My Favorite Movies
| DJANTEXCLUSIVE's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Air Force One (1997, R) |
|
| 2 |
Joe's Apartment (1996, PG-13) |
|
| 3 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 4 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 5 |
White Men Can't Jump (1992, R) |
|
| 6 |
Blade (1998, R) |
|
| 7 |
Brown Sugar (2002, PG-13) |
|
| 8 |
Booty Call (1997, R) |
|
| 9 |
Murder at 1600 (1997, R) |
|
| 10 |
U.S. Marshals (1997, PG-13) |
|
| 11 |
The Fan (1996, R) |
|
| 12 |
Demolition Man (1993, R) |
|
| 13 |
Jungle Fever (1991, R) |
|
| 14 |
The Art of War (2000, R) |
|
| 15 |
Down in the Delta (1998, PG-13) |
|
| 16 |
Rosewood (1997, R) |
|
| 17 |
Kingdom Come (2001, PG) |
|
| 18 |
Cheech & Chong's Next Movie (1980, R) |
|
| 19 |
Problem Child 2 (1991, PG-13) |
|
| 20 |
Blank Check (1994, PG) |
|
| 21 |
Inside Man (2006, R) |
|
| 22 |
Training Day (2001, R) |
|
| 23 |
The Bone Collector (1999, R) |
|
| 24 |
John Q (2002, PG-13) |
|
| 25 |
Antwone Fisher (2002, PG-13) |
|
| 26 |
Malcolm X (1992, PG-13) |
|
| 27 |
The Hurricane (1999, R) |
|
| 28 |
He Got Game (1998, R) |
|
| 29 |
The Preacher's Wife (1996, PG) |
|
| 30 |
License to Kill (1984, Unrated) |
|
| 31 |
Mississippi Masala (1992, R) |
|
| 32 |
Wilma (1975, Unrated) |
|
| 33 |
Idlewild (2006, R) |
|
| 34 |
Menace II Society (1993, R) |
|
| 35 |
Alien 3 (1992, R) |
|
| 36 |
Eve's Bayou (1996, R) |
|
| 37 |
Coach Carter (2005, PG-13) |
|
| 38 |
S.W.A.T. (2003, PG-13) |
|
| 39 |
Shaft (2000, R) |
|
| 40 |
Rules of Engagement (2000, R) |
|
| 41 |
Deep Blue Sea (1999, R) |
|
| 42 |
Out of Sight (1998, R) |
|
| 43 |
The Negotiator (1998, R) |
|
| 44 |
187 (1997, R) |
|
| 45 |
Soul Men (2008, R) |
|
| 46 |
Jumper (2008, PG-13) |
|
| 47 |
A Time to Kill (1996, R) |
|
| 48 |
Juice (1992, R) |
|
| 49 |
Phat Beach (1996, R) |
|
| 50 |
Coming to America (1988, R) |
|
| 51 |
Waist Deep (2006, R) |
|
| 52 |
Selma, Lord, Selma (1999, Unrated) |
|
| 53 |
Never Die Alone (2004, R) |
|
| 54 |
Nothin' 2 Lose (2000, R) |
|
| 55 |
3 Strikes (2000, R) |
|
| 56 |
Get on the Bus (1996, R) |
|
| 57 |
Spawn (1997, PG-13) |
|
| 58 |
Pandora's Box (2008, R) |
|
| 59 |
Trois 2: Pandora's Box (2002, R) |
|
| 60 |
Freedom Song (2000, Unrated) |
|
| 61 |
Exit Wounds (2001, R) |
|
| 62 |
Ringmaster (1998, R) |
|
| 63 |
The Players Club (1998, R) |
|
| 64 |
Urban Legends: Final Cut (2000, R) |
|
| 65 |
Next Friday (2000, R) |
|
| 66 |
Little Man (2006, PG-13) |
|
| 67 |
Scary Movie 2 (2001, R) |
|
| 68 |
Friday (1995, R) |
|
| 69 |
Fatal Instinct (1993, PG-13) |
|
| 70 |
Ride (1998, R) |
|
| 71 |
Friday After Next (2002, R) |
|
| 72 |
I Got The Hook-Up (1998, R) |
|
| 73 |
Rush Hour 3 (2007, PG-13) |
|
| 74 |
Rush Hour 2 (2001, PG-13) |
|
| 75 |
Rush Hour (1998, PG-13) |
|
| 76 |
Money Talks (1997, R) |
|
| 77 |
House Party 3 (1994, R) |
|
| 78 |
B.A.P.S. (1997, PG-13) |
|
| 79 |
O (2001, R) |
|
| 80 |
8 Mile (2002, R) |
|
| 81 |
Revenge of the Nerds (1984, R) |
|
| 82 |
Revenge of the Nerds IV: Nerds in Love (1994, R) |
|
| 83 |
Breakin' All the Rules (2004, PG-13) |
|
| 84 |
Half Past Dead (2002, PG-13) |
|
| 85 |
Two Can Play That Game (2001, R) |
|
| 86 |
Boyz n the Hood (1991, R) |
|
| 87 |
Radio (2003, PG) |
|
| 88 |
Rat Race (2001, PG-13) |
|
| 89 |
Men of Honor (2000, R) |
|
| 90 |
Losing Isaiah (1995, R) |
|
| 91 |
Wishbone - Hot Diggety Dog (, Unrated) |
|
| 92 |
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009, R) |


























































































