My Favorite Movies


  DaveHeartsObama96362's Rating My Rating
1
The Color Purple (1985,  PG-13)
2
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
4
Waiting for Guffman (1996,  R)
5
Hair (1979,  PG)
6
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
7
Grease (1978,  PG)
8
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
9
Magnolia (1999,  R)
10
Bring It On (2000,  PG-13)
11
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
12
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
13
Xanadu (1980,  PG)
14
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
15
The Shining (1980,  R)
16
The Wizard of Oz (1939,  G)
17
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
18
Party Girl (1995,  R)
19
The Kite Runner (2008,  PG-13)
20
Basic Instinct (1992,  R)
21
Clash of the Titans (1981,  PG)
22
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
23
The Cell (2000,  R)
24
The Breakfast Club (1985,  R)
25
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
26
The Celluloid Closet (1996,  R)
27
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
28
Coal Miner's Daughter (1980,  PG)
29
Elizabeth (1998,  R)
30
In Bruges (2008,  R)
31
Halloween (1978,  R)
32
The Devil's Advocate (1997,  R)
33
The Jerk (1979,  R)
34
Heaven Can Wait (1978,  PG)
35
The Dark Crystal (1982,  PG)
36
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
37
Casualties of War (1989,  R)
38
Schindler's List (1993,  R)
39
A Fish Called Wanda (1988,  R)
40
Gotcha! (1985,  PG-13)
41
The Lost Boys (1987,  R)
42
Another Gay Movie (2006,  Unrated)
43
Sex and the City (2008,  R)
44
The Blue Lagoon (1980,  R)
45
Disney's Aladdin (1992,  G)
46
Finding Nemo (2003,  G)
47
Time Bandits (1981,  PG)
48
Bowling for Columbine (2002,  R)
49
Labyrinth (1986,  PG)
50
Auntie Mame (1958,  Unrated)
51
Pulp Fiction (1994,  R)
52
Foul Play (1978,  PG)
53
Midnight Crossing (1988,  R)
54
Down and Out in Beverly Hills (1986,  R)
55
The Corporation (2004,  Unrated)
56
Ruthless People (1986,  R)
57
Big Business (1988,  PG)
58
Children of the Corn (1984,  R)
59
The Basketball Diaries (1995,  R)
60
Blow (2001,  R)
61
Legally Blonde (2001,  PG-13)
62
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
63
Interview with the Vampire (1994,  R)
64
Darby O'Gill and the Little People (1959,  G)
65
Playing by Heart (1998,  R)
66
On Golden Pond (1981,  PG)
67
The Elephant Man (1980,  PG)
68
Thelma & Louise (1991,  R)
69
Sicko (2007,  PG-13)
70
Wal-Mart: The High Cost of Low Price (2005,  R)
71
And the Band Played On (1993,  PG-13)
72
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
73
Boogie Nights (1997,  R)
74
About Last Night... (1986,  R)
75
Latter Days (2004,  Unrated)
76
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)
77
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
78
Up the Creek (1984,  R)
79
The Goonies (1985,  PG)
80
Poltergeist (1982,  PG)
81
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
82
Sixteen Candles (1984,  PG)
83
Jesus Camp (2006,  PG-13)
84
Heathers (1988,  R)
85
Cat People (1982,  R)
86
An American Werewolf in London (1981,  R)
87
Silver Bullet (1985,  R)
88
Love! Valour! Compassion! (1997,  R)
89
Dead Poets Society (1989,  PG)
90
Dazed and Confused (1993,  R)
91
Purple Rain (1984,  R)
92
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
93
Meet Me In St. Louis (1944,  Unrated)
94
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
95
The Passion of the Christ (2004,  R)
96
The Water Babies (Slip Slide Adventures) (1978,  Unrated)
97
300 (2007,  R)
98
Midnight Madness (1980,  PG)
99
Revenge of the Nerds (1984,  R)
100
Bachelor Party (1984,  R)
101
The Money Pit (1986,  PG)
102
Brokeback Mountain (2005,  R)
103
The World According to Garp (1982,  R)
104
Eating Out 2: Sloppy Seconds (2006,  Unrated)
105
The Apple Dumpling Gang (1975,  G)
106
Breakin' (1984,  PG)
107
Modern Problems (1981,  PG)
108
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
109
History of the World -- Part I (1981,  R)
110
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
111
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask (1972,  R)
112
Jumpin' Jack Flash (1986,  R)
113
Trading Places (1983,  R)
114
Midnight in the Garden of Good and Evil (1997,  R)
115
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
116
The Incredible Shrinking Woman (1981,  PG)
117
Tea With Mussolini (1999,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments