My Favorite Movies

  dick109297529's Rating My Rating
1
The Dark Knight (2008,  PG-13)
Click to Rate
2
Re-Animator (1985,  R)
Click to Rate
3
Blue Velvet (1986,  R)
Click to Rate
4
American Psycho (2000,  R)
Click to Rate
5
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
6
Puppet Master III: Toulon's Revenge (1991,  R)
Click to Rate
7
Puppet Master II (Puppet Master 2: His Unholy Creations) (1990,  R)
Click to Rate
8
Puppet Master (1989,  R)
Click to Rate
9
Puppet Master IV (Puppet Master 4) (1993,  R)
Click to Rate
10
Puppet Master V (1994,  R)
Click to Rate
11
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Click to Rate
12
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
13
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
Click to Rate
14
A Dirty Shame (2004,  NC-17)
Click to Rate
15
Beyond Re-Animator (2003,  R)
Click to Rate
16
Upright Citizens Brigade – ASSSSCAT! (,  Unrated)
Click to Rate
17
Palindromes (2005,  Unrated)
Click to Rate
18
Lost Highway (1997,  R)
Click to Rate
19
Happiness (1998,  Unrated)
Click to Rate
20
The Departed (2006,  R)
Click to Rate
21
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
22
Child's Play 2 (1990,  R)
Click to Rate
23
The Bride of Re-Animator (1990,  R)
Click to Rate
24
Dagon (2001,  R)
Click to Rate
25
Martin & Orloff (2002,  Unrated)
Click to Rate
26
Puppet Master: The Legacy (2003,  Unrated)
Click to Rate
27
Where the Buffalo Roam (1980,  R)
Click to Rate
28
Taxi Driver (1976,  R)
Click to Rate
29
Reefer Madness - The Movie Musical (2005,  R)
Click to Rate
30
Retro Puppet Master (1999,  PG-13)
Click to Rate
31
Curse of the Puppet Master (1998,  R)
Click to Rate
32
Puppet Master vs Demonic Toys (Demonic Toys 3) (2008,  Unrated)
Click to Rate
33
Child's Play (1988,  R)
Click to Rate
34
Child's Play 3 (1991,  R)
Click to Rate
35
Storytelling (2001,  R)
Click to Rate
36
Welcome to the Dollhouse (1996,  R)
Click to Rate
37
Pink Flamingos (1972,  NC-17)
Click to Rate
38
Gummo (1997,  R)
Click to Rate
39
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
40
Bubba Ho-Tep (2003,  R)
Click to Rate
41
Super High Me (2007,  R)
Click to Rate
42
The Gingerdead Man (2005,  Unrated)
Click to Rate
43
The Gingerdead Man 2 (2008,  Unrated)
Click to Rate
44
Crash (2004,  R)
Click to Rate
45
Fritz the Cat (1972,  Unrated)
Click to Rate
46
Phantasm II (1988,  R)
Click to Rate
47
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
48
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Click to Rate
49
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
Click to Rate
50
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
Click to Rate
51
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
Click to Rate
52
Superbad (2007,  R)
Click to Rate
53
Super Troopers (2001,  R)
Click to Rate
54
Spaceballs (1987,  PG)
Click to Rate
55
Four Rooms (1995,  R)
Click to Rate
56
Constantine (2005,  R)
Click to Rate
57
1408 (2007,  PG-13)
Click to Rate
58
Blood Diamond (2006,  R)
Click to Rate
59
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Click to Rate
60
Requiem for a Dream (2000,  R)
Click to Rate
61
Scarface (1983,  R)
Click to Rate
62
Sin City (2005,  R)
Click to Rate
63
V for Vendetta (2006,  R)
Click to Rate
64