My Favorite Movies


  DeadPixel's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
2
Back to the Future (1985,  PG)
3
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
4
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
5
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
6
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
7
The Italian Job (2003,  PG-13)
8
Back to the Future Part II (1989,  PG)
9
There's Something About Mary (1998,  R)
10
Inside Man (2006,  R)
Inside Man
one of my favorite movies
11
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
12
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
14
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
Ocean's Thirteen
The gang returns to Vegas, thats all you can ask for
15
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
16
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
17
Batman (1989,  PG-13)
18
Batman Returns (1992,  PG-13)
19
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins
yeah the big return of the dark knight
20
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
21
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
22
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
23
Jumanji (1995,  PG)
24
The Hot Chick (2002,  PG-13)
The Hot Chick
oh my god another awesome movie i love the Adam Sandler character
25
The Prestige (2006,  PG-13)
The Prestige
best movie ever i love the twist
26
Old School (2003,  R)
27
Spider-Man (2002,  PG-13)
28
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Spider-Man 2
awesome
29
X2 (2003,  PG-13)
30
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
31
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
32
Jurassic Park (1993,  PG-13)
33
Toy Story (1995,  G)
34
Toy Story 2 (1999,  G)
35
Monsters, Inc. (2001,  G)
36
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
the first and the second rules but i lost interest after seeing the prisoner of azkaban
37
Rat Race (2001,  PG-13)
38
Johnny English (2003,  PG)
39
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
one of the best movies of all time
40
Scent of a Woman (1992,  R)
41
Casino Royale (2006,  PG-13)
42
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
43
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
44
The Island (2005,  PG-13)
45
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
46
The Fifth Element (1997,  PG-13)
47
Ghost (1990,  R)
48
Great Expectations (1998,  R)
49
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
omg after years of seen this movie i still think that is one of the best Sci-Fi movies that exist
50
The Departed (2006,  R)
The Departed
awesome movie
51
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Not really the best one of the series but is a decent movie after i saw the order of the phoenix i started reading the books again because i had only read 1-4 but after reading the order of the phoenix i think its not really a good adaptation of the book a lot of things were ignored just like in the case of the prisoner of azkaban and the goblet of fire but now that i have read the whole series im really waiting for the Half-Blood Prince and the Deathly Hallows
52
Mission Impossible (1996,  PG-13)
53
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
Wow i was'nt expecting too much of this movie and they changed my opinion.


And i really think that the best of the movie is Megan Fox
54
Matchstick Men (2003,  PG-13)
55
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
56
Collateral (2004,  R)
Collateral
one of my favorite movies
57
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
deserves 10 stars
58
American Psycho (2000,  R)
American Psycho
confusing really confusing
59
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump
one of my favorite movies i love it
60
The Game (1997,  R)
61
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
62
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
63
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
64
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
65
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
66
King Kong (2005,  PG-13)
67
Point Break (1991,  R)
68
Primal Fear (1996,  R)
Primal Fear
Edward Norton in his classic double personality role.
Great plot, great cast and with one of the best movie twists ever
69
The Shawshank Redemption (1994,  R)
70
The Fugitive (1993,  PG-13)
71
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
72
Interview with the Vampire (1994,  R)
73
U.S. Marshals (1997,  PG-13)
74
Men in Black (1997,  PG-13)
75
Minority Report (2002,  PG-13)
76
Back to the Future Part III (1990,  PG)
77
The Terminator (1984,  R)
78
Ratatouille (2007,  G)
79
Seven (Se7en) (1995,  R)
80
The Others (2001,  PG-13)
81
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
The Sixth Sense
i see dead people
82
Finding Nemo (2003,  G)
83
50 First Dates (2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments