY one of the bests EVER by Tom Hanks.. I don't care what anyone says to that!
98
8 Mile (2002,  R)
99
How High (2001,  R)
100
Any Given Sunday (1999,  R)
101
16 Blocks (2006,  PG-13)
102
Rat Race (2001,  PG-13)
103
Lucky Number Slevin (2006,  R)
104
American Beauty (1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments