Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Deanna42748470's Rating My Rating
1
Benny & Joon (1993,  PG)
Click to Rate
2
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
Click to Rate
3
300 (2007,  R)
Click to Rate
4
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
Click to Rate
5
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
Click to Rate
6
A Walk to Remember (2002,  PG)
Click to Rate
7
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Click to Rate
8
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
Click to Rate
9
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
Click to Rate
10
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
Click to Rate
11
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
12
Black Hawk Down (2001,  R)
Click to Rate
13
Blazing Saddles (1974,  R)
Click to Rate
14
Blow (2001,  R)
Click to Rate
15
Brokeback Mountain (2005,  R)
Click to Rate
16
Chocolat (2000,  PG-13)
Click to Rate
17
Cry Baby (1990,  PG-13)
Click to Rate
18
Dead Poets Society (1989,  PG)
Click to Rate
19
Disney's Aladdin (1992,  G)
Click to Rate
20
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
21
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
22
Elizabethtown (2005,  PG-13)
Click to Rate
23
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
24
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
Click to Rate
25
Fantastic Four (2005,  PG-13)
Click to Rate
26
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Click to Rate
27
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Click to Rate
28
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
29
Girl, Interrupted (1999,  R)
Click to Rate
30
Halloween (1978,  R)
Click to Rate
31
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
Click to Rate
32
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
33
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
34
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Click to Rate
35
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
36
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
37
High School Musical (2006,  Unrated)
Click to Rate
38
Hitch (2005,  PG-13)
Click to Rate
39
Hook (1991,  PG)
Click to Rate
40
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
Click to Rate
41
Interview with the Vampire (1994,  R)
Click to Rate
42
Jarhead (2005,  R)
Click to Rate
43
Juno (2007,  PG-13)
Click to Rate
44
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
Click to Rate
45
Knocked Up (2007,  R)
Click to Rate
46
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Click to Rate
47
Lord of War (2005,  R)
Click to Rate
48
Love Actually (2003,  R)
Click to Rate
49
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Click to Rate
50
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
51
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Click to Rate
52
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate
53
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
Click to Rate
54