My Favorite Movies
| DevilVX's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996, R) |
|
| 2 |
Ghost in the Shell 2 - Innocence (2004, PG-13) |
|
| 3 |
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex (, Unrated) |
|
| 4 |
Ninja Scroll (1995, Unrated) |
|
| 5 |
Final Fantasy VII - Advent Children (2006, PG-13) |
|
| 6 |
Underworld: Evolution (2006, R) |
|
| 7 |
Resident Evil (2002, R) |
|
| 8 |
Resident Evil - Apocalypse (2004, R) |
|
| 9 |
The Nightmare Before Christmas (2008, PG) |
|
| 10 |
Tim Burton's Corpse Bride (2005, PG) |
|
| 11 |
Silent Hill (2006, R) |
|
| 12 |
The Terminator (1984, R) |
|
| 13 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|
| 14 |
Underworld (2003, R) |
|
| 15 |
Tekken: The Motion Picture (1998, Unrated) |
|
| 16 |
Akira (1988, R) |
|
| 17 |
Perfect Blue (1999, R) |
|
| 18 |
Street Fighter II: The Animated Movie (1996, Unrated) |
|
| 19 |
Street Fighter Alpha - The Movie (2000, Unrated) |
|
| 20 |
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) (2003, R) |
|
| 21 |
Cowboy Bebop Remix - Vol. 1 (, Unrated) |
|
| 22 |
Coraline (2009, PG) |






















