My Favorite Movies


  diogo02000's Rating My Rating
1
Batman (1989,  PG-13)
Batman
A great film, one great beginning for the return of the Batman.Despite of its little time of scene, Michael Keaton proves to be a good Batman, and the Joker kick ass, beyond of the beauties sets and the well history.
2
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins
Is the best batman movie.Handle what Frank Miller made in the dark knight returns(cacththe facts of the world in time)mix with a script the mayor and majestical performances. Prominence stops for Christian Bale as the Batman, Read Nesson as Ra's al Ghul and Cillian Murphy as the Scarecrow.
3
Batman Returns (1992,  PG-13)
Batman Returns
the perfect film.Everbody was almost perfects in its performances and history is more dark and superior to fist. Detachingt the final scene between the Batman and Penguin, where Michael Keaton proves because it is the man.
4
Batman Forever (1995,  PG-13)
Batman Forever
The entrance of Joel Schumacher brought changes the series, as the new Batman(Val Kilmer, in 2° more good performance of someone as Batman)the Riddler(great performance of Jim Carrey)e the arrival of the Robin.Despite of being lighter than the previous ones, the cut scenes would leave the film more dark, and with psicologicos subjects gone deep.Is more led that of the Tim Burton movies, but not bad.
5
Superman (1978,  PG)
Superman
perfect,in all of senses.one film done to take serius.
6
Timecop (1994,  R)
Timecop
this movie is part of my childwwod!
7
Johnny Mnemonic (1995,  R)
Johnny Mnemonic
trash,but nice
8
Bill & Ted's Bogus Journey (1991,  PG)
9
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
Bill & Ted's Excellent Adventure
inclued thins of the best of 80's.
10
Constantine (2005,  R)
Constantine
great dc/vertigo adaptation
11
Batman & Robin (1997,  PG-13)
Batman & Robin
is not the best(of course),but with a director's cut the movie will better litlle up.
12
The Blues Brothers (1980,  R)
The Blues Brothers
the best musical of the world
13
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
Ghostbusters 2
so good like the fist,but a litlle comercial.But is coll too.
14
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
Ghost Busters (Ghostbusters)
a great comedy/horror movie,like the 80's!
15
Mortal Kombat (1995,  PG-13)
Mortal Kombat
teh best video game adaptation for a movie.
16
Nirvana (1997,  R)
17
The Mask (1994,  PG-13)
The Mask
dark horse comics gives great movies to!
18
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
cult afetr death,with the fucking good script end the best assasins of the cinema history(a.k.a John Travolta end Samuel L Jackson)
19
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange
complex excessively to be understood of first, the film shows as changes can make well or badly for a person in a world of which the attitudes are being without control, making a hard one criticize of as the excess to make what to want can be dangerous.
20
Akira (1988,  R)
Akira
no words...
21
Batman - Mystery of the Batwoman (2003,  PG)
Batman - Mystery of the Batwoman
Bruce timm find a way to show batwoman pro world in an original way and that it did not remember old batwoman of them comics.Cool
22
Batman Beyond - Return of the Joker (2000,  PG)
Batman Beyond - Return of the Joker
Together with The mask of the phantom the best film of batman in animation.
23
Memento (2000,  R)
Memento
another film will not exist as this
24
Saw (2004,  R)
Saw
good psicological horror
25
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Little Miss Sunshine
best movie of 2006
26
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
27
Batman - Mask of the Phantasm (1993,  PG)
Batman - Mask of the Phantasm
the best batman animation
28
Batman: The Movie (1966,  PG)
Batman: The Movie
adam west rules!
29
Sin City (2005,  R)
Sin City
the best work of frank miller in years
30
Masters of the Universe (1987,  PG)
Masters of the Universe
he-man.ak-47.trash styly.this movie is kick ass!
31
The Crow (1994,  R)
The Crow
THIS is a true comic book movie!
32
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
Blade II (Blade 2)
the best of the daywalker trilogy
33
Saw II (2005,  R)
Saw II
so good like the fist-"yes,there will be blood"
34
Superman II (1981,  PG)
Superman II
is great,but Donner's version is better
35
Wayne's World (1992,  PG-13)
Wayne's World
the kings!in the b ig screen!
36
The Prestige (2006,  PG-13)
The Prestige
genius and intelligence are the words of order in this film.Realy good.
37
Good Night, And Good Luck (2005,  PG)
Good Night, And Good Luck
it does not import the decade one, it will always have alguem stops in them imposing fear and someone for defies them, and this film shows this well.
38
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta
one great film that respects the original material and with great performance of Hugo Weaving as V.
39
The Fountain (2006,  PG-13)
The Fountain
the best history of love already made.Show to teh people that it has that to use to advantage each moment of the life with who you like, therefore when these people will be themselves, perhaps they are repented later
40
Smokey and the Bandit (1977,  PG)
Smokey and the Bandit
fuck at the last breath!
41
Smokey and the Bandit II (1980,  PG)
Smokey and the Bandit II
this movie rule!
42
Smokey and the Bandit, Pt. 3 (1983,  PG)
Smokey and the Bandit, Pt. 3
without Burt,but very nice
43
Superman IV - The Quest for Peace (1987,  PG)
Superman IV - The Quest for Peace
Valley the penalty because of trying to come back to the style initiated for Dick Donner, but the certain cuts leave the meaningless film in parts.Deserve one director's cut, would go sufficiently to improve the film in history terms, but at least it is better that alive Superman 3.End the Nuclear Man rule!
44
The Punisher (2004,  R)
The Punisher
although "badly" to be made because of the low budget, but the performances are excellent, prominence for Thomas Jane.
45
Lady in the Water (2006,  PG-13)
Lady in the Water
the best shyamalan movie since Signs
46
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale
The Connery times are back!Daniel is great like Bond.
47
The Evil Dead (1981,  NC-17)
The Evil Dead
Trash,but very spookie,classic of the classics,very good story end Bruce Campbell is the KING!
48
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth)
the best fairy tale of all!Ivana is great!
49
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Is not a LOTR,mas is soo great like him.
50
Street Fighter (1994,  PG-13)
Street Fighter
King of the trash!No-sense explice violence with the favorites video game carathers!
51
The Super Mario Bros. (1990,  PG)
The Super Mario Bros.
nice,but a little radical Mario.
52
About a Boy (2002,  PG-13)
About a Boy
one of the best english humor movies when i seen
53
Beverly Hills Ninja (1997,  PG-13)
Beverly Hills Ninja
A classic.Laughs a lot!
54
Teenage Mutant Ninja Turtles III (1993,  PG)
Teenage Mutant Ninja Turtles III
Nice,but not so dark like the fist.
55
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze (1991,  PG)
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze
Thsi movie is a midlle term,is dark but is funny.But is so nice like the fist.
56
Equilibrium (2002,  R)
Equilibrium
The best Matrix copy in the market.In right points its better of matrix....
57
Escape from New York (1981,  R)
Escape from New York
a classic of action movies!End one of best cult heroes,like Ahs(Bruce Campbell).
58
Joe's Apartment (1996,  PG-13)
Joe's Apartment
dirt end funny.a classic 90's movie!
59
Jumanji (1995,  PG)
Jumanji
one of the best Robin Willians movies!
60
Detroit Rock City (1999,  R)
Detroit Rock City
a calssic of rock movies!
61
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
The Nightmare Before Christmas
one of the best animation movies of all.
62
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
a long time of expectation,but inthe end a beautiful history.
63
Con Air (1997,  R)
Con Air
a popcorn movie,with a great idea behind.
64
Batman (1966) (,  Unrated)
Batman (1966)
funny.Some parts the true batman as present,but the style is camp yet.
65
Willow (1988,  PG)
Willow
a classic movie!The most closer of George Lucas' The Hobbit version.Great sci-fi movie!
66
Mystery Men (1999,  PG-13)
Mystery Men
very nice,good comedy.
67
The Incredibles (2004,  PG)
The Incredibles
the best super heroes,end never appears in a comic book!
68
Revenge of the Nerds (1984,  R)
Revenge of the Nerds
the true holy bible of the nerds
69
Apocalypto (2006,  R)
Apocalypto
its a modern action film,but the diference is in the Maia time.Remember Rambo:First Blood,with indians.
70
Legends of the Dark Knight: The History of Batman (2005,  Unrated)
Legends of the Dark Knight: The History of Batman
great documentary of the best super hero of all,BATMAN!
71
Daredevil (2003,  PG-13)
Daredevil
nice movie to wacht,but is not one of the best Marvel movies,but is good yet.Great performance of Colin Farrel as Bulleye,great photografy end soundtrack(except evanecense)
72
Rocky Balboa (2006,  PG)
Rocky Balboa
the BEST off all!
73
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
Rush Hour 2
soo best end soo fun like the first!
74
Rush Hour (1998,  PG-13)
Rush Hour
a new classic by Jackie Chan.
75
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
the best rock'n'roll m usical ever done!A sexy homenage to horror/sci-fi B movies.A classic of 70's!
76
Shaun of the Dead (2004,  R)
Shaun of the Dead
great comedy,balanced with the horror scenes.End a critic of the people that it has fear to change the life.
77
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
the best comedy of the century!
78
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Ghost Rider
Forget what i say.Its the worse Marvel movie of the yaer.Wacht Daredevil,is a LOT better
79
RoboCop (1987,  R)
RoboCop
a calssic of 80's!Peter is the best man for made Robocop!
80
Total Recall (1990,  R)
Total Recall
is subestimaded sfi-fi movie.
81
Chasing Amy (1997,  R)
Chasing Amy
A great romance/drama movie by Kevin Smith,but the humor end the nerd size still in the movie yet.
82
Clerks II (2006,  R)
Clerks II
The ultimate Kevin Smith masterpiece!
83
Mallrats (1995,  R)
Mallrats
A mall,a 3-niplle woman, jay end silent bob,end Stan Lee!Great!
84
The Running Man (1987,  R)
85
300 (2007,  R)
300
Rare the case that the workmanship in film to be better that the original comic book
86
Spaceballs (1987,  PG)
87
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
88
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
snochies-butchies!
89
Drained (O Cheiro Do Ralo) (2006,  Unrated)
Drained (O Cheiro Do Ralo)
a brazilian freak show, a great dark humor comedy,end Selton mello in the best role of your carrer
90
TMNT: Teenage Mutant Ninja Turtles (2007,  PG)
TMNT: Teenage Mutant Ninja Turtles
Pure nostalgic.Back to the dark roots,but not forget the kids side.
91
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
a big mix with kung-fu 70'sd movies with elements of Japan pop culture.End a blodiest love history too.
92
Troy (2004,  R)
Troy
good action scenes,but have much blá-blá-blá.
93
Trainspotting (1996,  R)
Trainspotting
a great vision on the use of drugs, and well fun tambem.
94
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
Der Name der Rose (The Name of the Rose)
american blockbuster,with a european style.
95
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
Tenacious D in: The Pick of Destiny
The new classic by jack black.End the only movie with God Dio!
96
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock
no sex,no drugs,just only rock'n'roll!
97
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
nice back of pirates genere
98
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
awewsome,so good like the fist.
99
Dirty Harry (1971,  R)
Dirty Harry
the ultimate cop movie.
100
Zodiac (2007,  R)
Zodiac
no much blood,but high level of tension!
101
The Dead Pool (1988,  R)
The Dead Pool
is not soo good like the others,but is a good fun
102
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
billions of years ahed of the fisrt.The best Marvel movie of the year
103
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
the best popcorn movie of the yaer!
104
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
dark end more mature HP film.
105
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
the maturity comes to hogwarts.
106
Highway (2001,  R)
Highway
grunge end fun in perfect harmony
107
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
Yippe hai ki!
108
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3)
very nice,end the presence of samuel l jackson every helps.
109
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
Grengrass is a badass son of the bicht!
110
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
blockbuster with brain part 2!
111
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
The Bourne Identity
blockbuster with brain
112
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
The best ending who a tolkien fan expect!
113
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
great adaptation of the tolkien book
114
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
have some changes,but dont destroy the material.end Gollum rlz!
115
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
the best comedy of the year!
116
Halloween (1978,  R)
Halloween
a classic,psicological end cool
117
Festival Express (2003,  R)
Festival Express
a classic festival end a important rock history
118
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
I Now Pronounce You Chuck and Larry
A well made "fuck you" to preconcept.
119
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
Death Proof (Grindhouse Presents)
tarantinbo give to us a simple,fun end intelligente movie in the same time.Butterfly sexy dance is awesome!Stuntman Mike RLZ!
120
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
Rush Hour 3
have the bets jokes of the series.
121
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror)
all the trash zombi movies in one place:Texas.But a longer version maybe will be better.
122
Stardust (2007,  PG-13)
Stardust
neil gaiman lives!Is nice to see a good history about amgic(not this sheet called Harry Potter)
123
National Lampoon's European Vacation (1985,  PG-13)
National Lampoon's European Vacation
chevy chare rlz!So fun like the first!
124
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
National Lampoon's Vacation
the BEST road movie EVER!
125
Superbad (2007,  R)
Superbad
A teen comedy with real teenagers and real teen language.End Mcloven rlz!
126
Tropa de Elite (The Elite Squad) (2007,  R)
Tropa de Elite (The Elite Squad)
"You are a boy,not a skull!" end other classic from Cap.Nascimento.A coll action movie.
127
Saw III (2006,  R)
Saw III
Realy good.Back to psicolocal themes of the first movie.End a good end of the franchise.I wanna if Hollywood think like me...
128
1408 (2007,  PG-13)
1408
Very cool adaptation of other history of Stephen King.
129
The Ladykillers (2004,  R)
The Ladykillers
Cool comedy.
130
Beowulf (2007,  PG-13)
Beowulf
The most power metal movie ever made.
131
Justice League: Mortal (2011,  Unrated)
132
30 Days of Night (2007,  R)
30 Days of Night
Another rare case:the movie adaptation is better of the original.Watch this now,the best vampire movie in LOOONG time.
133
Fantastic Four (2005,  PG-13)
Fantastic Four
theatrical version:2 stars end half
it had good interpretation of the personages, all had incarnated good in its papers, despite the history being a little weak

director cut review:3 stars
is better in comparation of the orginal version,but is not a good F4 story yet.
134
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
Cidade de Deus, (City of God)
its a relly good movie about violence end traffic,Watch now!
135
Across the Universe (2007,  PG-13)
Across the Universe
A musical with Beatles songs only.Do you realy wanna more motives to watch thsi movie???
136
Spanglish (2004,  PG-13)
Spanglish
Wacht because Paz Vega,she as awesome in this movie.End is strange see Adan Sandler in a serious role.
137
Star Trek - Nemesis (2002,  PG-13)
Star Trek - Nemesis
Is a great Star Trek history,but looks a like tv series,not slike a movie.But see Picard,Data end all this guys in a psicological action movie still great yet!
138
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
Star Trek - First Contact
The origin of the first fly too space end the first aparition of the Borgs.For a treeker this is SOO cool!
139
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) (2007,  R)
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2)
A lot superior im comparation of the first AvP.Influeneces of old Alien,Predator end George Romero movies.Is the true fight between the most dangers monsters of the universe!
140
I Am Legend (2007,  PG-13)
I Am Legend
Great Will Smith performance with a great historya bout god,faith end vampires-zombies.Look Alice Braga,she is great!
141
The Phantom (1996,  PG)
The Phantom
Is not the primor of comic book adaptations,but is fun to watch.
142
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
My favorite Indiana Jones,because have a lot of cool situations,a more deep in the caracters end Sean Conery like Jones Sr.
143
The Mummy (1999,  PG-13)
The Mummy
He bring back a classic universal monster with the respect with the past end the trhill of atual-action-movies-dyas
144
No Country for Old Men (2007,  R)
No Country for Old Men
Bring the western back!Javier Badem is the Hanibbal Lecter of the new century.
145
Bee Movie (2007,  PG)
Bee Movie
Seinfeld still bad-ass!
146
The Living Daylights (1987,  PG)
The Living Daylights
Dalton is not back like Bond,but i ever hear about the violence of Dalton era,but hav a kind of humor from Moore.But is a good Bond movie
147
Cloverfield (2008,  PG-13)
Cloverfield
Sick!Insane!Genius!The movie nerd of the year!!End a good mosnter movie end drama movie too!End the monster are sick!
148
You Only Live Twice (1967,  PG)
You Only Live Twice
One of the bests Bond movies.End Blofield is so great!
149
Eurotrip (2003,  R)
Eurotrip
Really cool comedy,end is fun to seen the special guests.
150
Persepolis (2007,  PG-13)
Persepolis
Adult,fun end social relevant.Em resume,so cool like the comic book.
151
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Blood,darkness end music with goth style in the dakness Tim Burton movie in loooooong time.
152
The Rundown (Welcome to the Jungle) (2003,  PG-13)
The Rundown (Welcome to the Jungle)
Is a cool The Rock action movie,but dont believe much in Brazil showed in the movie.But is a cool adventure.
153
Jui kuen II (The Legend of Drunken Master) (Drunken Fist II) (1994,  R)
Jui kuen II (The Legend of Drunken Master) (Drunken Fist II)
One of the best fight movies ever made.Shows trhe Cham's talent to fight like nobody.
154
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
Cool movie end greast performance ofStreep.
155
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
for me,the most identical with the comic original ideas,end ,of couse ,the Juggernaut,my favorite mutant.A good end for the Singer work.Is not better im comparation of the firsts x-men,but the level keeps high.
156
Superman Returns (2006,  PG-13)
Superman Returns
i belive,with this movie,that the man can fly again.A great version of trhe hero for a new end complicated era.But the "homages" to Donner is very overtop,this is bad.But still a bad-ass movie
157
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
Rambo (Rambo IV)
A bad-ass action movie when we dont seen in LOOONG time!Stallas still motherfucker!!!
158
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
More darker end fun,but still with the same inocense of Riders in terms to turns the history more mature.But still like a great movie.
159
Joy Division (2007,  R)
Joy Division
I have watch in a festival end i recomend!!!Great band,great songs end a great story to tell!
160
I'm Not There (2007,  R)
I'm Not There
A great end fun movie of Dylan,but some parts just the fans will understand.But the ideia of "5 movies in one" work very well,but some historys dont be closed.But the movie is good!
161
Superhero Movie (2008,  PG-13)
Superhero Movie
The movie is a very nice homage to the comics genere,but is too short,a lot of cool scenes when you seen in trailers end spots is not there.But is nice,watch.
162
Iron Man (2008,  PG-13)
Iron Man
Is the REALY good Mrvel movie in loong time.Dowey Jr as awesome like Stark,a ego-regenerated hero.DONT GET OUT AFTER THE CREDITS,A GREAT SURPRISE WAITING FOR THE FANS!!!
163
Toy Story (1995,  G)
Toy Story
Awesome!!One of the bests animations ever made!
164
Toy Story 2 (1999,  G)
Toy Story 2
Soo awesome like the first.Tell the origin of Woody is a good point.
165
Speed Racer (2008,  PG)
Speed Racer
Perfect!Supreme!A anime still live!One of the perfect adaptation when i ever seen!Wacht end screen GO like a crazy!
166
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
Soo insane!!!Indy is back,better than never!A cool history who cacth the best elementes of the old movies end revitalized in sci-fi 50's era.WATCH!!!!!
167
Blankman (1994,  PG-13)
Blankman
A litlle trash,but a fun homage to Bat man.
168
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
Best tahn the first,more mature e adult,but the focus on the Pensiville bros ihave to be alitlle bit bigger.But is a great equel.
169
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
a very new look of a clssic hero with agreat histor inside.
170
Get Smart (2008,  PG-13)
Get Smart
Steve Carrell sill bad-ass!!A great adaptation for the old school fans end the new too.Great comedy!
171
Control (2007,  R)
Control
Is a nice movie,with a terrific inerpretation of Sam Riley,bt personaly talking i prefer the docmentary.But if yo a fan of JD,watch.
172
The Terminal (2004,  PG-13)
The Terminal
Emotional end fun,one of the best movies of Steven.
173
WALL-E (2008,  G)
WALL-E
Perfects again.Pixar's mutherfucker made other animeted classic fou our time.Fear is the name of my feelins to Jonh Carpenters to Mars...
174
Dog Soldiers (2002,  R)
Dog Soldiers
The Werewolfs most motherfuckers what you ever seen!!!!Great homage to Evil Dead end B-Werewolf movies!
175
Hard Candy (2006,  R)
Hard Candy
Strong,scarriest end simple,like a good suspense have to be.
176
The Darjeeling Limited (2007,  R)
The Darjeeling Limited
Emotive,fun,other great movies os Wes Adersom..A history about maturity in the Indian style.
177
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
The Life Aquatic with Steve Zissou
likeable film, collaborated with one great cast
178
Bio-Dome (1996,  PG-13)
Bio-Dome
You know a movie soo stupid whem in the end is something cool end genius???Is this the case
179
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
Insane.Incredible.I watch the movie on premieire end i say,Begins looks like a amateur movie next to TDK.The sequel is dark,psicological,end brave in the sense what to do.Ledger is terrific-end-impressive Joker,end Dent finnaly have your rise with trhis prefect version of Two Face.Is not so a comic book movie,is a study of the crime,end who they affect the peoples live.Bale back again end better like Wayne/Batman end all the cast continues execelent.Is the star of the DC Invasion.Is better to be ready...
180
Hancock (2008,  PG-13)
Hancock
One of most coolest super heo movies-end is NOT a omi book adaptation!Hollywood learn the lession!
181
Rosso come il cielo (2007,  Unrated)
Rosso come il cielo
A great lession about superation end a tale about fantasy end imagination
182
Frontičre(s) (Frontier(s)) (2007,  NC-17)
Frontičre(s) (Frontier(s))
Is a cool euro-terror,with nazi-cannibals(aways good the trash touch),but is bloodiest history about mothers end sons.Watch!
183
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) (2008,  PG-13)
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2)
Well,is a nice back,end a good hystorya bout faith,buti wanna seen a monster enbd dont saw...but is very cool end Gillian still hot!
184
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
The Mummy Returns
You really can undestantd the first movie seen this.Is a nice(can be better) adventure too end The Rock is the man like Scorpion King
185
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor (2008,  PG-13)
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor
Is a nice sequel(better than second movie),but have right cliches of the genere..But dont worry,the nice caracters hold you in the cinema,end OConnor is the role of Frasier's live.
186
Star Wars: The Clone Wars (2008,  PG)
Star Wars: The Clone Wars
ALike a movie doesnt works badl,but like a "episode pilot delux" works very well!Still like a great SW film.End the series will be awesome!
187
Wanted (2008,  R)
Wanted
KICK ASS!!!!!

Is a litlle bit diferent of the comic book,the the style end the roots of Mark Millar still there.I recommend!GREAT ACTION MOVIE!
188
The Last Dragon (1985,  PG-13)
The Last Dragon
Awesome!!!Bruce Lee Roy end Sho Nuf rlz!!!!
189
The Addams Family (1991,  PG-13)
The Addams Family
Absolute gothic.A classic end fun version of the Addams.
190
Tropic Thunder (2008,  R)
Tropic Thunder
Awesome!!!Bad ass!!!!The best comedy of the year!!!You will go crazy with the jokes,the cast end the action of this movie!!!I recomend!
191
You Don't Mess with the Zohan (2008,  PG-13)
You Don't Mess with the Zohan
Nice comedy,end always fun see Sandler in this freaks end fun caracters.Watch end good fun!
192
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2)
The second best comic book adaptation of the year,losing soo to TDK.The Red world going expansive end better when the caracthers are best explored(in special Abe Sapien).More lighther in right way,but no worse.End the word of ordem of the sequel will be CHAOS.Trust in me.
193
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
The Forbidden Kingdom
Well,see a fighther between Li end Chan is aways nice,end this movie is fun to watch.Good popcorn fight movie.
194
The Kite Runner (2008,  PG-13)
The Kite Runner
A great book adaptation end a realy good history.Emotional end ,in the right way,realistic.
195
Encarnaçăo do Demônio (Devil's Reincarnation) (Embodiment of Evil) (2009,  Unrated)
Encarnaçăo do Demônio (Devil's Reincarnation) (Embodiment of Evil)
A masterpiece to be discovered by the people.A great end to the Coffin Joe's trilogy.One of the best movies by Mojica.WATCH NOW!!!!
196
Evil Dead 2 (1987,  R)
Evil Dead 2
The bad-ass sequel ever.Of course,part of the movie is a better version of the first,but keeps superior in the end.

END YES,THIS IS A SEQUEL!!!
197
Nacho Libre (2006,  PG)
Nacho Libre
Soo cool end style as Tenacious D end School of Rock,but with wrestler.
198
Mirrors (2008,  R)
Mirrors
Well,looking serius is not soo god,but Alex Aja made something who will be in the future your own Evil Dead.Its a trash classic since now!I recommend.
199
Quantum of Solace (2008,  PG-13)
Quantum of Solace
Is agood movie,but is not so psicological well done like Cassino.But the action is great end teh new style is officality fix in the series
200
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
Is the one classic whoi im not a big fan.Letgerface end family are great,the ilumation of the movie as good,end who thw director directs the movie is really good,but in terms about history he can be better.
201
Zombie Strippers (2008,  R)
Zombie Strippers
The Evil Dead of this century.Trash,grotestc end absolute fun!
202
Inkheart (2009,  PG)
Inkheart
Is a nice surprise end a good adaptation of the original book.Brendan,Paul end Andy are great in this carathers.But i think the movie could be bigger enbd better exploreted,but dont destroy the fun what he got.
203
Metallica - Some Kind of Monster (2004,  R)
Metallica - Some Kind of Monster
Is a great documentary,but shows the back ed fall of matallica as band,because to me fake anger is no anger,is a false sentiment.Becaus tahat end others Megadath is a LOT BETTER!!!HAHAHAHAHA


Ok,back to serius,watch,is agreat documentary e metallica still like a huge metal band.But Megadeth still better.
204
Madagascar: Escape 2 Africa (2008,  PG)
Madagascar: Escape 2 Africa
Very superior to the original,because definede a problem end a villain.End the situations are great,end Sasah Baron Coen still kicking ass!
205
Iron Maiden: Death on the Road (2003,  Unrated)
Iron Maiden: Death on the Road
Iron Maiden alive is aways bad-ass,end Dance of Death is a good album to be discovery by the hardcore fans.I like it.
206
Justice League: The New Frontier (2008,  Unrated)
Justice League: The New Frontier
Bad-ass,well done end amazing,like a good superhero history as to be.End a strong political size end a great adaptation of a recent classic.Watch the movie,read the book.
207
Justice League: Starcrossed the Movie (2001,  Unrated)
Justice League: Starcrossed the Movie
Show a evolution in terms to tell the history in the series,but works well end is a transition btween JL end JLU.Strong,cool end the best fight scene inside a cave ever made.
208
Road to Perdition (2002,  R)
Road to Perdition
Who believes in Tom Hanks,the personification of the good boy,like a cold-blood-killer??End he mades it very good,like a serius man in your work,not like a gangster version of dirty harry.End a good adapation of DC Comics/Vertigo movie.I recommend.
209
Yes Man (2008,  PG-13)
Yes Man
Is away nice seen a good comedy with Jim Carrey,end this is other one.The history is good end the soundtrack(attention to the Journey part) is awesome!
210
Bolt (2008,  PG)
Bolt
The Disney old style movies is back!Now with the genius end the pssion of the Pixar guys.Very nice.
211
Valkyrie (2008,  PG-13)
Valkyrie
Bryan Singer made movies in the old school style,end him dont shame of it.This movie is a classic thriller very well done end the cast i awesome.Watch end good fun,because the history is very good.
212
Rock Star (2001,  R)
Rock Star
Is a nice heavy metal movie,but in the end i have the impression to be telling a poser guy history,not a evolution like a metalhead musician.


End Zack Wyllde is awesome in thsi movie,like the batmobile too.!
213
Watchmen (2009,  R)
Watchmen
Is not just another comic book movie,no way..Is the best Alln Moore adaptation for other areas out of the comics end Snyder can show,yes,we can watch a watchmen movie end trhe result be TERRIFIC!
TDK begisn something who Watchmen consilodated.WATCH!!!BECAUSE IS BAD ASS!!!

OBS:This is the "for the audience" version of the movie,when still god,bur waits for the director cut,because yiu will see the movie complete.
214
The Spirit (2008,  PG-13)
The Spirit
Well,seen Spirt is like saw Batman's 89...Its diferent,but works.Its not a great adaptaion,but is fun to watch?Well,if Miller bring a new chance end his sense back amybe a sequel will show ho this carather is good end how is important to the comics.But watch,end have a good fun!
215
Superman: Doomsday (2007,  PG-13)
Superman: Doomsday
Is not the best DCU animated movie,but still like a great movie well.He Kicks the ass of anyone Marvel cartoon...
216
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
A atemporal classic,showing to us to live the live,simple like that.
217
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
Action end sci-fi together in a perfect union.For now,is the best Terminator of all.But Salvation is coming...
218
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines
Personaly,i think is a good movie.They have to be happened to the history continues to flow.Is nice,have your classic moments.
219
The Terminator (1984,  R)
The Terminator
A new,freshing a brutal new vison of the future end one of the best cat/mouse hunting movies ever made.
220
Zack and Miri Make a Porno (2008,  R)
Zack and Miri Make a Porno
Its a love history with comedy end porno!End the result is not trash!Its a history about maturity in the relationships,Kevin Smith still rocks!
221
Punisher: War Zone (2008,  R)
Punisher: War Zone
Stevson as the best punisher still here,but all the bloodiest-cartonish violence dont saves the movie.Its not a bad movie,but is not soo god as potenciality looks.A soft punisherin general,the Tom Jane movie stiil the best.
222
Watchmen: Tales of the Black Freighter and Under the Hood (2009,  R)
Watchmen: Tales of the Black Freighter and Under the Hood
2 historis to compelte the great watchmen movie experience.The semi-documentary Under the Hood show the world of watchmen before the events in the movie in soberb way,end black freighter as dark,scarry,end adult,a good pirate history when a long time we dont see,end is a mirror of Adrin Veitd journey.
223
Dragonball Evolution (2009,  PG)
Dragonball Evolution
The horror!The horror!!The worse film of the year(together Wolverine movie too)!Dont watch this piece of sheet!Watch the anime!Read the mangá,but dont see this!!!
224
Dogville (2003,  R)
Dogville
For more cult the movie is(is diferent,looks like teatro),well...this kind of cult-serouos-movies aways have hilarious parts.Buuut is a greta movie about how the humans could be evil,dirtys end imorals.But friend is friend,motherfucker is motherfucker end the dog is the best friend of the man :)
225
I Love You, Man (2009,  R)
I Love You, Man
Is a good romance comedy,end is for MEN!Sometimes looks like the heterosexual version of brokeback mountain,but is a amazing tale about friendship.
226
Iron Maiden: Flight 666 (2009,  Unrated)
Iron Maiden: Flight 666
Iron Maiden in your best tour in long time(i know,i saw one of this shows) end still kicking ass like never before!!!
227
Star Trek (2009,  PG-13)
Star Trek
The perfect way to show a origin with freeedom end dont disrespect what was made ion the past ,linked iwth happened before with the new version.A Sci-Fi masterpiece.
228
Angels & Demons (2009,  PG-13)
Angels & Demons
Is more faster in terms of rithym,and the history is more nice to watch,but have the same problem of the books:if you read one Dan Brown,you read all.In the end will become a some like The Mummy franchise,something cool to watch but not to take seriusly.
229
Fahrenheit 451 (1966,  PG)
Fahrenheit 451
A good sci-fi made for the old ways.A classic in the book,end a classic in the movie.NMade you think and fun so a good sci-fi can.
230
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
Terminator Salvation
I personally liked a lot of this movie.Carry on with the history end show if same with the future wrotten,a lot of surprises can come.Its a Terminator movie,with Terminator referencies,only for fans.But if your arent a fan can fun the history too.Have some cast problems,but in general is the 3° best movie of the year,so losing for Watchmen in second end Star Trek in first.
231
Clash of the Titans (1981,  PG)
Clash of the Titans
One of the best stop-motion FX ever made,end the history is a fun and exciting.A classic in all senses.Movies like that is not made anymore...
232
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
Finally!A movie when the Transformers are the stars!Better than first,but,si just for fun,dont expect to discovery the truth of universe and deep questions about humanity,..But made me lagh,my head blow up with the action scenes and,jesus,Megan Fox is TERRIFIC HOT!
233
Flash Gordon (1980,  PG)
Flash Gordon
Oh,is trash-but-cool sfic fi classic!And the Queen soundtrack helps a lot!
234
The Flash (1990,  Unrated)
The Flash
Its a start of a nice DC COmics series proving if not just Batman and Superman teh DC Comics survive.
235
The Shadow (1994,  PG-13)
The Shadow
This is the case of a good-bad movie.Is not the best adaptation of all,but is very fun to seen.
236
Dawn of the Dead (2004,  R)
Dawn of the Dead
Its a rare case whan a remake is soo good and fun as the original.Zack Snyder made a miracle to stay the Romero legacy untouchble.
237
Land of the Dead (2005,  R)
Land of the Dead
George Romero is back!And Kick arses with this non-official sci-fi zombie movie,with influences of the old 50's sci-fi.All the thing of the Romero school are there:the social criticts,the gore,the mirror of world situation,and zombies version 2.0(they think!).
238
Wonder Woman (2009,  Unrated)
Wonder Woman
This is the real first Wonder Woman movie,inthe real sense of the word.Was made and act like a real blockbuster actiom movie.Have some holes in the plot,but the history is awesome and made a terrifc job as a adaptation.The best of DCU animated together with JLA:The New Frontier.
239
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) (2009,  PG)
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3)
Its not just the only god movie of Fox Film inthis year,is a rare case when the 3° part dont blows everthing up and carry on with the quality of the antecessors,ans the 3D are awesome!!!!
240
Weekend at Bernie's (1989,  PG-13)
Weekend at Bernie's
Oh man,this is a classic from the 80's!Bernie the Dead is one of most funniest personas ever!
241
The Shining (1980,  R)
The Shining
A great movie and piece of horror.But without the sondtrack,this movie is nothing,because its he who gives the tension in every secene,into the most normal,like up the arm to give a paper.End see Nicholson going mad is awesome!
