Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  1. SithLord93
  2. Andrea

Give list a short description

  SithLord93's Rating My Rating
1
Idle Hands (1999,  R)
Idle Hands 5.0 Stars
OMG!! I LOVE THIS MOVIE!!
Click to Rate
2
Doragon bôru Z 11: Sûpâ senshi gekiha! Katsu no wa ore da (Dragon Ball Z: Bio-Broly) (1994,  Unrated)
Doragon bôru Z 11: Sûpâ senshi gekiha! Katsu no wa ore da (Dragon Ball Z: Bio-Broly) 5.0 Stars
I love Dragonball Z
Click to Rate
3
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 5.0 Stars
Phwew!! Ewan is so hot in this movie
Click to Rate
4
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 5.0 Stars
STAR WARS IS THE BEST!!
Click to Rate
5
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Moulin Rouge! 5.0 Stars
i love this movie. ewan mcgregor is so hot..and he's a GREAT singer..LOVE IT!!
Click to Rate
6
The Island (2005,  PG-13)
The Island 5.0 Stars
I love this movie!! "That tongue thing is amazing"
Click to Rate
7
Life as a House (2001,  R)
Life as a House 5.0 Stars
I love this movie
Click to Rate
8
Family Guy - Blue Harvest (2008,  Unrated)
Family Guy - Blue Harvest 5.0 Stars
HAHA!! this movie is funny..i laughed so hard that "I sithed my pants" :D
Click to Rate
9
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 5.0 Stars
Not as good as The Phantom Menace or Revenge of the Sith..but its still pretty good
Click to Rate
10
Shaun of the Dead (2004,  R)
Shaun of the Dead 5.0 Stars
One of my favorites
Click to Rate
11
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
12
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
13
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
14
The Boondock Saints (1999,  R)
The Boondock Saints 5.0 Stars
Phwew!! The Boondock Saints boys are hot
Click to Rate
15
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
The Simpsons Movie 4.5 Stars
I love spider pig
Click to Rate
16
Shattered Glass (2003,  PG-13)
Click to Rate
17
Robots (2005,  PG)
Click to Rate
18
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix 5.0 Stars
this is one of the best harry potter movies
Click to Rate
19
Big Fish (2003,  PG-13)
Click to Rate
20
Epic Movie (2007,  PG-13)
Click to Rate
21
Nightwatch (1998,  R)
Click to Rate
22
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
23
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
25
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 2.0 Stars
The best Pirates movie..I hate the other ones
Click to Rate
26
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember 4.5 Stars
pretty good movie..shane west is really hot in this movie
Click to Rate
27
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You 5.0 Stars
Good movie..Heath was my favorite in this movie
Click to Rate
28
Wedding Crashers (2005,  R)
Wedding Crashers 3.5 Stars
this was a funny movie
Click to Rate
29
The Emperor's New Groove (2000,  G)
The Emperor's New Groove 2.5 Stars
I used to love this movie when I was little
Click to Rate
30
Without A Paddle (2004,  PG-13)
Click to Rate
31
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Click to Rate
32
A Cinderella Story (2004,  PG)
Click to Rate
33
Over the Hedge (2006,  PG)
Click to Rate
34
The Lion King (1994,  G)
Click to Rate
35
The Lion King 1 1/2 (2004,  G)
Click to Rate
36
Harold & Kumar Go to White Castle (,  G)
Click to Rate
37
The Exorcism of Emily Rose (2005,  PG-13)
Click to Rate
38
The Benchwarmers (2006,  PG-13)
Click to Rate
39
Liar Liar (1997,  PG-13)
Click to Rate
40
Accepted (2006,  PG-13)
Click to Rate
41
Major Payne (1995,  PG-13)
Click to Rate
42
Back to the Future (1985,  PG)
Click to Rate
43
Back to the Future Part II (1989,  PG)
Click to Rate
44
50 First Dates (2004,  PG-13)
Click to Rate
45
See Spot Run (2001,  PG)
Click to Rate
46
Poltergeist (1982,  PG)
Click to Rate
47
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) (2001,  R)
Click to Rate
48
Sorority Boys (2002,  R)
Click to Rate
49
Madagascar (2005,  PG)
Click to Rate
50
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
Click to Rate
51
Little Black Book (2004,  PG-13)
Click to Rate
52
Fun With Dick and Jane (2005,  PG-13)
Click to Rate
53
Hide and Seek (2005,  R)
Click to Rate
54
Ace Ventura: Pet Detective (1994,  PG-13)