My Favorite Movies


  DemureArt's Rating My Rating
1
The Color Purple (1985,  PG-13)
2
The Matrix (1999,  R)
3
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
4
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
5
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
6
The Shawshank Redemption (1994,  R)
7
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
8
Gladiator (2000,  R)
9
The Silence of the Lambs (1991,  R)
10
Pulp Fiction (1994,  R)
11
Troy (2004,  R)
12
Aliens (1986,  R)
13
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
14
Clue (1985,  PG)
15
Antwone Fisher (2002,  PG-13)
16
Hot Fuzz (2007,  R)
17
Friday (1995,  R)
18
Bad Boys (1995,  R)
19
Die Hard (1988,  R)
20
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
21
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
23
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
24
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
25
Labyrinth (1986,  PG)
26
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
28
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
29
Noises Off... (1992,  PG-13)
30
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
The first time I saw this film I feel in love with it. It's a wonderful tale of a deception, betrayal and revenage. The main character, Edmond Dantes is a sincere man, a devoted worker, loving fiancee, true friend. But his wholesome natures turns to vice as he exacts his revenge against those who attempted to destroy his life. A terrific film!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments