My Favorite Movies


  Dawn265999555's Rating My Rating
1
Gone With the Wind (1939,  G)
2
The Red Shoes (1948,  R)
3
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
4
The Color Purple (1985,  PG-13)
5
Wizard of Oz (1925,  Unrated)
6
Seven Brides for Seven Brothers (1954,  G)
7
Finding Nemo (2003,  G)
8
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
9
Legally Blonde (2001,  PG-13)
10
Young Frankenstein (1974,  PG)
11
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
12
Tombstone (1993,  R)
13
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
14
A Christmas Story (1983,  PG)
15
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
16
The Grapes of Wrath (1940,  Unrated)
17
Sister Act (1992,  PG)
18
Public Enemies (2009,  R)
19
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
20
Rebecca (1940,  Unrated)
21
An American in Paris (1951,  Unrated)
22
The Women (1939,  Unrated)
23
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
24
The Night of the Iguana (1964,  Unrated)
25
Raintree County (1957,  Unrated)
26
Steel Magnolias (1989,  PG)
27
The Lion King (1994,  G)
28
The Lion King 1 1/2 (2004,  G)
29
Cars (2006,  G)
30
Meerkat Manor: The Story Begins (2008,  Unrated)
31
The Craft (1996,  R)
32
The Witches of Eastwick (1987,  R)
33
Paranormal Activity (2009,  R)
34
An American Haunting (2006,  PG-13)
35
G.I. Joe: Rise of Cobra (2009,  PG-13)
36
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
37
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
38
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
39
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments