My Favorite Movies
| dfreebyrd59's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 2 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 3 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 4 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
| 5 |
The Poseidon Adventure (1972, PG) |
|
| 6 |
The Towering Inferno (1974, PG) |
|
| 7 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 8 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 9 |
300 (2007, R) |
|
| 10 |
Constantine (2005, R) |
|
| 11 |
Grease (1978, PG) |
|
| 12 |
Eragon (2006, PG) |
|
| 13 |
The Good Shepherd (2006, R) |
|
| 14 |
The Butterfly Effect (2004, R) |
|
| 15 |
Chicago (2002, PG-13) |
|
| 16 |
Derailed (2005, R) |
|
| 17 |
The Crocodile Hunter - Collision Course (2002, PG) |
|
| 18 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
| 19 |
Man of the Year (2006, PG-13) |
|
| 20 |
The Beach (2000, R) |
|
| 21 |
Brokedown Palace (1999, PG-13) |
|
| 22 |
Mystic River (2003, R) |
|
| 23 |
Colors (1988, R) |
|
| 24 |
Nell (1994, PG-13) |
|
| 25 |
Panic Room (2002, R) |
|
| 26 |
High Crimes (2002, PG-13) |
|
| 27 |
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood (2002, PG-13) |
|
| 28 |
Flags of Our Fathers (2006, R) |
|
| 29 |
Elizabeth (1998, R) |
|
| 30 |
Titus (1999, R) |
|
| 31 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 32 |
Cold Creek Manor (2003, R) |
|
| 33 |
Cape Fear (1991, R) |
|
| 34 |
Secret Window (2004, PG-13) |
|
| 35 |
Cliffhanger (1993, R) |
|
| 36 |
The Pursuit of Happyness (2006, PG-13) |
|
| 37 |
The Queen (2006, PG-13) |
|
| 38 |
Mr. Brooks (2007, R) |
|
| 39 |
Dreamgirls (2006, PG-13) |
|
| 40 |
The Da Vinci Code (2006, PG-13) |
|
| 41 |
The Painted Veil (2006, PG-13) |
|
| 42 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13) |
|
| 43 |
The Last Castle (2001, R) |
|
| 44 |
The Pledge (2001, R) |
|
| 45 |
Letters from Iwo Jima (2006, R) |
|
| 46 |
Live Free or Die Hard (2007, PG-13) |
|
| 47 |
Blood Diamond (2006, R) |
|
| 48 |
Catch and Release (2007, PG-13) |
|
| 49 |
Night at the Museum (2006, PG) |
|
| 50 |
Little Children (2006, R) |
|
| 51 |
Once Upon a Time in Mexico (2003, R) |
|
| 52 |
Stranger Than Fiction (2006, PG-13) |
|
| 53 |
The Guardian (2006, PG-13) |
|
| 54 |
Viva Las Vegas (Love in Las Vegas) (1964, Unrated) |
|
| 55 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
| 56 |
Valley of the Dolls (1967, PG-13) |
|
| 57 |
In Her Shoes (2005, PG-13) |
|
| 58 |
Night Crossing (1982, PG) |
|
| 59 |
Broken Bridges (2006, PG-13) |
|
| 60 |
The Haunting (1999, PG-13) |
|
| 61 |
Noel (2004, PG) |
|
| 62 |
Wild Orchid (1990, R) |
|
| 63 |
We Were Soldiers (2002, R) |
|
| 64 |
Sahara (2005, PG-13) |
|
| 65 |
The Wedding Planner (2001, PG-13) |
|
| 66 |
Thunder Road (1958, PG) |
|
| 67 |
Nightkill (Night Kill) (1980, R) |
|
| 68 |
The Bourne Identity (1988, Unrated) |
|
| 69 |
The Hours (2002, PG-13) |
|
| 70 |
The Messengers (2007, PG-13) |
|
| 71 |
Premonition (2007, PG-13) |
|
| 72 |
Children of Men (2006, R) |
|
| 73 |
Message in a Bottle (1999, PG-13) |
|
| 74 |
Perfect Stranger (2007, R) |
|
| 75 |
Click (2006, PG-13) |
|
| 76 |
Reign Over Me (2007, R) |
|
| 77 |
Some Mother's Son (1996, R) |
|
| 78 |
A Good Year (2006, PG-13) |
|
| 79 |
A Christmas Carol: The Musical (2005, G) |
|
| 80 |
Michael Clayton (2007, R) |
|
| 81 |
Pineapple Express (2008, R) |
|
| 82 |
The Magdalene Sisters (2003, R) |
|
| 83 |
The Riddle (2007, Unrated) |
|
| 84 |
Casanova (2005, R) |
|
| 85 |
Edison, the Man (1940, Unrated) |
|
| 86 |
Gentleman's Agreement (1947, Unrated) |
|
| 87 |
Separate Tables (1958, Unrated) |
|
| 88 |
Changeling (2008, R) |
|
| 89 |
The White Countess (2005, PG-13) |
|
| 90 |
The Man Who Cried (2000, R) |
|
| 91 |
The Constant Gardener (2005, R) |
|
| 92 |
The Curious Case of Benjamin Button (2008, PG-13) |
|
| 93 |
Atonement (2007, R) |
|
| 94 |
City of Angels (1998, PG-13) |
|
| 95 |
From Hell (2001, R) |
|
| 96 |
Georgia Rule (2007, R) |
|
| 97 |
The Glass House (2001, PG-13) |
|
| 98 |
Magnolia (1999, R) |
|
| 99 |
The Hot Spot (1990, R) |
|
| 100 |
Aftermath: A Test of Love (1991, Unrated) |
|
| 101 |
The Golden Bowl (2000, R) |
|
| 102 |
Islander (2007, R) |
|
| 103 |
The Haunting in Connecticut (2009, PG-13) |
|
| 104 |
House On Haunted Hill (1959, Unrated) |
|
| 105 |
King Ralph (1991, PG) |
|
| 106 |
Evan Almighty (2007, PG) |
|
| 107 |
Rescue Dawn (2007, PG-13) |
|
| 108 |
X-Men Origins - Wolverine (2009, PG-13) |
|
| 109 |
Titanic (1996, PG-13) |
|
| 110 |
Mrs. Brown (1997, PG) |
|
| 111 |
Along Came a Spider (2001, R) |
|
| 112 |
All About Eve (1950, Unrated) |
|
| 113 |
The Barefoot Contessa (1954, Unrated) |
|
| 114 |
Confessions of a Shopaholic (2009, PG) |















































































































