My Favorite Movies


  dbeltra's Rating My Rating
1
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
my favorite movie
2
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
From Dusk Till Dawn
awesome! I love it!
3
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange
Stanley Kubrick's great movie
4
The Evil Dead (1981,  NC-17)
The Evil Dead
If you like horror movies you need to see this one
5
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Uma Thurman cute and deadly!
6
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
I like all the classig trilogy
7
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
Battle Royale (Batoru Rowaiaru)
Really original, i like it
8
Trainspotting (1996,  R)
Trainspotting
A classic movie with a great soundtrack too, you MUST see it
9
Reservoir Dogs (,  R)
Reservoir Dogs
Great story by Tarantino again
10
Ringu ( Ring) (1998,  Unrated)
Ringu ( Ring)
One of the best japanese horror films, you dont need to see the american version
11
Four Rooms (1996,  R)
Four Rooms
four great stories by for great directors... I think the best chapter is the one by Tarantino
12
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
C'mon we all love that movie!
13
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
Mars Attacks!
Hilarious!
14
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
Great and addictive, let's do the time warp! A musical comedy based on some famous horror movies, with a transvestite touch
15
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
I really like this movie, specially the ending... Edward norton has a great perfomance in this movie!
16
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
The Nightmare Before Christmas
GREAT stop-motion movie... the characters, the music, everything is great!
17
The Exorcist (1973,  R)
The Exorcist
Just AWESOME!
18
Saw (2004,  R)
Saw
Just the best one of the series, brilliant ending, I love movies with "surprise"!
19
Crash (2004,  R)
Crash
LOVED this move, you MUST see it!!
20
Cube (1998,  R)
Cube
relly original movie
21
Das Experiment (The Experiment) (2001,  R)
22
Dark City (1998,  R)
Dark City
Awesome sci-fi movie... pretty similar to Matrix, i love it!
23
Blade Runner (1982,  R)
Blade Runner
I just saw the "Final Cut" version, and I really enjoyed it. I've seen this movie lots of times and I just keep thinking its awesome... awesome plot, awesome acting, awesome directing, and the most awesome thing is that it looks pretty futuristic and cool iven it was made in 1982

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments