My Favorite Movies
| DelayedReality's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Iron Man (2008, PG-13)
I absolutely loved this movie. Even though Ghost Rider is my favourite comic (and Iron Man comes in at a #5 position), this movie blew Ghost Rider's movie away by a long shot. The action, effects and story were all top notch...Robert Downey Jr, who has rarely made impressions on me beyond his singing career, actually impressed the hell out of me as Tony Stark. After seeing the movie, I realized that he was the only actor who could play the ultimate playboy. |
|
| 2 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
| 3 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |
|
| 4 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 5 |
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) (2001, R) |
|
| 6 |
Robin Hood (1973, G) |
|
| 7 |
The Phantom of the Opera (2004, PG-13) |
|
| 8 |
The Transporter (2002, PG-13) |
|
| 9 |
Top Gun (1986, PG) |
|
| 10 |
The Crow (1994, R) |
|
| 11 |
Kate & Leopold (2001, PG-13) |
|
| 12 |
Game of Death (1978, R) |
|
| 13 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 14 |
U-571 (2000, PG-13) |
|
| 15 |
Gangs of New York (2002, R) |
|
| 16 |
The Musketeer (2001, PG-13) |
|
| 17 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
| 18 |
Ed Wood (1994, R) |
|
| 19 |
Moulin Rouge (1952, Unrated) |
|
| 20 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
| 21 |
Bullitt (1968, PG) |
|
| 22 |
Constantine (2005, R) |
|
| 23 |
Omagh (2004, PG-13) |























