My Favorite Movies


  deiselima's Rating My Rating
1
The Fountain (2006,  PG-13)
2
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Little Miss Sunshine
The story of this messed-up family, all together inside a yellow van, trying to get to a beauty contest on which the cute little girl is going to take part in, just seduces you scene after scene.

The movie discusses so many themes, but above all the question is: what does having success mean? Success can have a totally different meaning, and life can be so much easier.

I loved this movie, actors are all great, script is marvellous. Watch it and you won't regret it :)
3
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
4
Crash (2004,  R)
Crash
Certainly deserved its oscar.
One of the best movies ever!
5
The Lion King (1994,  G)
The Lion King
Hakuna Matata!
Best disney movie ever!
Best sound track on a disney movie ever!
6
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
7
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
8
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
9
The Shining (1980,  R)
10
V for Vendetta (2006,  R)
11
Sin City (2005,  R)
12
Mystic River (2003,  R)
13
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
14
Lost In Translation (2003,  R)
Lost In Translation
This movie reminded me of something that happened to myself, not in Tokyo but in Caracas.
Script is so simple and yet so real.
Sofia Copola made a great first movie.
15
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
16
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Script is so original!!
And the question makes you wonder.... Is it worth to delete memories from your mind? Would you do anything on a different way?? Somehow, this reminds me of Nietzche's eternal return...
Kate Winslet is just great, and Jim Carrey, except for one scene, seems like a normal actor.
Just great!
17
Being John Malkovich (1999,  R)
18
A Clockwork Orange (1971,  R)
19
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
20
Amores Perros (2001,  R)
Amores Perros
First and best movie by Alejandro Iñarritu. He tried the same formula again twice, but both were not that successful, in my opinion.
Amores Perros is almost perfect - maybe this was the director's main fault... the others just seem not so good.
21
Contact (1997,  PG)
Contact
I read the book first, and loved it.
Film is great. Only fault was to end the movie before the end of the history... you have to read the book to know what i mean.
22
Almost Famous (2000,  R)
23
El Hijo de la novia (Son of the Bride) (2002,  R)
El Hijo de la novia (Son of the Bride)
This is the kind of movie that makes you laugh and cry on the same proportion.
It's all about us, always confused human beings, trying to figure out what is really important in life, instead of just living without asking why. I definetly recommend it!!
24
Dogville (2003,  R)
Dogville
This is that kind of movie you'd better not know a lot about before watching. Let it surprise you. Just three things to be said: it's amazing, will surprise you, and definetly will give you much to think about.
25
Before Sunrise (1995,  R)
Before Sunrise
This and "Before sunset" are probably the most romantic movies ever!!
Just GREAT, GREAT, GREAT.
Makes you wanna travel by train through europe over and over, until this happens to you too :)
26
Before Sunset (2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments