My Favorite Movies
| degRachelVigilantede's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 2 |
Pi (1998, R) |
|
| 3 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 4 |
Party Monster (2003, R) |
|
| 5 |
Transamerica (2005, R) |
|
| 6 |
Gattaca (1997, PG-13) |
|
| 7 |
The Chumscrubber (2005, R) |
|
| 8 |
Brick (2006, R) |
|
| 9 |
Idle Hands (1999, R) |
|
| 10 |
Teaching Mrs. Tingle (1999, PG-13) |
|
| 11 |
Hard Candy (2006, R) |
|
| 12 |
Honky Tonk Freeway (1981, PG) |
|
| 13 |
Scoop (2006, PG-13) |
|
| 14 |
Tape (2001, R) |
|
| 15 |
10 (1979, R) |
|
| 16 |
Dogma (1999, R) |
|
| 17 |
House of 9 (2005, R) |
|
| 18 |
House of Cards (1992, PG-13) |
|
| 19 |
American Psycho (2000, R) |
|
| 20 |
The Machinist (2004, R) |
|
| 21 |
Panic (2000, R) |
|
| 22 |
MirrorMask (2005, PG) |
|
| 23 |
Jam (2006, Unrated) |
|
| 24 |
Sliding Doors (1998, R) |
|
| 25 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 26 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 27 |
Michael Clayton (2007, R) |
|
| 28 |
Alpha Dog (2007, R) |
|
| 29 |
Mystery Date (1991, PG-13) |
|
| 30 |
The Odyssey (1997, PG-13) |
|
| 31 |
300 (2007, R) |
|
| 32 |
Rat (2000, PG) |
|
| 33 |
Lorenzo's Oil (1992, PG-13) |
|
| 34 |
Breach (2007, PG-13) |
|
| 35 |
Stay (2005, R) |
|
| 36 |
Fracture (2007, R) |
|
| 37 |
Hostage (2005, R) |
|
| 38 |
Panic Room (2002, R) |
|
| 39 |
Rain Man (1988, R) |
|
| 40 |
Memoirs of a Geisha (2005, PG-13) |
|
| 41 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
| 42 |
Freedomland (2006, R) |
|
| 43 |
Hollywoodland (2006, R) |
|
| 44 |
See No Evil (2006, R) |
|
| 45 |
Thank You For Smoking (2006, R) |
|
| 46 |
Little Children (2006, R) |
|
| 47 |
Notes on a Scandal (2006, R) |
|
| 48 |
Babel (2006, R) |
|
| 49 |
Cabin Fever (2002, R) |
|
| 50 |
Pumpkin (2002, R) |
|
| 51 |
Natural Born Killers (1994, NC-17) |
|
| 52 |
21 (2008, PG-13) |
|
| 53 |
Lucky Number Slevin (2006, R) |
|
| 54 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 55 |
The Night Listener (2006, R) |
|
| 56 |
The Man Who Fell to Earth (1976, R) |
|
| 57 |
Idiocracy (2006, R) |
|
| 58 |
Don't Touch My Daughter (1991, PG-13) |
|
| 59 |
Duane Hopwood (2005, R) |
|
| 60 |
Serpico (1973, R) |
|
| 61 |
Rhinoceros (1974, PG) |
|
| 62 |
The Full Monty (1997, R) |
|
| 63 |
Sophie's Choice (1982, R) |
|
| 64 |
Being John Malkovich (1999, R) |
|
| 65 |
Kung Fu Hustle (2005, R) |
|
| 66 |
A Scanner Darkly (2006, R) |
|
| 67 |
Tideland (2006, R) |
|
| 68 |
The Crying Game (1992, R) |
|
| 69 |
Flash Gordon (1980, PG) |
|
| 70 |
Charlie's Angels (2000, PG-13) |
|
| 71 |
Cellular (2004, PG-13) |
|
| 72 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 73 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
| 74 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
| 75 |
The Jacket (2005, R) |
|
| 76 |
Firewall (2006, PG-13) |
|
| 77 |
Romeo Must Die (2000, R) |
|
| 78 |
The Protector (1985, R) |
|
| 79 |
Fearless (1993, R) |
|
| 80 |
The Game (1997, R) |
|
| 81 |
William (2007, Unrated) |
|
| 82 |
Grease (1978, PG) |
|
| 83 |
Hairspray (1988, PG) |
|
| 84 |
Rent (2005, PG-13) |
|
| 85 |
Mulan (1998, G) |
|
| 86 |
The Iron Giant (1999, PG) |



















































