242
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
Harold & Kumar Go to White Castle
Is not 2 hemp-gyus found a food in a great comedy,but a found of the dream of every man as the right.I recommend.
243
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay (2008,  R)
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay
Is soo coll than the first,and we have more Neil Patrick Harris!iTS IS MORE POLITICAL THAN FIRST,BUT STILL A GOOD JOB IN THE END.

god damn caps locks,made my life a hell...
244
Chocolate (2008,  R)
Chocolate
Totaly bad-ass!Jeeja Yanin kicks ass so muc than scared!A simple history with a amazing caracther bring one of most coolests action movie of this age!
245
Jesus Christ Vampire Hunter (2001,  R)
Jesus Christ Vampire Hunter
One of the most trashed bad-ass vampire movies ever!!!Watch,you live will change to better after this film!
246
Saw V (2008,  R)
Saw V
Its not so gore like the lats ones,but the history is interesting to show how the jigsaw work will continue,but the sense of endless history continues,what is a bad thing.In the end,the 4° and the 5° movie are one,and maybe is keepeing with the history with this mode.
247
My Bloody Valentine 3-D (2009,  R)
My Bloody Valentine 3-D
The 3D effects are cool and the history is not so bad than looks,its well done.A good horror movie.
248
G.I. Joe: Rise of Cobra (2009,  PG-13)
G.I. Joe: Rise of Cobra
Its a James Bond for kids very well done,and dont offend you for to be a popcorn movie.Its fun,its your toys comes true,in the best popcorn movie of the year.And better than Trabsformer s2,what is VERY good point.
249
Brüno (Bruno) (2009,  R)
Brüno (Bruno)
Sacha Baron Coen is SICK!He can do a storng sick comedy and a critic to the society like nobody can!A new classic and a natural sucessor of Borat.You dont be prepared for what this movie shows...
250
Drag Me to Hell (2009,  PG-13)
Drag Me to Hell
Forget this sheet called Spider Man 3,Raimai finds redemption and back to old-good Evil Dead style with this creepy-fun horror movie,with the balence between horror and comedy what just Sam Raimi can do.
251
Hot Fuzz (2007,  R)
Hot Fuzz
Michael Bay will cry when watch this filme,a english cult version of th un-brained action movies,with a old style comedy with remains monthy phyton.
252
The Hangover (2009,  R)
The Hangover
A great comedy,cacth the cliches of the genere and twisted everthing.The best comedy of the year,no doubt!
253
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
Have your good ponits,but the mix of tramas made the rithym of the movie going badly.I want see a movie solo of Deep caracther,hes awesome here!
254
Up (2009,  PG)
Up
Pixar going better and better any time when launch a new movie!The most adul e emotional moviel of then since Wall-E.And the 3D is very well done here.
255
Hercules in New York (1975,  G)
Hercules in New York
Man,this is very very very trash!But thanks to Schwarzenegger "skills acting" at the time,he mades a great comedy!Look the clash of titans when Hercules fight agianst a bear in Central Park!
256
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
Planes, Trains and Automobiles
This comedy is awesome,with a inspirational chose of music,cast and historya,making a laugher bomb in your face!Jonh Hughes is a genius!
257
Dennis the Menace (1993,  PG)
Dennis the Menace
One of the greatets and fun adaptations of the old comic strip.Keepeing classic and atcual at the same time.
258
District 9 (2009,  R)
District 9
A litgh of originality in the movies,and a great sci-fi with a strong mensage.Very well made with a good performance of Sharlto Copley.
259
Black Dynamite (2009,  R)
Black Dynamite
A great comedu and homage to the blaxpoitation.In resume,Black Dynamite is the black Chuck Norris.You have to seen this movie!
260
Lesbian Vampire Killers (2009,  R)
Lesbian Vampire Killers
Its not so bold in lesbians terms,but certanly have a good fun in this film!The jpkes are great!
261
The Lost Boys (1987,  R)
The Lost Boys
A classic and refreshing version of the vampire mith.Infortunaly,dont made more cool vampire movies like these days...
262
Bakjwi (Thirst) (2009,  R)
Bakjwi (Thirst)
This movie prooves one thing:you can made a history about a vampire in love dont been fag,childlees and clean.Here we have sex,gore violence and a great dramatic romance.
263
Pineapple Express (2008,  R)
Pineapple Express
A action movie for hemp fans! This is a genius ideia!
264
Inglourious Basterds (2009,  R)
Inglourious Basterds
Trantino uses Aldo Apache to send his opinion about the movie,and he's right!
Aldo:"I think this is my masterpiece!"

Its really the best tarantino movie ever made!
265
TRON (1982,  PG)
TRON
One of the most coolest sci-fi movie ever made.Revolucionary and well done.
266
Green Lantern: First Flight (2009,  PG-13)
Green Lantern: First Flight
Its a ghood movie,bur indirectly is not a Hal Jordan's film,because Sinestro and Victor Garber take the film from him.But is a good movie.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments