My Favorite Movies
Bunch of movies I like
| DestroyDemonocracy's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Muse: H.A.A.R.P. (, Unrated) |
|
| 2 |
Help! (1965, G) |
|
| 3 |
A Hard Day's Night (1964, G) |
|
| 4 |
Yellow Submarine (1968, G) |
|
| 5 |
Magical Mystery Tour (1967, Unrated) |
|
| 6 |
I Wanna Hold Your Hand (1978, PG) |
|
| 7 |
Across the Universe (2007, PG-13) |
|
| 8 |
Disturbia (2007, PG-13) |
|
| 9 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
| 10 |
The Hitcher (2007, R) |
|
| 11 |
Alpha Dog (2007, R) |
|
| 12 |
The Invisible (2007, PG-13) |
|
| 13 |
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006, R) |
|
| 14 |
Shooter (2007, R) |
|
| 15 |
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006, R) |
|
| 16 |
The Chumscrubber (2005, R) |
|
| 17 |
Hostage (2005, R) |
|
| 18 |
Show Me (2005, R) |
|
| 19 |
Gypsy 83 (2001, R) |
|
| 20 |
War of the Worlds (2005, PG-13) |
|
| 21 |
The Night Listener (2006, R) |
|
| 22 |
A Simple Curve (, Unrated) |
|
| 23 |
Billy Elliot (2000, R) |
|
| 24 |
Deathwatch (2002, R) |
|
| 25 |
Undertow (2004, R) |
|
| 26 |
Dear Wendy (2005, Unrated) |
|
| 27 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 28 |
Bang Bang You're Dead (2002, Unrated) |
|
| 29 |
Stay Alive (2006, PG-13) |
|
| 30 |
Running Scared (2006, R) |
|
| 31 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 32 |
The Hills Have Eyes (2006, R) |
|
| 33 |
See No Evil (2006, R) |
|
| 34 |
Underworld: Evolution (2006, R) |
|
| 35 |
Underworld (2003, R) |
|
| 36 |
Evolution (2001, PG-13) |
|
| 37 |
Panic Room (2002, R) |
|
| 38 |
Secret Window (2004, PG-13) |
|
| 39 |
The Fast and the Furious (2001, PG-13) |
|
| 40 |
Saw II (2005, R) |
|
| 41 |
Domestic Disturbance (2001, PG-13) |
|
| 42 |
Harold & Kumar Go to White Castle (2004, R) |
|
| 43 |
Saw (2004, R) |
|
| 44 |
Stealth (2005, PG-13) |
|
| 45 |
Cry Wolf (2005, PG-13) |
|
| 46 |
An Unfinished Life (2005, PG-13) |
|
| 47 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
| 48 |
Four Brothers (2005, R) |
|
| 49 |
Sahara (2005, PG-13) |
|
| 50 |
Boogeyman (2005, PG-13) |
|
| 51 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 52 |
Lords of Dogtown (2005, PG-13) |
|
| 53 |
Down in the Valley (2005, R) |
|
| 54 |
A Dirty Shame (2004, NC-17) |
|
| 55 |
The Brothers Grimm (2005, PG-13) |
|
| 56 |
House of Wax (2005, R) |
|
| 57 |
Unleashed (Danny the Dog) (2005, R) |
|
| 58 |
The Ringer (2005, PG-13) |
|
| 59 |
Daltry Calhoun (2005, PG-13) |
|
| 60 |
Walking Tall (2004, PG-13) |
|
| 61 |
The Dukes of Hazzard (2005, PG-13) |
|
| 62 |
Cursed (2004, PG-13) |
|
| 63 |
10th and Wolf (2006, R) |
|
| 64 |
Waiting (2005, R) |
|
| 65 |
Pulse (2006, PG-13) |
|
| 66 |
Dude Where's the Party (2003, Unrated) |
|
| 67 |
National Lampoon Presents Dorm Daze (2003, Unrated) |
|
| 68 |
Dude, Where's My Car? (2000, PG-13) |
|
| 69 |
Not Another Teen Movie (2001, R) |
|
| 70 |
American Pie (1999, R) |
|
| 71 |
Home Fries (1998, PG-13) |
|
| 72 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
| 73 |
I Know What You Did Last Summer (1997, R) |
|
| 74 |
Shriek if You Know What I Did Last Friday the 13th (2000, R) |
|
| 75 |
Birth (2004, R) |
|
| 76 |
The Bourne Supremacy (2004, PG-13) |
|
| 77 |
The Butterfly Effect (2004, R) |
|
| 78 |
American Pie 2 (2001, R) |
|
| 79 |
American Wedding (2003, R) |
|
| 80 |
American Pie Presents - Band Camp (2005, R) |
|
| 81 |
The Entity (1982, R) |
|
| 82 |
A History of Violence (2005, R) |
|
| 83 |
Transamerica (2005, R) |
|
| 84 |
2 Fast 2 Furious (2003, PG-13) |
|
| 85 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006, PG-13) |
|
| 86 |
Final Destination (2000, R) |
|
| 87 |
Final Destination 2 (2003, R) |
|
| 88 |
Final Destination 3 (2006, R) |
|
| 89 |
The Faculty (1998, R) |
|
| 90 |
Silent Hill (2006, R) |
|
| 91 |
Constantine (2005, R) |
|
| 92 |
Thank You For Smoking (2006, R) |
|
| 93 |
Scary Movie 3 (2003, PG-13) |
|
| 94 |
Thumbsucker (2005, R) |
|
| 95 |
Take the Lead (2006, PG-13) |
|
| 96 |
Poseidon (2006, PG-13) |
|
| 97 |
Scary Movie 2 (2001, R) |
|
| 98 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 99 |
Jackass - The Movie (2002, R) |
|
| 100 |
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) (2002, R) |
|
| 101 |
An American Haunting (2006, PG-13) |
|
| 102 |
Scary Movie 4 (2006, PG-13) |
|
| 103 |
Scary Movie (2000, R) |
|
| 104 |
The Benchwarmers (2006, PG-13) |
|
| 105 |
X-Men: The Last Stand (2006, PG-13) |
|
| 106 |
King Kong (2005, PG-13) |
|
| 107 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 108 |
The Fog (2005, PG-13) |
|
| 109 |
Red Eye (2005, PG-13) |
|
| 110 |
Failure to Launch (2006, PG-13) |
|
| 111 |
The Texas Chainsaw Massacre (2003, R) |
|
| 112 |
Venom (2005, R) |
|
| 113 |
Firewall (2006, PG-13) |
|
| 114 |
The Omen (2006, R) |
|
| 115 |
The Amityville Horror (2005, R) |
|
| 116 |
Grind (2003, PG-13) |
|
| 117 |
Kiss Kiss, Bang Bang (2005, R) |
|
| 118 |
The 40 Year Old Virgin (2005, R) |
|
| 119 |
Godsend (2003, PG-13) |
|
| 120 |
Saw III (2006, R) |
|
| 121 |
The Glass House (2001, PG-13) |
|
| 122 |
Pay It Forward (2000, PG-13) |
|
| 123 |
Urban Legends - Bloody Mary (2005, R) |
|
| 124 |
School for Scoundrels (2006, PG-13) |
|
| 125 |
Clerks II (2006, R) |
|
| 126 |
Brick (2006, R) |
|
| 127 |
Trapped (2002, R) |
|
| 128 |
Love Comes to the Executioner (2006, R) |
|
| 129 |
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006, PG-13) |
|
| 130 |
The Da Vinci Code (2006, PG-13) |
|
| 131 |
The Punisher (2004, R) |
|
| 132 |
Jackass: Number Two (2006, R) |
|
| 133 |
Bon Cop, Bad Cop (2006, Unrated) |
|
| 134 |
The Descent (2006, R) |
|
| 135 |
National Lampoon's TV: The Movie (2006, R) |
|
| 136 |
Hard Candy (2006, R) |
|
| 137 |
Shallow Ground (2004, R) |
|
| 138 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006, R) |
|
| 139 |
Let's Go To Prison (2006, R) |
|
| 140 |
The Nightmare Before Christmas (2008, PG) |
|
| 141 |
Tim Burton's Corpse Bride (2005, PG) |
|
| 142 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 143 |
Turistas (Paradise Lost) (2006, R) |
|
| 144 |
Bobby (2006, R) |
|
| 145 |
Brokedown Palace (1999, PG-13) |
|
| 146 |
Nancy Drew (2007, PG) |
|
| 147 |
Premonition (2007, PG-13) |
|
| 148 |
The Hills Have Eyes II (The Hills Have Eyes 2) (2007, R) |
|
| 149 |
The Number 23 (2007, R) |
|
| 150 |
300 (2007, R) |
|
| 151 |
My Little Eye (2002, R) |
|
| 152 |
Casino Royale (2006, PG-13) |
|
| 153 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
| 154 |
Mr. Deeds (2002, PG-13) |
|
| 155 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 156 |
Employee of the Month (2006, PG-13) |
|
| 157 |
Eragon (2006, PG) |
|
| 158 |
Epic Movie (2007, PG-13) |
|
| 159 |
Joy Ride (Road Kill) (2001, R) |
|
| 160 |
A Guide to Recognizing Your Saints (2006, R) |
|
| 161 |
Jeepers Creepers (2001, R) |
|
| 162 |
Gridiron Gang (2006, PG-13) |
|
| 163 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 164 |
Smokin' Aces (2007, R) |
|
| 165 |
Half Nelson (2006, R) |
|
| 166 |
X2 (2003, PG-13) |
|
| 167 |
Lonely Hearts (2006, R) |
|
| 168 |
Hot Fuzz (2007, R) |
|
| 169 |
Played (2006, R) |
|
| 170 |
Zodiac (2007, R) |









































































































































































