My Favorite Movies


  dhaliwalialibali4387's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
All 3 Parts were really good!!!
2
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
All 3 Parts were really good!!!
3
The Lord of the Rings (1978,  PG)
4
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
All 3 Parts were really good!!!
5
Titanic (1997,  PG-13)
6
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
7
Kabhi Khushi Kabhie Gham (2001,  PG)
Kabhi Khushi Kabhie Gham
It was a wonderful movie!!!
8
Mujhse Dosti Karoge (2002,  Unrated)
Mujhse Dosti Karoge
It was a wonderful movie!!!
9
Kal Ho Naa Ho (2003,  Unrated)
Kal Ho Naa Ho
It was a wonderful movie!!!
10
Kuch Kuch Hota Hai (1998,  Unrated)
Kuch Kuch Hota Hai
It was a good movie!!!
11
Bunty Aur Babli (2005,  R)
Bunty Aur Babli
It was a wonderful movie!!!
12
No Entry (2005,  G)
No Entry
It was a wonderful movie!!!
13
Kuch Na Kaho (2003,  G)
Kuch Na Kaho
It was a nice movie!!!
14
Dhoom (2004,  Unrated)
Dhoom
It was nice but 2 was better.
15
Dhoom 2 (Dhoom:2) (2006,  Unrated)
Dhoom 2 (Dhoom:2)
I loved it!!! =)
16
Baabul (2006,  Unrated)
Baabul
It was a wonderful movie!!!
17
Don (2006,  Unrated)
Don
It was a good movie!!!
18
Jhoom Barabar Jhoom (Dance Baby Dance) (2007,  Unrated)
19
Baghban (2003,  Unrated)
Baghban
It was a nice movie!!!
20
Kaho Naa... Pyaar Hai (Say This Is Love) (2000,  Unrated)
21
Koi... Mil Gaya (I Found Someone) (2003,  G)
Koi... Mil Gaya (I Found Someone)
It was a nice movie!!!
22
Krrish (2006,  Unrated)
Krrish
It was a wonderful movie!!!
23
Kyon Ki (2005,  Unrated)
Kyon Ki
It was a wonderful movie!!!
24
Dosti: Friends Forever (,  Unrated)
25
Chalte Chalte (2003,  Unrated)
Chalte Chalte
It was a nice movie!!!
26
Main Hoon Na (2004,  G)
Main Hoon Na
It was a good movie!!!
27
Fanaa (2006,  Unrated)
28
Partner (2007,  Unrated)
29
Chori Chori Chupke Chupke (2001,  Unrated)
Chori Chori Chupke Chupke
It was a nice movie!!!
30
Bewafaa (2005,  Unrated)
Bewafaa
It was a good movie!!!
31
Na Tum Jaano Na Hum (2002,  Unrated)
Na Tum Jaano Na Hum
It was a nice movie!!!
32
Ta Ra Rum Pum (2007,  Unrated)
Ta Ra Rum Pum
It was a good movie!!!
33
Main Prem Ki Diwani Hoon (2003,  Unrated)
Main Prem Ki Diwani Hoon
It was a nice movie!!!
34
Dil To Pagal Hai (The Heart Is Crazy) (1997,  Unrated)
Dil To Pagal Hai (The Heart Is Crazy)
It was a good movie!!!
35
Dilwale Dulhania Le Jayenge (1995,  G)
Dilwale Dulhania Le Jayenge
It was a good movie!!!
36
Chori Chori (2003,  Unrated)
Chori Chori
It was a good movie!!!
37
Dil Ne Jise Aapna Kaha (2004,  Unrated)
Dil Ne Jise Aapna Kaha
It was a nice movie!!!
38
Hum Tum (2004,  Unrated)
Hum Tum
It was a nice movie!!!
39
Veer Zaara (Veer-Zaara) (2004,  Unrated)
Veer Zaara (Veer-Zaara)
It was a nice movie!!!
40
Waqt: The Race Against Time (2005,  Unrated)
Waqt: The Race Against Time
It was a good movie!!!
41
Dhaai Akshar Prem Ke (2000,  Unrated)
42
Guru (2007,  Unrated)
Guru
It was a good movie!!!
43
Bollywood Hollywood (2003,  PG-13)
Bollywood Hollywood
It was a nice movie!!!
44
Kyun...! Ho Gaya Na (2004,  Unrated)
Kyun...! Ho Gaya Na
It was an ok movie!!!
45
Hello Brother (1999,  Unrated)
Hello Brother
It was a nice movie!!!
46
Jeena Sirf Merre Liye (2002,  Unrated)
Jeena Sirf Merre Liye
It was a nice movie!!!
47
Lagaan - Once Upon a Time in India (2001,  PG)
Lagaan - Once Upon a Time in India
It was a nice movie!!!
48
Dil Apna Punjabi (,  Unrated)
49
Kabhi Alvida Naa Kehna (2006,  Unrated)
50
God Tussi Great Ho (2008,  Unrated)
51
Deewar (The Wall) (1954,  Unrated)
Deewar (The Wall)
It was a nice movie!!!
52
Fida (2004,  Unrated)
Fida
It was a nice movie!!!
53
Fiza (2000,  Unrated)
Fiza
It was a nice movie!!!
54
Dil Chahta Hai (2001,  Unrated)
55
Maine Pyar Kiya (I Fell In Love) (When Love Calls) (1989,  Unrated)
56
Hum Aapke Hain Koun...! (What Am I to You...!) (1994,  Unrated)
Hum Aapke Hain Koun...! (What Am I to You...!)
It was a good movie!!!
57
Hum Tumhare Hain Sanam (2002,  Unrated)
Hum Tumhare Hain Sanam
It was a nice movie!!!
58
Soldier (1998,  Unrated)
Soldier
It was a nice movie!!!
59
Humko Tumse Pyaar Hai (2006,  Unrated)
60
Kisna: The Warrior Poet (2005,  Unrated)
61
Shakti - The Power (2002,  Unrated)
62
Sirf Tum (1999,  Unrated)
63
Pinjar (2003,  Unrated)
64
Raja Hindustani (1996,  Unrated)
Raja Hindustani
It was a good movie!!!
65
Rang De Basanti (Paint it Yellow) (2006,  Unrated)
Rang De Basanti (Paint it Yellow)
It was a good movie!!!
66
Salaam-e-Ishq (2007,  Unrated)
67
Salaam Namaste (2005,  Unrated)
68
Marigold (2007,  PG-13)
69
Dostana (2008,  R)
70
Om Shanti Om (2007,  Unrated)
71
Race (2008,  Unrated)
72
Jaan-E-Mann (2006,  Unrated)
73
Taare Zameen Par (2007,  Unrated)
74
Thoda Pyaar Thoda Magic (A Litle Love, a Little Magic) (2008,  Unrated)
75
Bhootnath (1963,  Unrated)
76
Tashan (2008,  Unrated)
77
Kambakkht Ishq (Incredible Love) (2009,  Unrated)
78
Do Knot Disturb (2009,  Unrated)
79
U, Me Aur Hum (2008,  Unrated)
U, Me Aur Hum
It was nice, but too dull.
80
Dil Hai Tumhaara (2002,  G)
81
Paheli (2005,  G)
82
Yuvvraaj (2008,  Unrated)
83
Dhadkan (2000,  Unrated)
84
Bhool Bhulaiya (2007,  Unrated)
85
Jodhaa Akbar (2008,  Unrated)
86
Sarkar Raj (2008,  Unrated)
87
Singh Is Kinng (S.I.K.) (2008,  Unrated)
88
Love Aaj Kal (2009,  Unrated)
89
Dil Bole Hadippa! (My Heart Goes Hooray!) (2009,  Unrated)
90
Bluff Master (2005,  Unrated)
91
Main Aurr Mrs. Khanna (Mrs Khanna and I) (2009,  Unrated)
92
Maine Pyaar Kyun Kiya (2005,  Unrated)
93
Drona (2008,  Unrated)
94
Heyy Babyy (2007,  Unrated)
95
Krazzy 4 (2008,  Unrated)
96
Shaadi Karke Phas Gaya Yaar (2005,  Unrated)
97
Sat Sri Akal (2008,  Unrated)
98
Cheeni Kum (Less Sugar) (2007,  Unrated)
99
Phir Hera Pheri (2006,  Unrated)
100
Hashar (2008,  Unrated)
101
Welcome (2007,  PG)
102
8 X 10 Tasveer (2009,  Unrated)
103
Golmaal: Fun Unlimited (2006,  Unrated)
104
Yakeen (2005,  Unrated)
105
Khushi (2003,  Unrated)
106
Slumdog Millionaire (2008,  R)
107
Aap Mujhe Achche Lagne Lage (2002,  Unrated)
108
Kya Love Story Hai (2008,  Unrated)
Kya Love Story Hai
It was ok
109
Phir Bhi Dil Hai Hindustani (1999,  Unrated)
110
Tere Naam (2003,  Unrated)
Tere Naam
It was a nice movie!!!
111
Naqaab: Disguised Intentions (2007,  Unrated)
112
Taal (2000,  G)
113
Straight From the Heart (Hum Dil De Chuke Sanam) (1999,  Unrated)
114
Ek Ajnabee (2005,  Unrated)
115
Kaminey (2009,  Unrated)
116
The Soil Beckons (Mitti Awajaan Maardi) (,  Unrated)
117
Mera Pind (My Home) (2008,  Unrated)
118
Water (2008,  Unrated)
119
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
National Treasure: Book of Secrets
It was an awesome movie!!!
120
The Ron Clark Story (The Triumph) (2006,  PG)
121
You Don't Mess with the Zohan (2008,  PG-13)
122
Role Models (2008,  R)
123
Twilight (2008,  PG-13)
124
The Love Guru (2008,  PG-13)
The Love Guru
It was a hilarious movie!!
125
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
126
Toy Story & Toy Story 2 in 3D Double Feature (2009,  G)
127
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
128
Hostel: Part II (2007,  R)
129
The Number 23 (2007,  R)
130
Remember the Titans (2000,  PG)
131
The Stepfather (2009,  PG-13)
132
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
133
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
134
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
135
Shrek (2001,  PG)
136
Shrek 2 (2004,  PG)
137
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
138
Over the Hedge (2006,  PG)
139
Duplex (Our House) (2003,  PG-13)
140
Race to Witch Mountain (2009,  PG)
141
Duplicity (2009,  PG-13)
142
Ghost Rider (2007,  PG-13)
143
21 (2008,  PG-13)
144
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
145
The Hangover (2009,  R)
146
Poltergeist (1982,  PG)
147
One Missed Call (2008,  PG-13)
148
Friday the 13th (2009,  R)
149
Win A Date With Tad Hamilton! (2004,  PG-13)
150
Norbit (2007,  PG-13)
151
Child's Play (1988,  R)
152
Bride of Chucky (1998,  R)
153
Halloween - Resurrection (2002,  R)
154
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay (2008,  R)
155
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
156
Cheaper by the Dozen 2 (2005,  PG)
157
Bringing Down The House (2003,  PG-13)
158
Larry The Cable Guy - Git-R-Done (2004,  Unrated)
159
Click (2006,  PG-13)
160
Anger Management (2003,  PG-13)
161
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
162
Taxi (2004,  PG-13)
163
Disturbia (2007,  PG-13)
164
Along Came Polly (2004,  PG-13)
165
Last Holiday (2006,  PG-13)
166
Fun With Dick and Jane (2005,  PG-13)
167
Me, Myself & Irene (2000,  R)
168
I Love You, Man (2009,  R)
169
Obsessed (2009,  PG-13)
170
8MM (1999,  R)
171
Jerry Maguire (1996,  R)
172
17 Again (2009,  PG-13)
173
John Q (2002,  PG-13)
174
Imagine That (2009,  PG)
175
Drag Me to Hell (2009,  PG-13)
176
The Proposal (2009,  PG-13)
177
Paul Blart: Mall Cop (2009,  PG)
178
Mr. Nanny (1993,  PG)
179
Pleasantville (1998,  PG-13)
180
They Come Back (2007,  Unrated)
181
Fallen (1997,  R)
182
Three to Tango (1999,  PG-13)
183
A Lot Like Love (2005,  PG-13)
184
Zoom (2006,  PG)
185
Be Cool (2005,  PG-13)
186
Bob the Butler (2005,  PG)
187
Look Who's Talking (1989,  PG-13)
188
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
189
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
190
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
191
Marci X (2003,  R)
192
The Haunted Mansion (2003,  PG)
The Haunted Mansion
It was an OK movie
193
College Road Trip (2008,  G)
194
The Animal (2001,  PG-13)
195
Freaky Friday (2003,  PG)
196
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
197
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
198
Lady in the Water (2006,  PG-13)
199
Fast Food Nation (2006,  R)
200
Garam Masala (2005,  PG)
201
A Wednesday (2008,  Unrated)
202
Merry Christmas, Drake & Josh (2008,  Unrated)
203
Holiday in Handcuffs (2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments