My Favorite Movies


  djdenise61142428's Rating My Rating
1
Jaws (1975,  PG)
2
Children of the Corn (1984,  R)
3
Omen (2003,  Unrated)
4
War of the Worlds (2005,  PG-13)
5
Casablanca (1943,  Unrated)
6
Cabaret (1972,  PG)
7
Arthur (1981,  PG)
8
Star Trek (2009,  PG-13)
9
The Last House on the Left (2009,  R)
10
The Haunting in Connecticut (2009,  PG-13)
11
Angels & Demons (2009,  PG-13)
12
The Mothman Prophecies (2002,  PG-13)
13
The Butterfly Effect (2004,  R)
14
A Star Is Born (1954,  PG)
15
A Star is Born (1976,  R)
16
Funny Lady (1975,  PG)
17
Funny Girl (1968,  G)
18
Camelot (1967,  G)
19
Halloween II (1981,  R)
20
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
21
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) (1998,  R)
22
Halloween (1978,  R)
23
Halloween (2007,  R)
24
Finding Nemo (2003,  G)
25
Enough (2002,  PG-13)
26
Poseidon (2006,  PG-13)
27
My Bloody Valentine 3-D (2009,  R)
28
My Bloody Valentine (1981,  R)
29
Friday the 13th (1980,  R)
30
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
31
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
32
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
33
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
34
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
35
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
36
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
37
His Name Was Jason: 30 Years of Friday the 13th (2009,  Unrated)
38
Scream 2 (1997,  R)
39
Scream 3 (2000,  R)
40
Scream (1996,  R)
41
Jaws 2 (1978,  PG)
42
Jaws 3 (1983,  PG)
43
Jaws: The Revenge (1987,  PG-13)
44
The Godfather, Part II (1974,  R)
45
The Godfather (1972,  R)
46
The Godfather, Part III (1990,  R)
47
Casino (1995,  R)
48
GoodFellas (1990,  R)
49
Midnight Express (1978,  R)
50
Flashdance (1983,  R)
51
All That Jazz (1979,  R)
52
Chicago (2002,  PG-13)
53
The Turning Point (1977,  PG)
54
White Nights (1957,  PG-13)
55
Helen Keller: The Miracle Continues (1984,  PG)
56
The Unconquered (Helen Keller in Her Story) (1954,  PG)
57
The Others (2001,  PG-13)
58
Contact (1997,  PG)
59
Murder by Numbers (2002,  R)
60
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
61
Victor Victoria (1982,  PG)
62
Chitty Chitty Bang Bang (1968,  G)
63
The Sound of Music (1965,  G)
64
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
65
The Ten Commandments (1956,  G)
66
Arthur 2 - On the Rocks (1988,  PG)
67
Cleopatra (1963,  Unrated)
68
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
69
National Velvet (1944,  G)
70
The Wizard of Oz (1939,  G)
71
Clambake (1967,  Unrated)
72
Beach Blanket Bingo (1965,  G)
73
Jailhouse Rock (1957,  Unrated)
74
Meet Me In St. Louis (1944,  Unrated)
75
Viva Las Vegas (Love in Las Vegas) (1964,  Unrated)
76
Pal Joey (1957,  Unrated)
77
Gilda (1946,  PG)
78
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
79
On Golden Pond (1981,  PG)
80
Nine to Five (9 to 5) (1980,  PG)
81
Barbarella (1968,  PG)
82
Outrageous Fortune (1987,  R)
83
Risky Business (1983,  R)
84
Beaches (1988,  PG-13)
85
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
86
Big Business (1988,  PG)
87
The Divine Bette Midler (2005,  Unrated)
88
Life with Judy Garland: Me and My Shadows (2001,  Unrated)
89
Judy Garland: The Concert Years (1985,  Unrated)
90
Mary Poppins (1964,  G)
91
Happy Feet (2006,  PG)
92
The Polar Express (2004,  G)
93
Monsters, Inc. (2001,  G)
94
Notorious (1946,  Unrated)
95
Stardust: The Bette Davis Story (2006,  PG)
96
The Nanny (1965,  Unrated)
97
All About Eve (1950,  Unrated)
98
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
99
Marilyn Monroe - The Final Days (2001,  Unrated)
100
Marilyn Monroe - The Mortal Goddess (2002,  Unrated)
101
Mildred Pierce (1945,  Unrated)
102
Elvis Presley: Great Performances: Vol. 2: The Man and the Music (1990,  Unrated)
103
Elvis Presley: Remembering Elvis: The Man, His Life, His Music (2001,  Unrated)
104
Moonstruck (1987,  PG)
105
The First Wives Club (1996,  PG)
106
Sybil (1976,  Unrated)
107
The Accused (1988,  R)
108
Roadhouse 66 (1984,  R)
109
Ghost (1990,  R)
110
Ghost Ship (2002,  R)
111
Psycho (1960,  R)
112
Psycho (1998,  R)
113
Psycho II (1983,  R)
114
Psycho III (1986,  R)
115
Psycho IV: The Beginning (1991,  R)
116
Rita Hayworth: Dancing Into the Dream (1990,  Unrated)
117
Fatal Attraction (1987,  R)
118
Basic Instinct (1992,  R)
119
9 1/2 Weeks (1986,  R)
120
The First 9 1/2 Weeks (1998,  R)
121
Houdini (1953,  Unrated)
122
The Elephant Man (1980,  PG)
123
The Mask (1994,  PG-13)
124
Mask (1985,  PG-13)
125
Batman (1989,  PG-13)
126
Batman Begins (2005,  PG-13)
127
Batman Returns (1992,  PG-13)
128
Batman Forever (1995,  PG-13)
129
Batman & Robin (1997,  PG-13)
130
Batman Beyond - Return of the Joker (2000,  PG)
131
Batman: The Movie (1966,  PG)
132
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
133
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
134
Spider-Man (2002,  PG-13)
135
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
136
Rambo V: The Savage Hunt (2011,  Unrated)
137
Rambo III (1988,  R)
138
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
139
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
140
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
141
Rambo (1986,  Unrated)
142
Lethal Weapon (1987,  R)
143
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
144
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
145
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
146
Rocky (1976,  PG)
147
Rocky Balboa (2006,  PG)
148
Rocky IV (1985,  PG)
149
Rocky II (1979,  PG)
150
Rocky III (1982,  PG)
151
Rocky V (1990,  PG-13)
152
Someone to Watch over Me (1987,  R)
153
An Officer and a Gentleman (1982,  R)
154
Top Gun (1986,  PG)
155
Cocktail (1988,  R)
156
On Broadway (2008,  Unrated)
157
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
158
The Apartment (1960,  Unrated)
159
West Side Story (1961,  Unrated)
160
Splendor in the Grass (1961,  Unrated)
161
The Way We Were (1973,  PG)
162
What's Up, Doc? (1972,  G)
163
The Main Event (1979,  PG)
164
Vanilla Sky (2001,  R)
165
The Exorcism of Emily Rose (2005,  PG-13)
166
Exorcist II - The Heretic (1977,  R)
167
Exorcist - The Beginning (2004,  R)
168
The Exorcist (1973,  R)
169
The Exorcist III (1990,  R)
170
Ben Hur (2003,  Unrated)
171
Ben Hur: A Tale of the Christ (1926,  Unrated)
172
The Greatest Story Ever Told (1965,  G)
173
Exposing the Davinci Code (2005,  Unrated)
174
Young Frankenstein (1974,  PG)
175
Ruthless People (1986,  R)
176
The House Without a Christmas Tree (1972,  Unrated)
177
It's a Wonderful World (1939,  Unrated)
178
Scrooge (A Christmas Carol) (1951,  Unrated)
179
Fame (1980,  R)
180
The Harvey Girls (1946,  Unrated)
181
Intersection (1994,  R)
182
Volcano (1997,  PG-13)
183
Avalanche Express (1979,  PG)
184
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
185
9/11: Inside the Twin Towers (2007,  Unrated)
186
Flight 93 (2005,  PG-13)
187
Virus (1999,  R)
188
Misery (1990,  R)
189
Storm of the Century (1999,  PG-13)
190
Yentl (1983,  PG)
191
The Fabulous Baker Boys (1989,  R)
192
Christine (1983,  R)
193
Airport 1975 (1974,  PG)
194
Airport '77 (1977,  PG)
195
The Concorde ... Airport '79 (Airport 1980) (1979,  PG)
196
Airport (1970,  G)
197
G.I. Jane (1997,  R)
198
Striptease (1996,  R)
199
Tootsie (1982,  PG)
200
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
201
The Graduate (1967,  PG)
202
Eyes of Laura Mars (1978,  R)
203
Alien (1979,  R)
204
Alien 3 (1992,  R)
205
Alien Resurrection (1997,  R)
206
Lost in Space (1998,  PG-13)
207
Gia (1998,  R)
208
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
209
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
210
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
211
Iron Man (2008,  PG-13)
212
666 The Beast (2007,  Unrated)
213
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
214
Mirror Mirror (1990,  R)
215
Mirror Mirror (,  Unrated)
216
Mirror Mirror II: Raven Dance (1994,  R)
217
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
218
Cats: The Musical (1998,  G)
219
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
220
The Phantom of the Opera (1989,  R)
221
Masquerade (1988,  R)
222
The Blue Lagoon (1980,  R)
223
Catwoman (2004,  PG-13)
224
The Natural (1984,  PG)
225
Sweet Dreams (1985,  PG-13)
226
The Homecoming: A Christmas Story (1971,  PG)
227
A Christmas Story (1983,  PG)
228
A Charlie Brown Christmas (1965,  Unrated)
229
A Charlie Brown Thanksgiving (1973,  Unrated)
230
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown (1966,  Unrated)
231
A Boy Named Charlie Brown (1969,  G)
232
A Charlie Brown Valentine (2002,  G)
233
How the Grinch Stole Christmas (2000,  PG)
234
How the Grinch Stole Christmas (1967,  G)
235
Dr. Seuss: The Grinch Grinches The Cat in the Hat (1957,  Unrated)
236
Dr. Seuss - The Cat in the Hat (2003,  PG)
237
Forrest Gump (1994,  PG-13)
238
Paper Moon (1973,  PG)
239
Pinocchio - Walt Disney (1940,  G)
240
Jeremy (1973,  PG)
241
Titanic (1953